Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

se mai pune vama la electrocice?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Florin! Chiar zilele trecute am cautat pt un coleg care vroia sa-si cumpere de pe internet o camera video digitala, si vroia sa stie taxele vamale la import. Asa ca iata: se platesc accize (este considerat obiect de lux) 25 %, taxe vamale 8%, comision vamal 0.5% si tva 19%. Daca te intereseaza, pot sa-ti spun in amanunt cum se calculeaza aceste taxe.. Aceste taxe se platesc daca declara in vama acel DVD, dar atentie! daca nu-l declara si-l prinde cu el il confisca! Depinde cat de voluminos este acel sistem... PS: am uitat sa-ti spun ca acele taxe se calculeaza la valoarea in vama, o valoare care este stabilita printr-o ordonanta (vezi la http://domino2.kappa.ro/mj/lex2001.nsf/Emitent/01CAE67E8ACA1263C2256A400078E89A?OpenDocument)(este ordinul 687/17.04.2001, publicat in monitorul oficial 207/24.04.2001) Daca valoarea de e factura este mai mica decat valoarea din ordonanta, atunci se ia valoarea din ordonanta. Daca este mai mare, se ia valoarea din factura (deci e mai bine sa nu mentionezi ca ai factura...) Chiar daca este folosit se aplica aceleasi principii... Sper ca ti-am fost de folos. raluca www.rebecca.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca as primii prin posta un produs, de genul "aparat foto" si pe formularul de expediere colet sa fie mentionat "cadou", cel care trimite plateste vama pt. asta? La ce fel de produse se plateste vama, daca sunt expediate prin posta, in colet? Ma intereseaza in special cele de tip "cadou", care sa nu fie insotite de alte acte legate de originea produsului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...