Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de martie-aprilie 2004 (6)


Recommended Posts

URAAAAAA!! burtici, cred ca mi-am simtit bb-ul, adica cred ca a miscat... Azi dim. la 7 eu eram la spital la doctor pentru vizita lunara. Am intrat in cabinet si m-a pus la ecograf (2D) ca sa vada cum au evoluat lucrurile. Ce sa va spun mai intai?? Vesti bune!! In primul rand , placenta s-a ridicat, bb-ul se afla in partea superioara, si astfel am scapat de cerclajul care ma ameninta la inceput. Bb-ul meu se legana acolo la el, cu o manuta sub cap, apoi si-a dus piciorusele la gura si se misca pe acolo dupa care iar se legana. A fost mai potolit ca data trecuta. La un moment data a miscat ca a simtit doctorita mea la mana in timp ce plimba aparatul pe el sa il masoare si chiar m-a intrebat daca nu la-m simtit si eu, dar nu, nu il simtisem. Altceva, aa, da: are 16 cm lungime, craniul 4,3 ceea ce inseamna ca el, ca fat, are 17 saptamani in cap (ca zic eu ca sunt insarcinata in 19 saptamani, asta e altceva, dar stiti si voi dilema asta), doctorita stia ca are cu o saptamana mai putin, insa dimensiunile au spus altceva, ea oricum se ghideaza dupa varsta fatului, adica de la data conceptiei. D-na doctor stie ca imi doresc f. mult un baiat , si nu stiu daca a fost o gluma sau a vorbit serios dar mi-a zis la un mom.dat ca e fetita ca s aimi vada reactia. Dupa care a zis: "sincer , am glumit, inca nu imi pot da seama sigur ce e ca nu prea ma lasa sa-l vad isi strange picoarele, dar cel mai bine la inceputul lui decembrie mai du-te inca o data la dr. Pop." Asa, si plecand de la spital, ma cam durea putin burtica asa in ansamblu ca imi cam apasase cu aparatul ala pe ea ca sa il masoare sa-l vada mai bine, si ma tot gandeam ca in cateva minute ar trebui sa imi treaca daca stau linistita si nu ma mai deranjeaza nimic. In masina fiind, la un semafor de pe B-dul Dacia, tocmai cand imi trecuse aproape durerea, am simtit ca un ciocanit usor asa in partea stanga un pic mai jos de buric....Nu m-a durut, nu nimic, insa sunt convinsa ca el a fost pentru ca altceva n-avea ce sa fie acolo, cu digestia nu am probleme, e liniste totala la mine, si de aceea mi-e usor sa simt orice miscare. Si m-a busit rasul in masina singura fiind, l-am vazut pe unul in masina din stanga mea ca s-a uitat cam chioras cand a vazut ca radeam singura.... dar de unde sa stie lumea ce minune am simtit eu??? Cred ca puiul meu se cam stresase cu tot apasatul de la ecograf si o fi zis: "Na, uite ca misc ca sa ma lasati in pace sa nu ma mai deranjati!"[:D] Va pup si sper sa mai aud si de voi celelalte mamici care nu l-ati simtit inca. Diana si bb 17 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Diana, felicitari, cat de fericita trebuie sa fii! Eu ma duc la eco abia vineri. Sper sa-l simt pana atunci, sau daca nu cel tarziu atunci, asa ca tine. Ca nu mai am rabdare...si imi fac atatea probleme! Daca nu e bine...? Ce naiba, nu poate fi asa de lenes, ca noi n-am fost! Sper sa nu fie nimic in neregula cu el. Deci, nu stii ce ai pana la urma, nu? Eu am fost ieri prin Cocor si mi-am cumparat o hainuta de iarna, larga, ca un fel de "pelerina" cu blanita la gat si maneci. e super si o sa ma incapa pana-n luna 9. Si mi-am mai cumparat si niste ghetutze, dragutze, fara toc si cu talpa mai...aderenta, sa nu alunec la iarna. De astea sunt multumita, o sa le pot purta si dupa sarcina, dar va sfatuiesc sincer sa ocoliti raionul cu hainutze pentru gravide de jos de la Cocor, sunt numai oribilitatzi!!!! Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari diana[flo] pentru bb, si pentru ca ai scapat de cerclaj! Daca vreti neaparat sa-l simtitit pe bb (desi nu va sfatuiesc sa faceti asta), purtati haine mai stramte in zona burticii, si sa vedeti ce agitatie o sa fie pe capul lui. De fiecare data cand aveam pantaloni pe mine era un adevarat scandal la el acolo, se agita nevoie mare, sigur nu-i convenea pentru ca-l strangeam destul de mult. Cum punea un sarafan mai largutz, cum se calma, abia abia daca mai dadea un pic din manutze o zi intreaga. M-a speriat si pe mine acum vreo cateva zile bb al meu, si-a schimbat pozitia si vreo 2-3 zile abia abia daca l-am mai simtit miscand. Dar cum si-a gasit o pozitie noua, a trecut din nou la atac [:D]. malina, vreau si eu in clubul plangacioaselor[q][q], io's si la propriu si la figurat candidata ideala.....cat despre tatic...cred ca deja i-am scos peri albi..... Mickyyy [gravi] 20 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt foarte fericita!! [gravi]. Aseara bebe a...sughitat. Stateam in pat cu burtica in sus si ma uitam la TV, cand am simtit miscari in burtica. M-am uitat la locul cu pricina (ca deja se vede cu ochiul liber activitatea lui bebe) si am vazut cum se misca, regulat, la vreo 2-3 sec. E o senzatie asa placuta..ptr mine, ca ptr bebe nu stiu cum este :). Va doresc multa sanatate si puiuti cat mai jucausi !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo voua, Diana si Oani si felicitari pentru puiuti! [flo] Diana, bine ca ai scapat de probleme si sa dea Domnul sa nu mai ai nici una de acum incolo. Eu abia pe 2 decembrie am urmatoarea programare la ecograf, asa ca pana atunci nu stiu daca placenta s-a ridicat sau nu... Oricum, bebe misca destul de jos de multe ori, nu stiu daca are vreo legatura sau nu, dar am auzit ca nu e prea bine daca e prea jos copilul. Oani, dar de unde stii ca a sughitat si ca nu a fost doar una din "alergaturile" lui? Pupici la toata lumea! Flaviana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar, cum iti dai seama daca bb face si altceva in afara de a da din maini sau picioare, de exemplu sughite?? Eu nu deosebesc nici macar loviturile de manutze de de cele din picioare, darami-te un sughitzat? Nu zic nu, suntem micutzi, maine facem 21 de saptamani, dar parca mi se pare ca mai trebuie sa treaca luni intregi pana sa simt mai mult decat niste pulsatii puternice. Chiar daca se vede uneori unde misca bb, e doar o usoara unduire a burticii intr-o anumita zona..... Mickyyy [gravi] 20 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i drept, nu am de unde sa stiu dc bebe chiar sughita [:)], dar miscarile erau sacadate, si s-au repetat de vreo 4 ori la acelasi interval de timp in acelasi loc. Apoi am inceput sa-l strig pe tatic sa vada si el, dar cum nu m-a auzit am coborat din pat si l-am chemat. Mi-am reluat pozitia in pat si am asteptat, insa puiul nu a mai miscat...[bang]. Pentru mamicile care sunt in sapt mai mari: voi ati avut pana acum contractii? Am citit ca deja uterul se contracta, sunt "contractii neconfortabile, dar nedureroase". Eu le simt zilnic, dar pe mine ma deranjeaza: mi se intareste burtica se face ca piatra, si imi apasa pe vezica urinara. E asa neplacut. Sper ca bebe sa nu fie afectat. VA pup, Oani 24s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...