Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cati dintre voi lucreaza in domeniul ...?


cl

Recommended Posts

Cati dintre voi lucreaza in domeniul pentru care s-au pregatit? Stiu ca sunt oameni care pun suflet in ceea ce fac si care, datorita conditiilor financiare au renuntat la meseria lor, pentra a castiga mai bine si a putea duce o viata decenta. Eu am norocul sa lucrez, inca, in domeniul care imi place si in care pun suflet. Dar, inainte de a veni in aceasta firma, eram pe cale sa renunt, evident, datorita salariului mizer pe care il aveam. Aveam un copil si doar asta mai conta. Oricum, nu imi este teama sa o iau de la capat, daca este nevoie. Voi? Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu lucrez in domeniul pentru care m-am pregatit si intr-adevar, ma bucur sa pot practica ce-am invatat: contabilitate, financiar si informatica. Sotul meu insa nu prea. Adica aplicabilitate in practica are cel mult 5% si vad ca nu e incantat de ce face. Insa la noi in urbe e mai greu sa gasesti job pentru specializarea pentru care te-ai pregatit. Lacramioara & Dragos (3 ani, pe 17 oct 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa ma pregatesc teoretic pt meseria de functionar la banca sau contabil dar nu imi placea deloc. Invatam si realizam ca sint multe lucruri pe care nu le cunosc, mai ales din punct de vedere practic. Am intrerupt pregatirea din mai multe motive, insa mi-a fost de folos putinul invatat in meseria de acum. Chiar ma intrebam daca merita sa faci facultate doar pt ca ai inceput-o ?
quote:
Initial creeata de cl
Cati dintre voi lucreaza in domeniul pentru care s-au pregatit? Stiu ca sunt oameni care pun suflet in ceea ce fac si care, datorita conditiilor financiare au renuntat la meseria lor, pentra a castiga mai bine si a putea duce o viata decenta. Eu am norocul sa lucrez, inca, in domeniul care imi place si in care pun suflet. Dar, inainte de a veni in aceasta firma, eram pe cale sa renunt, evident, datorita salariului mizer pe care il aveam. Aveam un copil si doar asta mai conta. Oricum, nu imi este teama sa o iau de la capat, daca este nevoie. Voi? Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu lucrez partial in domeniul pentru care m-am pregatit si spre surprinderea mea este exact acea parte care in timpul facultatii imi parea fara nici un folos si greu de invatat. Cand m-am angajat i-am multumit Celui de sus ca macar am fost la cursuri si mi-a mai ramas ceva, iar intre timp am reusit sa pun mana pe cursul de atunci si am mai trecut o data prin el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu fac parte dintre "fericiti". Cand mi-am ales meseria (informatician) nu stiam ca o sa aiba cautare, dar am avut noroc. Sora mea nu lucreaza in domeniul pentru care s-a pregatit in facultate, dar ii place ceea ce face. Mi se pare important ca ceea ce lucrezi zi de zi sa fie facut cu placere si nu din obligatie. Cred ca as putea sa-mi schimb meseria daca as fi nevoita. Si, oricum, sunt multe profesii pe care cred ca mi-ar face placere sa le incerc. Numai bine, Manuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu lucrez oarecum in domeniu pentru care m-am pregatit. Adica domeniul e ala dar munca nu e tocmai specifica avocaturii. De ce nu profesez in continuare avocatura clasica?Nu-mi place ce se intampla la romanica in domeniu. Satisfactiile mele nu sunt neaparat de ordina material. Imi place ce fac si nu mor de foame. Sunt fericita? Probabil. Pupicei, Nadina "Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu lucrez in domeniul in care m-am pregatit si in meseria pe care am ales-o, hmmm... chiar de "mica", in jurnalism. E insa o meserie "nepractica" si nu e chiar o meserie, acum mi-as fi dorit sa fi urmat o facultate de drept sau limbi straine si abia dupa aceea sa fi facut jurnalism. Mi se pare mult mai practic sa stii sa faci si altceva, sa ai un "spate" in caz ca din ziaristica nu reusesti sa castigi cat ti-ai dori. Dar pasiunea a fost prea mare...[detectiv] Miki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...