Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Singuratate in doi!


Recommended Posts

Am trecut prin asta...Sa divortez a fost cea mai importanta decizie luata de mine pina la acel moment.Dar a fost cel mai intelept.Copilul meu nu putea creste armonios intr-o familie unde atmosfera era tensionata in fiecare clipa.Isi pierduse veselia si pofta de joaca,se uita mereu intrebator cind la mine cind la el... Daca nu exista cale de intelegere poate este mai bine sa va urmati viata separat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Gabriela,[hia] iata ca povestea ta ma face sa revin pe acest forum. In primul rind La Multi Ani pt onomastica ta si sa fi iubita si sa iubesti. Paulo Coelho spunea intr-un interviu ca Dumnezeu cind ne va primi in ceruri ne va intreba:"Ai iubit destul?" Mie mi-a placut. Eu cred ca inca il mai iubesti pe barbatul de linga tine, tatal copilului tau. Altfel n-ai suferi si nu ti-ai pune intrebari. E greu, stiu, sa fi singura in doi, dar cred ca mai greu este sa fi singura in fata vicisitudinilor vietii, cu un copil pe care trebuie sa-l inveti ca viata merita traita si al carui prim cuvint va fi: "tata". E demonstrat ca cei mai multi copii asta spun pt prima data. De ce? Nu stiu. Poate pentru ca vorbesc toata ziua, din ochi, cu mama si ajung sa se intrebe, dar tata. Si tot repetindu-si in gind ajung sa-l si rosteasca. Toate ar fi ok, chiar si cu decizia ta de a-l parasi, dar te-ai intrebat ce-i vei spune baietelului tau cind te va intreba de tatal lui? Si ai putea sa-i spui omului de linga tine, pe care-l iubesti, ca ii iei puiul si pleci cu el? Tu trebuie sa te schimbi, sa schimbi ceva in modul tau de a fi, sa nu mai raspunzi la nervi cu nervi, la frustrare cu frustrare. Arata-i ca il iubesti, ca iti pasa ca e speriat de omuletul care a venit, pentru voi, pe aceasta lume. Ajuta-l tu, nu el pe tine, pentru ca tu esti implinita, ai adus viata pe pamint si totul a mers dupa cum e scris. Arata-i ca are si el locul lui in aceasta ecuatie, alaturi de voi si ca e nevoie de el pentru ca voi sa fiti bine si fericiti. Incearca, nu ai nimic de pierdut. De plecat poti oricind s-o faci. Cind va certati, daca totusi o mai faceti, ia-ti copilul in brate si stringe-l sa stie ca nu e uitat si nu el este de vina. Nu trebuie indepartat pentru ca oricit de departe ar fi tot simte ca mama si tatal lui sint suparati. Iti doresc sa poti sa ierti si sa iubesti. Sa auzim de bine.[pup] Prieten adevarat e acela care nu numai ca te tine de mana, dar si ajunge la sufletul tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...