Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de martie-aprilie 2004 (6)


Recommended Posts

Buna dimineata, mamici!! Bine ai venit Veve!!Iti urez si eu multa sanatate si sarcina fara probleme....Trebuie sa fii o femeie foarte fericita, atat de tanara si deja al doilea copil!! Felicitari! Draga Denisuca, la mine DPN e 19 aprilie dupa spusele doctorului. Dar la fel ca si tine nu simt nici o miscare a bb-ului meu. Eu intru miercuri in saptamana 19. Cu siguranta cred ca bb e bine pentru ca burtica mea a inceput sa creasca,mai exact e vizibila cresterea pe zi ce trece. S-ar putea sa fie mai lenesi putzin ai nostri (desi sincer nu stiu cu cine sa semene al meu asa, pentru ca si sotzul si eu suntem doi zbanghii[:D]) Si eu, ca si tine astept cu nerabdare sa intru in randul celorlaltor mamici de aici de la noi, din casutza mamicilor de martie-aprilie, care si-au simtit deja minunea. Legat de hainute, dupa cum v-am spus, mi-a facut soacra mea dintr-un material mai grosut gen catifea-reiat, niste pantaloni care au iesit f. bine. Ma fac ei putin mai mare din cauza ca sunt mai grosuti si nu vin ficsi pe mine. Dar oricum, i-am lasat mai larguti jos ca sa incapa cizmele pe sub ei, partea din fata in dreptul burticii e un pic mai inalta ca sa imi acopere burtica pe masura ce creste, la spate au o bentita pusa pe trei elastice ca sa fie mai lata si sa se ajusteze cand ma asez, si in parti au cate trei nasturi (cu posibilitatea de-ai muta pe masura ce cresc). In rest, mai am doua fuste lungi care ma cuprind fara probleme, salopeta din blugi si o pereche de pantaloni cumparati de mine cu 3 numere mai mari si ajustati in parti tot de soacra-mea, pentru ca erau prea largi la solduri si la pulpitze. Aceasta este garderoba mea si consider ca am suficiente lucrusoare pentru perioada aceasta. pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine v-am gasit si, in primul rand, [s] pentru Micky si celelate Mihaele si Gabriele care mai sunt prin preajma, sper ca v-ati distrat bine in week-endul asta! Bine ai venit, Veve si sa ai un copil sanatos si jucaus! In rest, bebelusul meu se misca si nu prea, cred ca ii place sa se joace cu nervii mei - are cate o zi cand e vioi tare si apoi nu mai misca 2-3 zile de ma trec toate spaimele ca nu stiu ce i se intampla... Deja se dovedeste o mica parsiva careia ii place sa ii joace pe toti pe degete [:)]. Am avut o sambata destul de incarcata - cumparaturi care au durat vreo 4 ore, un Mihai de sarbatorit, plus treburile casei - si din pacate ieri am inceput sa o resimt deja - dureri, intepaturi, junghiuri... Acum se pare ca s-au mai linistit, sper sa nu mai am alte probleme. In schimb deja am inceput sa am dureri de spate, in partea de jos a spatelui... Uffff, pai pana la 9 luni ce-am sa ma fac?? Voi ati avut astfel de dureri sau e doar burtica mea cea mare? Oricum am senzatia ca am o burta cam prea mare pentru 4 luni jumate de sarcina, da' cine stie, o fi doar o impresie si asa e si pe la voi... Pupici! [pup] Flaviana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dureri de spate...pai de-astea am zi de zi de mai bine de-o luna de zile, iar in week-end-ul asta pentru ca am facut si ceva mai multa treaba decat de obicei, si m-am mai si enervat, au coborat spre picior, si am avut cateva ore cand nu m-am putut ridica din pat de durere....nu mai puteam pune piciorul in pamant. Noroc cu masajele [:D]...cel putin 2 pe zi...unul dimineata si altul seara. Daca e ceva de care sa ma plang, durerile de spate sunt pe primul loc....foarte rar sunt puternice, dar sunt constante, nu cred ca am parte de vreo zi in care sa nu ma doara. Iar eu mai am si probleme cu rinichiul drept, unde am o pietricica nu foarte mare, dar suficient cat sa-mi accentueze durerea atunci cand bb apasa in partea dreapta. Si bineinteles ca bb al meu sta 90% din timp fix pe partea dreapta, desi in momentul in care scriu eu mesajul cred ca vrea sa ma contrazica, tocmai mi-a tras cateva ghionturi exact langa buric [:D]. Mickyyy [gravi] 20 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

credeam ca numai eu am dureri de spate...si in picior,zilnic,constante si cand obosesc abia ma misc...si daaaaaa masajul ajuta!!!!! la primul bebe a inceput durerea asta prin luna 8 dar a mai tinut si 6 luni dupa nastere...cert e ca...trece!! si mie mi se pare ca am o burta imensa pt saptamna 21-22...si chiar ca nu mai imi vine nimic...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine durerile nu sunt chiar constante si sunt doar la spate, in picior nu. Sunt in partea inferioara a spatelui, jos de tot si sunt ca niste intepaturi, ca niste pulsatii ritmice, nu e durere continua... Dureri continue am in schimb in zona inghinala, la oasele de acolo... Cand stau jos nu se simt, dar cand ma ridic... uffff, abia pot sa merg [:(] Bebelusul meu se misca in general pe mijlocul burticii, cam la vreo 2 degete sub buric sau jos de tot... Asta cu miscatul jos nu stiu cat de bine e, am inteles ca nu e tocmai in regula. Din ceea ce stiti voi sau ati auzit - la Filantropia se face peridurala? ca eu n-am auzit pe nimeni pana acum... Flaviana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[olala] Dragele mele dragi, legat de stres as putea sa va povestesc ca ma surprind afectata de chestii pe care altminteri nici nu le bagam in seama. Nasol. Ma supara lucruri nesemnificative, in asemenea hal incit imi vine sa pling...De exemplu de Sf. Mihai si Gavril nu m-au sunat acasica sau pe mobil nici unul din colegi. Cumva firesc. Simbata, familie, fiecare cu preocuparile lui. Puteti crede ca chestia asta mi-a dat week end-ul peste cap? Si doar in rest ma sunara toti, prieteni rude, parinti, care mai de care cu urari pentru mine si mai ales pentru bebe!!! As vrea sa va spun ca am citit intr-o carte ca e firesc sa te afecteze mai mult in perioada asta purtarea celorlalti cu tine. Si ca e normal sa te... oftici. In aceeasi carte, "Cel mai simpatic ghid de sarcina", am gasit si sfatul sa nu dati buzna la coafor si sa va taiati parul in disperare ca nu va mai place moaca. Asa ca atunci cind m-am plins ca nu-mi mai place luck-ul si mamica mi-a zis sa ma tund, i-am raspuns intelept: "nu vreau sa arat ca o popica, si tunsa si grasa". Asa ca nu va taiati parul, sa nu va para rau mai tirziu... [loveyou] Mikaela.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar, mi-am cumparat si eu cel mai simpatic ghid de sarcina, ieri pe la pranz l-am cumparat, si pana azi dimineata am citit mai mult de jumatate [:D]. Foarte fain, usor de citit si realist, asa ca daca vreti o lectura placuta pentru serile cand n-aveti ce face, vi-l recomand cu caldura! Gasesti o gramada de sfaturi practice legate de sarcina, si nici nu te bombardeaza cu detalii tehnice ca alte carti. Eu l-am cumparat din Cora, a fost 171.000, dar mi se pare ca mai e un subiect pe forum unde cineva il recomanda si mai sunt trecute si alte librarii de unde poate fi cumparat! Mickyyy [gravi] 20 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...