Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

e permis sa iei calciu cand esti graviduta?


Irinel

Recommended Posts

Fetelor, spuneti-mi daca ati luat vreuna calciu fiind graviduta. EU iau oricum vitaminele Materna pe care mi le-a prescris medicul. Problema e ca din cand in cand imi apar niste bubite pe fata si gat. Am facut tot felul de teste (in perioada aia locuiam in Germania) si nu m-au gasit alergica la nimic. Nici din cauza alimentelor nu e caci medicul mi-a explicat ca ar aparea pe tot corpul nu doar pe fata si gat. Dupa ani si ani avand problema asta am inceput sa observ ca cedeaza la calciu si ca imi apar de obicei cand sunt stresata (vezi examene) sau cand ma necajesc. Probabil atunci datorita consumului nervos, celulele mele consuma mai mult calciu decat in mod normal (asta e explicatia mea personala dar avand in vedere ca medicii nu au reusit sa ma ajute, nici cei din Romania nici cei din Germania, nu am mai cautat alta) Vineri m-am necajit, am si plans putin, nu a fost o problema foarte importanta, a trecut, deci n-are rost sa va impui capul cu ea, problema e ca am iar bubitele pe fata si nu stiu daca e bine sa iau sau nu calciu. De cand am venit in Canada nu m-am mai dus la doctor cand imi apareau bubite, ca stiam cum sa rezolv problema si nici la doctorului de familie nu i-am spus :-( Voi ce credeti? Parca nu m-as duce la doctor doar asa aiurea daca e o problema mica. Mersic de raspunsuri si pupicei, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 9 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Irinel, din cate stiu eu Calciul se ia in ultimul trimestru de sarcina, si doar 10 zile pe luna. nu-l lua fara sa intrebi un medic. eu sunt in saptamani 30 iau prenatal si sorbifer. analizele de Ca mi-au iesit bune. Layla- cu BB "Dulci" 30 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinel ,si eu am avut aceasi problema in legatura cu bubitele pe fata si pe git ,si asta doar de cite ori luam calcium + vitamine ,care imi produceau o stare tare nasoala,aveam senzatia ca ma prabusesc mergind de la pat pina la buda,,,dupa ce nu am mai luat nici calcium si nici vitamine m-am simtit foarte bine si mi-au disparut si bubitele .Am fost la Doftor si i-am spus ce problema am eu de la acele vitamine-calciu si mi-a recomandat sa nu le mai iau. Eu nu cred ca nu este deloc aiurea sa te duci la doctor ,din contra dute si intreaba tot ce te framinta ca o mica problema poate ajunge la o mare problema. Multa sanatate [flo] Elena 34 saptamini & sotul AL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Situatia mea e exact invers.Eu am luat calciu de cand am aflat ca sunt insarcinata,cate o pastila pe zi.Fara sa intreb doctorul ci doar farmacista la cat am voie pe zi.Nu stiam ca doar in ultimul trimestru de sarcina poti lua.Eu m-am avintat asa de capul meu din cauza ca de copil am avut fff mare lipsa de calciu si nu vroiam sa risc sa cad lata pe strada ca in tineretze. Dar ca sa fii linistita intraba doctorul.Si ca o completare ,printesa mea e bine ,sanatoasa,slava Domnului. Mii de [pup][pup] Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am luat Calciu lactic ptr ca facusem o urticarie - oricum dr meu ginecolog mi-a spus ca este OK - am luat o folie cate 2 pastile pe zi, dupa care ultima folie, cate 1/zi si atat. Nu cred ca mai imi da :-) Eu am sa il intreb, ptr ca dupa prima nastere am ramas "vaduvita" de multe vitamine, asa ca... Cel mai bine, intreaba-l pe dr, el stie ce l mai bine ce si cum! Sanatate si sarcina/nastere usoara, Andra cu burtica de 27 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinel, eu iau vitamine prenatale recomandate de doctor ... si uitandu-ma la ce contin am vazut ca au si Calciu cu Vit. D cam 3,3 mg/tableta ... si eu iau una pe zi. Nu stiu daca e bun sau nu, dar iti spun ce iau eu. Data trecuta la control m-a intrebat ce medicamente iau (e putin cu pluta, uita de la mana la gura, dar in schimb e draguta foc) si i-am adus aminte de ce mi-a recomandat ea, la care mi-a raspuns ca e bine, ca am atunci tot ce-mi trebuie si mie si bb-lul. Dar mai bine intreaba doctorul ... chiar un dermatolog. Nu poate sa strice. Bafta si pupici! Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetelor. Am sunat la doctor si a zis ca imi e permis sa iau calciu. L-am intrebat daca pot sa iau chiar si 2-3 pastile pe zi(cam asa luam cand nu eram graviduta si aveam problemele astea) si a zis ca da. Mie tot mi-e cam teama, da azi dimineata cand am luat vitaminele -eu iau Materna si m-am uitat si continea 250 mg(??-e prea mult??, ma mai uit o data deseara) de Calciu- am luat si o pastila de calciu.N-as vrea sa ii fac rau lui bebe si sper ca doctorul sa fi fost atent la ce am spus sa nu fie superficial (e doctorul cu care o sa si nasc, asa ca ar face bine sa nu fie). Multumesc inca o data pentru sfaturi! Va pup pe toate si va doresc numai bine. Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinel, eu calciu iau de cand am aflat ca sunt gravida, doua pastile pe zi 1.200mg in total. Am luat si in prima sarcina, si nu vad la ce ar putea sa dauneze. De fapt indicat e sa consumi multe lactate, iar pastilele sa fie doar completare, adica daca iei pe zi 1.200mg de calciu din lactate nu mai e nevoie de pastile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...