Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de martie-aprilie 2004 (6)


Recommended Posts

Neatza si bine v-am regasit. Si pe mine ma cam bate gandul pentru un concediu, dar parca n-as vrea sa abuzez, lucrez la o firma mica, si lipsa unui om pe o perioada mai lunga se simte. Stiu ca legal pot sa fac asta, dar tinand cont ca pana acum n-am avut nici un fel de probleme sa ma invoiesc sau sa-mi iau liber atunci cand nu ma simteam bine (si asta fara cereri, concedii medicale sau zile neplatite), si mai am parte si de un tratament super ok aici..... nu prea-mi vine sa-i las balta, chiar daca uneori chiar simt nu pot face fata la un program de 8 ore (de fapt 9, ca mai avem cica si o ora pauza de masa). Oana, cerclajul se face atunci cand ai colul foarte scurt si exista riscul pierderii sarcinii (e un fel de operatie de coasere a colului, care se face la inceputul sarcinii, iar in ultimele saptamani i se da drumul). Mai multe amanunte iti poate da kiara, ea e singura de aici care a facut cerclaj. Si partea cea mai nasoala e ca se recomanda repaos la pat pana la sfarsitul sarcinii. Mickyyy [gravi] 20 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata ,fetelor[bis][bis].Stand aseara in pat cum obisnuiesc cu mana pe burtica ce credeti ca simt[:D]?Bebelusul meu facea tumbe[copil].Este prima data cand il simt si dupa un moment am crezut ca mi s-a parut pentru ca sunt in 14 saptamani(cu toate ca dupa prima zi de menstruatie as fi in 16 sapt)iar dupa cateva minute alte tumbe ..Problema e ca sotiorul nu m-a prea crezut pentru ca nu se simte la pipait...E cu toate astea sunt tareee taree fericita[:D][:D] Va pup dulce si o zi excelenta.[gravi] oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari oana [flo] [bis]. Nu-i exclus sa fi fost bb, am auzit multe fete de pe-aici ca l-au simtit la 16 saptamani. De fapt cred ca si eu l-am simtit ceva mai devreme, dar n-am avut siguranta ca e el, pentru ca nu stiam cum trebuie sa se simta. Oricum, acum misca rar, da' stai sa vezi peste vreo cateva saptamani.....[:D] Mickyyy [gravi] 20 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, dragele mele! Felicitari, Oana! Si la mai multe miscari! Si eu cred ca am inceput sa-mi dau seama cand e bb si cand e altceva, mai ales seara. Desigur, inca nu se simte din exterior, dar sunt nerabdatoare sa ajung la etapa aceea. Fetelor, spuneti-mi daca si ce anume v-ati cumparat de imbracat. Cred ca in weekendul acesta voi merge sa imi caut ceva, caci burtica mea protesteaza fata de pantalonii deveniti prea stramti. Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari mamicilor. Camelia, Diagnosis este tot una cu Centrul Medical Unirea? Ca eu stiu ca acolo lucreaza el dupa ce termina la Municipal. Nu, eu nu merg la el acolo, prefer spitalul pentru ca o amica de-a mea este rezidenta lui..... Dar asta nu ma scuteste nici pe mine sa-l astept 1 ora, intarzie de multe ori, fiind la sala (ma rog, probabil nici aici nu e vina lui...e doar f. solicitat) Bun profesionist am auzit si eu ca este, dar ziceam sa cer pareri suplimentare.... De ce nu vii la Spital? In principiu are de 2 ori /sapt consultatii...??? Voi, fetelor, obositi repede...? Mie mi se pare ca fara sa fac prea mult efort, obosesc. Inainte nu eram deloc asa. Obosesc acum chiar si cand mananc...! Si in plus, am senzatia ca inima bate aiurea...adica cam prea repede! Ce mai stiti de indemnizatia aia pt cresterea copilului? E ceva sigur? Ca eu nu prea stiu cum sa-mi planific viata dupa ce apare bb-ul. As sta acasa mai mult dar pe bani putini nu prea stiu cat o sa-mi convina. Deci, ceva noutatzi? Va pup. denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, nu prea gasesti ce sa-tzi cumperi de imbracat, mai ales daca ai burtica mica, o sa arati ca un pinguin in haine, indiferent ca iti iei salopete sau sarafane de gravidutza. Plus ca sub un milion cu greu gasesti ceva cat de cat bun (calitativ cel putin). Au niste preturi aberante din cauza ca nu au concurentza..... Cumnata mea (care e si ea gravida) de exemplu lucreaza in domeniul confectiilor, si si-a cumparat material cu 50.000 metru, si si-a croit o super pereche de pantaloni, arata si bine, au costat-o vreo suta si ceva de mii cu totul, si sincer sunt mult mai faini decat orice am vazut eu pe piata pana acum. Asa ca eu una sfatuiesc pe oricine are posibilitatea sa mearga la un croitor, sa-si cumpere materiale si sa-si faca haine pe comanda...eu una m-am repezit sa-mi cumpar sarafane, am dat o tona de bani pe ele [bang] [bang][bang] si acum mi-e ciuda! Cu banii aia imi faceam o supergarderoba de gravidutza, cu conditia sa am putina imaginatie si pe cineva care sa imi croiasca. Cat despre miscarile [copil], eu sunt superincantata, aseara stateam in fotoliu si ma uitam la televizor, si bb tot dadea din ce in ce mai tare din manutze sau picioruse (habar n-am cum sa fac sa le deosebesc deocamdata [:D]). Si nu stiu ce mi-a venit sa ma uit la burtica, si surprizaaa...se vedea exact unde dadea bb. Se vedeau cum apar mici umflaturi in momentul in care dadea un ghiont mai tare. Normal ca taticul n-a crezut nimic din ce-i spuneam eu si cu greu l-am convins sa vina sa se uite....si bineinteles ca "toma necredinciosu" al meu le-a vazut si el! Mickyyy [gravi] 20 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce fac burticutele? Sunteti bine? Vad ca din ce in ce mai mult puiutii se "joaca" cu noi. E un sentiment intr-adevar unic. Am si eu o nelamurire: eu vorbesc mereu cu bebe, taticul la fel, mangaiem burtica, ii vorbim ca unui om mare, dar nu inteleg: cum anume aude el sunetele? Aude vocea mea datorita vibratiilor corzilor vocale, sau pur si simplu aude prin uter (prin burtica)? Adica il aude si pe taticul, sau doar vocea mea? Si daca eu ascult muzica in casti el aude, sau aude ceea ce asculta colegii mei la radio in birou? Vedeti ce probleme am eu??? Va pup, Oani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky, ma ingrozesc de preturi! Mai ales ca in perioada asta nu ma laud prea tare cu bani in buzunar (ca urmare a unor amenajari prin casa). Si eu cred ca varianta croitor e mult mai accesibila financiar. Problema e sa facem rost de niste modele k lumea. Oricum, nu mai pot sa aman prea mult. [:)] E super sa si vezi "ghionturile" pe care ti la da bb! Abia astept sa vad si eu. Pana acum, il simt doar eu, cand sunt suficient de linistita. Oricum, observ ca protesteaza cand ma strang prea tare pantalonii. (deja are personalitate [:)]) Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by georgescu oana
Ce este acela cerclaj? Te intreb pentru ca si eu prezint simptomele descrise de tine:dureri de burta junghiuri la efort,presiune.Nu stiu daca asta are vreo importanta dar inainte de sarcina aveam uterul un pic sub dimensiunile normale si nu am avut nici o interventie anterioara asupra colului sau uterului. oana
Cerclajul este o interventie chirurgicala simpla care in termeni simpli inseamna coaserea colului ca sa se evite avortul iminent. Asta nu inseamna ca riscul a fost eliminat, dar daca ai noroc si cu repaus lapat poti duce pana la sfarsut sarcina. Daca ai orice simptome deranjante mai bine suna-ti medicul decat sa ignori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...