Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rh


anacami

Recommended Posts

Buna! In urma analizelor efectuate in urma cu cateva zile, am aflat ca eu am grupa AII cu Rh negativ, iar sotul meu are BIII cu Rh pozitiv. Mentionez ca sunt la prima sarcina (aprox. 7 saptamani) si am 28 ani. Ce trebuie sa fac, credeti ca vor fi probleme? (voi merge la doctor peste cateva zile, dar sunt ingrijorata si nu mai am rabdare pana atunci). A mai fost cineva dintre voi in situatia asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
stai linistita ca nu e nici o problema!!Si eu am Rh negativ ,si in afara de o analiza in plus pe parcursul sarcinii,dozarea de anticorpi,nu am facut nimic in plus , sarcina a decurs absolut normal.La prima sarcina am inteles ca nu sint probleme ,daca la nastere se constata ca bb are Rh pozitiv se face un vaccin la 72 ore dupa nastere (eu am avut norocul ca Alex sa aiba tot Rh negativ ,si grupa AB4,eu am BIII,sotul AII,asa ca nu a fost nevoie). Sarcina usoara!!! Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand stai linistita! Eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, am AII negativ si sotul are BIII pozitiv. Am facut 2 dozari anticorpi la institutul de Hematologie, prima dozare la 16 saptamani si a doua la 32 de saptamani. N-am avut absolut nimic. Acum astept sa nasc si sa vedem ce grupa si Rh va avea bebe. Daca va lua Rh-ul sotului, atunci obligatoriu mi se va face un vaccin in primele 72 de ore dupa nastere. Cam atat. alina[gravi]-38 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt exact in situatia ta. Stai linistita, periodic trebuie sa- ti faci dozajul , asta la indicatia medicului. La mine, cel mic a avut grupa lui taica-su , adica bIII +, asa ca eu am facut un vaccin. Asta a fost tot. Trebuie sa fii tu atenta si sa le mai aduci aminte ca ai rh- , mai ales dupa ce ai nascut. Multa sanatate si nu dispera ca nu ai de ce. Mazarica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:-) Dormi linistita! Dar sper ca nu ai intreruperi de sarcina la activ, ca daca e asa trebuie neaparat sa faci dozarile de anticorpi in sapt 16 si a 28-a. Trebuie sa fie absenti. Daca nu trebuie facut vaccinul Rhogama (care e cam 3 mil si nici nu se gaseste decat in spitale). Dar totusi sa le mai aduci aminte medicilor de Rh-ul tau. Caci sunt asa nepasatori unii.... Si musai sa-ti faca in primele 72 ore dupa nastere, daca bebelusul se naste cu RH pozitiv, daca are Rh negativ ca si tine nu e nevoie. S-a tot scris pe tema asta pe forum..i-am innebunit si eu cu intrebarile. Eu sunt un caz mai aparte caci voi fi la prima nastere, dar a treia sarcina. Am depistat singura ca an Rh negativ. Am facut anticorpii si au iesit negativi. Sper sa fie bine. Multa sanatate si ai grija de tine acum, mai ales la inceput. Ai o sarcina extrem de valoroasa! Lavv [gravi]in sapt. 30-a
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anacami, Si eu am RH negativ, sunt in saptamana 10 de sarcina (calculat de la UM) si doctorul a zis ca in saptamana 21 imi face un vaccin. Cred ca procedurile difera aici fata de Romania, nu stiu ce sa zic. Sora mea a avut tot RH negativ dar nu i-a facut nimeni vaccinul ala dupa nastere, a aflat abia tarziu ca se putea face. DIn fericire a nascut si al doilea copil fara probleme prea mari (fetita a avut doar icter mai puternic decat ceilalti copii). Aici nu mi-a zis doctorul de dozari sau analize ci doar de vaccinul asta. Daca mai aflu ceva nou, te tin la curent. Oricum cred ca tu mai citesti pe la mamicile de mai-iunie, asa ca vei vedea daca am noutati. Oricum e bine sa il tragi pe doctor de maneca des ca sa nu uite cum s-a intamplat la sora mea(care oricum ii atrasese atentia doctorului ei in timpul sarcinii ca are RH negativ dar nu a stiut de vaccinul ala). Numai bine! Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In situatia ta se fac dozari de anticorpi antiRh (in general 2 determinari) si in functie de rezultate se stabileste terapia. In prezent, tatitudinea terapeutica este bine documentata, tratamentul este usor de administrat, iar rezultatele nu trebuie sa te ingrijoreze. Sa ai grija de tine si de bb. si sa nu iti faci griji. DARAEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...