Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Loteria Vizelor 2005 - De ce plecam...si spre ce ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu vreau sa plec din Romania, De ce? Nici eu nu stiu prea bine... Dar cred ca mi-e frica. De felul meu sunt un om caruia nu-i place riscul. Tot ceea ce am facut am facut in pasi marunti, incercand sa am o solutie de rezerva. Am fost in strainatate, in Yugoslavia, Ungaria, Turcia la inceput, apoi ca studenta in Germania, Franta putin, apoi ca turist in vacanta in Cehia, Croatia, Grecia. Mi-a placut, ca ceva altfel..., dar intotdeauna am vazut si partea de jos a societatii. Si m-am ingrozit... Am fost socata de unii studenti din germania, de dezastrul din periferii, de faptul ca in unele orase ni se spunea de insotitoarea nemtoaica sa nu circulam decat in grupuri si cu grija dupa anumite ore. Adica cam la fel de rau ca in anumite cartiere ale Bucurestiului. Eu intotdeauna m-am gandit ca in Ro am o familie, desi nu am frati si parintii mei sunt foarte batrani, bunici nu mai am. Si ma gandeam uneori ca daca ar fi sa nu pot sa-mi gasesc de lucru tot as putea sa supravietuiesc un an din rezerve si apoi sa ma intorc in satul de munte unde s-au nascut strabunicii mei, unde mai avem o casuta veche de barne si as putea munci gradina si n-as muri de foame sau de frig. Uneori cand ma duc acolo in vacanta ma uit la o vecina singura, de 80 si ceva de ani, cu pensie de 300.000lei, care supravietuieste... Dar are casa in care s-a nascut, gradina, o capra, gaini, padurea aproape... Dar in strainatate... nu am pe nimeni, in caz de ceva as dormi in canale? Sau daca sotul meu sau eu m-as imbolnavi, ce s-ar intampla? Asa sunt eu... Stiu ca nu sunt genul investitorului modern... si ca niciodata nu voi face un progres urias, dar acum traiesc din salar, am inceput sa construim o casa care o vom termina cand vom avea bani,pentru ca nu traim in strada ci intr-o garsoniera, a noastra, si indraznesc sa cred ca-mi voi putea creste copilasul care va veni in primavara, aici, acasa. Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa vedeti cam cum e in Canada mergeti la www.thebans.com. Sunt acolo niste forumuri unde tot romanul din Canada isi da cu parerea despre ce se intampla. Parerile sunt multe, si foarte diverse, dar va puteti face o idee. Nu stiu cum este in USA, dar banuiesc ca oarece similaritati exista. Parerea mea dupa 4 ani aici: emigrarea nu este pentru toata lumea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea eu stau in state de 2 ani,intr-adevar este o experienta unica,pe care sincer v-as sfatuii sa nu o ratati daca aveti sansa. lucrurile stau intr-adevar cum le-a descris si Kim ,este greu,dar dupa pererea mea este altceva,un viitor mai bun pt. copilul tau etc.situatia nu este roz,dar am ajuns la concluzia ca este mai bine decat in romania,si alte tari care le-am mai vizitat.intr-adevar dorul de casa nu-ti da pace,dorul de ai tai,familie,vecini etc,dar in final te complaci. eu m-am casatorit cu un american,acum 2 ani,si m-am mutat aici,lucrurile pt. mine au fost foarte grele la inceput,de imi venea si mie sa ma sui in prima cursa spre romania,dar cu timpul m-am obisnuit,m-am obisnui cu strazile goale,parcurile neanimate,si virusul american de a petrece timpul liber doar in restaurante si shopping..asta este .. dupa parerea mea orice nou inceput este greu fie ca e vorba de usa sau alt inceput,si intotdeauna trebuie sa faci compromisuri..deci,fetelor,incercati,incercarea moarte nu are,si pote va fii de bine. bye
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa raspund la intrebarea subiectului: De ce plecam???- Pentru ca in sufletul nostru credem cu tarie ca aici ne vom implini toate visele noastre! ... si spre ce???- Spre multa munca, multe deziluzii, dar si realizari, spre o dezradacinare pe care multi nu o suporta, spre o tara unde se vorbesc si se intalnesc toate limbile si natiile pamantului, unde banul este la cel mai inalt rang, unde iti poti face multe placeri dar ajungi sa nu mai ai timp sa te bucuri de ele, spre o tara unde dorul de cei dragi de acasa este mai apasator si din cauza distantei, spre locul unde si bune si rele toate sunt posibile, spre spitale unde se fac minuni dar la care trebuie sa astepti si 2-4 ore la urgente(nu este chiar asa ca-n filmul "spitalul de urgenta"),spre locul unde platesti absolut pentru tot, si pentru aerul pe care-l respiri, pentru un loc unde castigi multi bani dar tot la fel de multi se duc pe o gramada de asigurari, rate si fel de fel de dari,spre magazine unde alimnetele nu au nici pe departe gust de natural(sa nu le mi compar cu cele din tara), si lista poate continua cu multe bune si rele, dar intr-un singur cuvant spre un loc unde odata ajuns trebuie sa o iei de la ZERO absolut,indiferent cine si cat te ajuta, Acomodarea aici cu toate nabadaile ei, o trece singur fiecare, si tot fiecare aici invata doar singur din propriile greseli. Acum nu vreau sa zic ca aici este totul negru, dar si eu sunt venita de aproape 2 ani, si cu ceva timp in urma, pentru mine toate avioanele plecau spre Romania! In timp intervine obisnuita cu locurile de aici, cu obiceiurile si cultura si vrand -nevrand te integrezi mai usor sau mai greu , asta depinde de fiecare. Subscriu si eu la cele zise de Kim, aici, si va dau si eu sfatul ca daca ve-ti veni aici sa nu va bazati pe agentiile de plasare si daca mergeti pe mana lor sa nu aveti vise ca ve-ti ocupa posturi pe masura experientei si studiilor voastre, ci doar poate baby-sitting, la curatenie sau la ingrijit batrani.Or mai fii si care au gasit posturi bune de la inceput, dar majoritatea pe care intrebi au facu la inceput fel de fel de munci din astea la care nu-ti trebuie cine stie ce pregatire. Spun asta pentru ca aici ca prima conditie este sa ai experienta in domeniul respectiv de cativa ani, si nu experienta din Ro. conteaza ci doar ceea ce a-ti facut aici. Asa ca decat sa dati banii la aceste agentii de plasare, mai bine cautati pe cineva cunoscut cat de cat sa va ajute macar pentru prima luna. Ganditi-va unde mergeti mai departe din aeroport odata ajunsi in USA, daca nu va asteapta nimeni ??? Pentru ca o conditie la Loterie , este sa nu cazi in grija statului american cu nimic. Nu te lasa nimeni in drum aici, dar cu urmatorul zbor te trimit repejor acasa, si la interviu se cere suport financiar din partea unei pers. din America. Aici totul este atat de pus la punct incat numaidecat iti trebuie sa cunosti pe cineva. In orice caz daca v-i se iveste aceasta sansa trebuie neaparat pusa in valoare. Pentru ca pana nu vii si nu vezi cum merg aici treburile, nimeni nu va convinge pe deplin. Mult succes celor care au aplicat anul acesta pentru Loterie ! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O rectificare la o exprimare gresita din precedenta postare!!!![bang][bang] Sa nu inteleaga sau sa creada nimeni ca aici romanii lucreaza doar la curatenie, baby sitting sau ingrijire batrani!! Doamne fereste!!! Doar ma refeream la aceste ocupatii ca fiind primele la indemana pentru inceput, de a face bani, cand poate limba engleza nu este bine stapanita si ezitarile de la inceput sunt inca prezente!!! Cer scuze pentru aceasa greseala de formulare! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...