Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

e permis sa iei calciu cand esti graviduta?


Irinel

Recommended Posts

[pup] Multumesc de incurajari fetele! Laura, probabil ca e doar unul, dar pentru ca soacra mea a avut un frate geaman, la noi e posibil sa fie si doi. Deocamdata nu stiu pentru ca doctorul meu a zis ca nu e necesar sa fac ecograf pana in saptamana 18 pentru ca nu am nici un fel de probleme(cum ar fi sangerarile). M-a cam dezamagit, da poate pentru bebe e mai bine asa. Atunci voi sti daca e unul sau sunt doi, dar eu inclin sa cred ca e unul. Trebuie sa fie tare greu pentru tine sa ai nevoie de repaus total, dar e bine ca ai reusit sa il aduci pe bebe la termen. Ciudat tratamentul ala, chiar era nevoie sa te tina in spital ca sa iti dea ser fiziologic??? Pupicei Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mie medicul mi-a spus ca pot lua calciu, fara nici o problema, pana in luna a saptea de sarcina, dupa care trebuie sa ma opresc, pentru ca da contractii si-mi poate provoca un avort. Cand mi-au provocat nasterea, primul lucru cu care au incercat a fost calciu intravenos. In primele doua trimestre de sarcina, s-ar parea ca poti lua calciu linistita. Deci, Irina, cel mai bine este sa discuti cu medicul tau. Sarcina usoara si o nastere si mai usoara iti doresc. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cate bordeie atatea obiceie. Eu nu sunt in masura sa-mi dau parerea care-i mai bun, pt ca nu-s de meserie, dar va spun ce a mers la mine. Eu cred ca pe aici (in Occident) medicamentele astea fara reteta nu sunt asa de tari. Eu tot iau calciul asta acuma de luni de zile si nu vad nici o imbunatatire la unghiile mele care-s cam moi, deci concluzia e ca ori calciul nu-i chiar asa de bun, ori nu se absoarbe in organism. Analizele mi-au iesit bune, deci concluzia mea e ca tot pe alimenatatia naturala trebuie sa te bazezi. Irinel, primul lucru cand te duce la urgente iti pune serul fiziologic, mai vad ei pe urma daca-ti mai dau ceva. In cazul meu eram in luna mica si nu au putut sa-mi dea si medicamente decat incepand din luna a 6-a pana mai acum doua saptmani. E nasol sa stai in pat si sa nu poti merge inafara casei, dar e chestie de obisnuinta. La inceput credeam ca urc pe pereti si nici nu puteam dormi noaptea de prea multa odihna. Dar ce nu facem noi pt bebelusii nostri? Mult noroc si asteptam sa auzim vesti bune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si multumesc pentru raspunsuri! Azi-dimineata m-am uitat pe pastilutele mele. La vitaminele materna scrie 250mg calciu iar la pastilutele de calciu 330mg (dar mai contin si Magneziu, sper sa nu fie asta o problema...). Deci adunate abia ajung la 580mg pe zi (n-am indraznit sa iau mai mult de o pastila de calciu pe zi desi de obicei cand aveam bubitele luam cate 3-4). Abia sambata cealalta am programarea la doctor dar pana atunci sper sa imi treaca bubitele si cum or trece incetez cu calciul suplimentar. Laura, multa-multa sanatate si tie si lui bebe si multa rabdare in continuare. Oricum la tine, mult a fost, putin a ramas. Eu mai citesc uneori si forumul la mamicile noi asa ca o sa vad si cand o sa nasti. Sper sa te simti bine si tu si copilul, asa incat sa uiti cat mai repede de partea asta mai putin placuta (ca sa o spun intr-o forma mai frumoasa). Ma gandesc ca intr-un fel poate asa te-ai apropiat mai mult de bebe din burtica, ca esti mereu atenta la toate miscarile lui, deja probabil ai inceput sa il cunosti putin si cand va iesi de acolo poate o sa te ajute lucrul asta. Multumesc inca o data la toate fetele pentru ajutor! Va pupic pe toate si va doresc numai bine si la bebeii vostri prezenti sau viitori. [pup][pup][pup][pup][pup] Multumesc inca o data de ajutor! Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinel, uite am dat un search pe google si ce am gasit. Eu una zic sa ieu Ca fara nici o pb. Daca citesti linkurile vei vedea cat e de important pt. femeie si viata ei de dupa sarcina daca a luat sau nu Ca in timpul sarcinii.....pe cale naturala sau din pastilute....... Sanatate! http://www.pslgroup.com/dg/CF3E.htm http://www.calciuminfo.com/pages/2_3preg.htm Ven si [bb] Markus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa vezi Irinel ce te mai apropii de bebe cand incepe sa miste, cand teoria devine ceva concret, ca in tine e o mica fiinta. Ven ma poate seconda si ea in opinie, si poate mai e vreo fata pe aici care asteapta un puiut. Dr-ta mi-a zis sa faci intocmai ce ai si facut deja. Sa te uiti la mg si sa completezi pana la 1.200mg pe zi, fie cu pastile fie cu alimentatie. Eu sunt 2cm dilatata si colul 70% scurtat si moale, deci inca mai astept, dar nu prea mult, sper. Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fetelor ce dragute sunteti! Nici nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri. Ven mersi pentru linkuri o sa le citesc pe indelete ca acum ma mancau degetele, trebuia sa raspund :-) Laura, abia astept sa il simt pe bebe. Eu nu prea stiu cum e cu colul scurtat inainte de nastere (adica cat trebuie sa se scurteze si ce rost are asta) trebuie sa mai citesc cate ceva, dar ma bucur ca mai e putin si o sa te bucuri de sufletelul tau cel mic, o sa il tii in brate... Nu mi-as fi imaginat pana acum putin timp (cand am citit tot aici pe forum) ca poti sta cu dilatatie cateva zile inainte de a naste... Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cool] Laura chiar zicea sotul meu sa mergem sa cumparam o carte sa mai invatam una alta. Cartea aia e doar pentru gravidute sau si despre cum sa ingrijesti bebele in primele luni, ca la mine n-o sa vina nimeni sa ma ajute si trebuie sa ma mai informez cat de cat... Pupici, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...