Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de martie-aprilie 2004 (6)


Recommended Posts

Bine v-am regasit fetelor. Am scris eu ce am scris dimineatza...si dintr-o data, a cazut curentul. Va dati seama ca m-a apucat disperarea. Ma apuc insa de scris iara cu rabdare... Am fost absenta vreo saptamana dupa cum poate va mai amintiti.... pentru ca m-am maritat. Gata! Am facut-o si pe asta! Abia asteptam sa scap. N-am facut nimic spectaculos in "saptamana de miere" doar am bagat in noi la somn... la greu. Ne-am odihnit ca mi s-a parut totul f obositor (ce ma faceam daca era nunta?!) Singurul lucru se semnalat este ca duminica seara, cand eram la teatru... mi s-a parut ca l-am simtit miscand pe bb din burtica.. Dar nu sunt sigura, de atunci n-am mai simtit nimic...!!!! Oricum, sunt in sapt 17, ar trebui sa-si faca simtita prezenta.. Apropos, pentru listutza Malinei - eu voi naste la Municipal cu dr. Alexandru Badiu (Camelia, am vazut ca tu esti la el... cum ti se pare, poate discutam). V-as pune cateva poze de la cununie sa le vedeti...dar nu stiu cum, care din voi stiti ziceti-mi si mie. Cam asta deocambata. Va pup si pe mamici si pe bb-ii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Amelie, stai linistita. Si eu am patit-o si am intrebat la mamici de ian-feb, ca ele au experienta. Intr-adevar, vreo 3 zile aproape ca nu-l mai simteam pe bb, insa au reinceput miscarile, chiar mult mai ample. Probabil ce bb este intr-o pozitie din care tu nu simti miscarile lui. Sau poate ca acum se odihneste. Am si eu o intrebare pentru voi: credeti ca o cesca de cafea pe zi ii face rau lui bb? De ceva vreme (1 luna) am reinceput sa beau cafea; pur si simplu nu pot sa ma abtin cand simt mirosul de aici din birou. Voi cum procedati? Va pup, Oani 23s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA, Mickyyy sa stii ca m-am nteresat de acest spital eu mi-am facut ecografia in acest spital si am ramas impresionata de amabilitatea doctoritei. Doctorita mea lucreaza in acest spital si m-a asigurat ca au o maternitate foarte moderna, curata si cu un personal competent. Initial vroiam sa nasc la Municipal dar m-am interesat si am auzit ca este foarte nasol deoarece tre' sa dai spaga en-gros si cu toate astea tre' sa ai si pile ca sa ajungi la un doctor bun findca poti sa cazi pe mana unui rezident. Plus ca tre sa cotizezi tot en-gros la tot personalul de la infirmiere pana la medic. salutari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am gasit asta pe Net: "Cofeina nu afecteazã fãtul daca este consumatã cu moderatie (mai putin de trei cesti de cafea în 24 de ore). Totusi, ar putea exista un motiv pentru renuntarea la consumatul cafelei pe timpul sarcinii: cofeina are un efect diuretic ce eliminã fluidele si calciul din organism, amândouã fiind vitale pentru sãnãtatea mamei si a fãtului. Cafeaua si ceaiul, în special când sunt consumate cu friscã sau zahãr, dau senzatia de satietate si scad apetitul pentru alimentele esentiale. Orice tip de Coca - Cola, pe lângã faptul cã taie pofta de mâncare, poate contine substante chimice nocive. Cofeina favorizeazã aparitia stãrilor oscilante prezente in mod natural într-o sarcinã si are legãturã cu toate celelalte lucruri importante pentru o femeie gravidã. S-a sugerat de asemenea cã orice consum de cofeinã din timpul sarcinii poate duce la aparitia diabetului la copil datoritã influentei pe care cofeina o are asupra formãrii celulelor pancreatice si, mai târziu, asupra creãrii insulinei de cãtre acesta." dar hai sa nu fim paranoice; daca ne simtim bine si bb-ii nostri se simt bine!! simo 24s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oani, si eu beau o cafeluta mica in fiecare dimineata. Initial, renuntasem la ea, desi imi place foarte mult aroma cafelei. Insa dr. mi-a spus sa nu devin o obsedata si sa-mi beau linistita cafeluta de dimineata, daca vreau, insa sa ma rezum la ea, pe cat posibil. Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce harnicutze ati fost in dimineata asta.....pana mi-am terminat eu urgentele la birou si am reusit sa mai intru pe site, ati umplut mai bine de-o pagina [:)] denis, bine-ai revenit printre noi, inca odata, casa de piatra si sarcina usoara [flo] irismetal, cam pe unde vine spitalul CFR? Poti sa-mi recomanzi pe cineva acolo? eventual niste date de contact (nr. de telefon)....poate cine stie....ma reprofilez. oani, din cate stiu eu o ceasca de cafea nu poate sa faca rau, dar eu una nu mai ma pot atinge de ea de cand sunt [gravi], deci nu vorbesc decat din auzite. Mickyyy [gravi] 20 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am inceput sa beau dimineata o cana de cafea fara cofeina cu multa miere si lapte, mai ales ca am avut ceva probleme cu constipatia. Beau cafea de vreo 2 saptamani de cand sunt acasa si ma urc pe pereti de plicitseala. Din cate stiu eu consumul moderat de cafea nu face rau, dar contribuie la eliminarea calciului din organism (ceea ce nu e bine). Incerc sa compensez prin a bea mai mult lapte dupa aia. Eu cu fetita bem o cutie de 1 l pe zi. E mult, e putin, nu stiu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...