Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Accentul românesc


Recommended Posts

Pina acum nu mi-au zis decit"spaniola "s-au "portugheza" da primul care o sa-mi zica ca am accent rus ,il bat!!!nu din alta cauza decit aceia ca am trei colege rusoaice si vorbesc intre ele ca niste moriste stricate de nu se mai opresc ,si cind mai dau si in franceza mi se face mie rau de la "zgirieturile pe timpan" !!!!!in orce caz nu am acelas accent ca ele si asta n-am zis-o eu ci profa care e frantuzoaica!!,"doamne ajuta,am rasuflat usurata!!"[flo][flo][flo] Aura&Luca,20 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si mie mie mi s-a spus de N ori ca romana suna a limba slava, si cred ca este adevarat, la prima impresie suna totusi a limba slava (influentele vecinilor probabil). Nu stiu de ce nu ne place sa fim confundati cu alti est europeni, sau mai ales rusi, pe mine ma distreaza si nu am nimic impotriva lor, chiar cred ca est europencele sint faine, mie imi plac mai ales rusoaicele si cind mi se spune ca arat ca o rusoaica eu iau asta ca pe un compliment. (stati, nu dati![:D] Eu am cunoscut o multime de rusi si sint f prietenosi, iar limba nu e mai urita ca germana de exemplu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a spus de multe ori ca sunt rusoaica (dupa accent) si ucrainianca (dupa figura). Chiar am avut niste colege rusoaice si ucrainience care mi-au zis ca am figura tipica de ucrainianca (tata - oltean, mama - ardeleanca, deci mirare maxima). Cat despre accent, cred ca orice alt roman detecteaza imediat ca sunt romanca, asa cum si eu imi dau seama la altii. Nativii, politicosi cum sunt, imi spun ca accentul nostru nu e deranjant, ca inteleg perfect ce spunem, ca ce bine stim engleza. Dupa ce te mai imprietenesti cu ei, afli ca li se pare extrem de amuzant ca pronuntam winner cam ca pe wiener, si ca beach semana suspect de mult cu bitch....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aloooooo,se aude ? ROMANIA [RO] este o tara mare si frumoasa,care se invecineaza cu Rusia,Ungaria,Bulgaria... Capitala este(va rog notati) BUCURESTI sau BUKAREST sau BUCHAREST... Iar gagicile din Ro,sunt cele mai frumoase si bineinteles ca sunt inconfundabile,määääiii, asa sa stiti voi...na, uite-asa m-am saturat de 14 ani de zile, ma oftic zilnic pe aceasta tema! Offff....,ce au facut oare nemtzii la ora de geografie ? Hmmm,"raportul PISA" a spus totul... ***Alba*** http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de accent, hai sa abordez si partea ailalta a problemei: adicatalea cum vorbesc strainezii romaneste :-) Iaca eram vineri la scoala, predam la clasa a 12-a la o scoala privata internationala, unde sunt cam toate neamurile pamantului (chinezi, africani, malaiezi, rusi, spanioli, turci, etc... toti avand ca numitor comun faptul ca "babacii" au bani gramada... asta ca sa va introduc in atmosfera). Associate teacher-ul meu era plecat din clasa pentru cateva minute, prin urmare io eram stapana absoluta. Asa, termina elevii de scris quiz-ul si dat fiind faptul ca era vineri si Halloween pe deasupra, ma gandesc io ca slabe sperante sunt sa-i mai motivez sa se gandeasca la accounts receivable, discounts si alte alea... drept pt care le spun ca ultimele 15 min vor fi de relaxare :-) Ei iaca atata mi-a trebuit, ca se apucara sa ma intrebe de unde sunt, despre Dracula (le-am spus de trasul in teapa, brrrr! taman in spiritul halloween-ului), daca-i adevarat ca bea sangele ostenilor (!) :-). Dupa care incep sa ma asalteze cu intrebari de genul cum se zice pe romaneste la diverse expresii usuale "ce mai faci?" "la revedere" "cum te chiama?" etc. In fine, le explic eu cat se poate de clar si raspicat, dupa care incep toti sa exerseze in gura mare. M-au uimit in special chinezii, fiindca au reusit sa pronunte romaneste extrem de corect, fara pic de accent !! si daca ne gandim, romana si chineza nu prea au mare lucru in comun... pentru mine e un mare semn de mirare. In fine, faza comica incepe putin mai tarziu... printre altele ma intreaba si cum se spune la "where have you been?" (unde ai fost?) si "How handsome you are!"(ce bine arati!). In fine, ma gandesc eu ca or avea si ei vreo eleva romanca pe care vor sa o impresioneze, prin urmare n-am avut nimic impotriva si le-am spus care e echivalentul romanesc. Asa... si 5 minute mai tarziu, cand profesorul se intoarce de la treburile lui, gaseste o clasa de smintiti care strigau in cor la el intr-o limba necunoscuta, de ziceai ca i-a apucat boala lui Kalache... Sarmanul, judecand dupa fata lui, tocmai avusese cel mai teribil soc din ultimii 10 ani de viata, efectiv nu-si putea explica in mod rational ce s-a intamplat, cum a fost posibil ca o clasa cuminte si linistita sa se transforme atat de rapid si atat de radical intr-o clasa de smintiti... Si sarmanul om chiar nu intelegea ce vroiau aia de la el de urlau asa!! :-) De unde sa inteleaga el ca elevii tineau mortis sa-i comunice ca "ce bine arati!" si ca voiau neaparat sa stie "unde ai fost?" Eu eram lesinata pe jos de ras, nu mai eram in stare sa articulez nici o silaba :-) daramite sa dau explicatii referitoare la ce se intampla!... Nu pot sa va descriu ce atmosfera era acolo, eu eram singura care putea aprecia hilaritatea situatiei...sa auzi douazeci de elevi din toate natiile globului urland cu atata convingere pe romaneste... Situatia a putut fi rezolvata numai cand a sunat clopotelul, iar elevii au trebuit sa paraseasca clasa. Bineinteles ca intr-un tarziu a inteles si profesorul ce se intampla, din fericire are simtul umorului si nu mi-a fost afectata evaluarea finala :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceiasi problema si in Japonia cu Budapesta si Bucuresti[bang]. Capitala Romaniei este Budapesta. Ore de chin si de agonie pana am reusit macar cunoscutii sa ii fac sa intzeleaga diferentza si raspunsul corect la intrebare. Plus ca aici sunt faimosi si in ziua de azi urmatorii trei(fara nici o legatura ordinea scrisa): Nadia Comaneci, Dracula si Ceausescu[bang]. Milioane de intrebari, care de care mai stupide legate de cele 3 nume de mai sus:" Acum ce face Nadia Comaneci?", "Daca vin in Ro pot sa il intalnesc pe dracula la castel?" " Cine a hotarat sa il omoare pe Ceausescu prin impuscare? Si de ce impuscare si nu altfel: gaz, injectii, otrava etc "[bang]Elena eu nu cred ca te-au confundat dupa accent cu rusoaicele, ci dupa faptul ca esti blonda si poate ai okii deschisi la culoare si nu vorbeai engleza[:D] Japoneza mi se pare o limba foarte usor de vorbit, ei alcatuind cuvintele din mai multe silabe , iar singura consoana care sta de capul ei si nu este grupata cu o vocala ar fi N. In rest langa orice consoana e si o vocala (KA,SU,MI, RE). Plus ca in lb romana mai avem o gramada de sunete pe care japonezii habar nu au ca exista[8D]. Si aici factorul determinant nu ar fi accentul, cat aspectul fizic. Chiar ma prosteam odata in fatza sotului meu si il intrebam: "Daca ma vopsesc bruneta si imi pun ochelari de soare si ma imbrac asa cum o fac japonezele tu iti dai seama ca sunt gaijin?" La care el: "Logic: te tradeaza nasul si culoarea pielii, formatul fetei , pometii" Eu tot nu ma dau batuta:" Dar daca sunt bronzata, tot ma recunosti?" El razand: "Una e bronzul si alta e sa fii galbena[:D]" Deci la mine orice tentativa de a trece de-a lor e ratata din start[:D] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E bine totusi ca la voi oamenii si-au dat cu presupusul, asta inseamna ca au cat de cat nitzica cultura si idee despre ce alte natii populeaza Terra, pe mine ma intreaba ce limba este cand vorbesc romaneste si cand zic "roumanian" nu primesc decat un "aha, that's cool"[:D]..de accent barem nu m-a intrebat nimeni. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, stiu ca nu va place sa fiti confundate, mai ales cu rusoaice, dar am patit-o si eu pe propria piele si nu din partea unor straini, ci a romanilor!!! Cat am fost in Ro la facultate (4 ani) am fost luata mereu drept rusoaica... de ce - nu stiu, pt ca vb romana fara accentele tipice rusilor (de fapt in rusa vb. un pic mai moale, pt ca nu e lb mea materna), plus ca nimeni nu si-a dat seama ca sunt din MD pana nu am spus eu (sefa de catedra, cu care am avut ore de it. toti 4 ani de studiu a aflat pur intamplator ca sunt din chisinau abia dupa ce am dat licenta si nu-i venea sa creada), dpdv fizic nici pe departe nu arat a rusoaica, nu sunt nici blonda, nici alba la piele, desi am ochi albastri, dar ...totusi (ca voi) am fost victima unei discriminari pt simplul motiv ca nu eram din Ro ca restul colegelor. Toate basarabencele eram rusoaice, fie ca una vb. curat romaneste, fie ca alta ciripea numai rusa, sau ca a treia vb. o romana destul de proasta... Si nu-mi place, la fel cum nici voua nu va place... Stiu ca rusii au un accent teribil in orice limba ar vorbi > am avut o profa la liceu (care din fericire nu mi-a predat), desi o doamna fff desteapta, inteligenta si interesanta, accentul ei in italiana ma omora, la fel am avut si o colega la facultate care era in grupa ns. de italiana dar avea ca secundara engleza - vorbea oribil in ambele lb., desi fara greseli gramaticale. In schimb, o stundenta din grecia, care nu putea lega nici doua cuv. in italiana, era mereu in centrul atnetiei, pt simplu fapt ca era exotica. Prin urmare eu va rog mult sa fiti un pic mai tolerante cu cei ce va confunda, ganditi-va ca francezii de ex, vb. prost de tot engleza, grasiind r-ul ca in franceza si lista ar putea continua cu aceeasi italieni care vb aiurea in engleza sau germana, cu englezi care abia daca reusesc sa pronunte ceva romaneste etc. In ceea ce priveste confundarea capitalei, a tarii chiar - asta da! e o jignire, dar lor trebuie sa le fie rusine - ca n-au facut altceva decat sa doarma la orele de geografie! Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250 http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Accentul...intr-adevar, se pare ca asa ne tradeaza, ca fiind rusi sau ceva pe acolo, un italian (prof de linvistica) ne expunea cauza ca fiind R-ul dur, TZ-ul, A'-ul etc...E haios ca la Princeton University, romana se studiaza in departamentul de limbi slave... Avem un prieten care e de ceva vreme aici si e suparat caci, chiar daca zice doar "excuse me", lumea il intreaba de unde este si atunci a hotarat sa nu mai zica "excuse me", ca oricum "tot aia e" si zice..."e-squeeze me"...(sa nu va ganditi la porcosenii!) Pentru cei carora li s-a spus ca seamana cu italiana, spaniola si portugheza...artisti ghicitorii, jos palaria! Pe aici n-au urechi asa bine formate! Cel mai haios vorbesc engleza, insa (din punctul meu de vedere) turcii si indienii...sunt inconfudabili! BaLaurelu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...