Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine-i de apreciat?


Recommended Posts

Foarte greu este a spune sau nu ca unii sau altii sunt “de apreciat”, poate din cauza ca nu avem termeni reali pentru o analiza obiectiva. A spune de asemenea ca cei care “nu s-au realizat” nu sunt de admirat este de asemenea fals (parerea mea), deoarece poate pe unii viata (sau karma, cum ar zice unii) ii indruma spre alte “realizari”… Evident, fiecare are dreptul la opinie, in functie de cunoasterea dobandita, de experientele sale de viata… Cam asta ar fi. Si, pentru ca aici subiectul a fost deschis ca sondaj de opinie si nu pentru comentarii, EU VOTEZ SI PENTRU UNII SI PENTRU CEILALTI, DAR SI PENTRU CEI CE “NU S-AU REALIZAT” !!! DARAEL & BB (23 sapt) PS> Astept subiectul la “teme de discutii”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu personal,admir toti oamenii,care au "reusit" in viata,dar si pe cei care NU au "reusit"...poate ca nu avut aceeasi sansa,ca ceilalti... pur si simplu. Iar proverbul:"Cum iti asterni,asa dormi" nu este din pacate mereu valabil.... ***Alba*** http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu 'reusitul' este destul de subiectiva, si depinde din ce punct de vedere o judeci... Cunosc pe cineva care de cativa ani e aici si munceste intr-una, si-a facut o casa 'beton', si acuma sta si mai strange bani de masina...Dar in afara de asta, viata lui s-a derulat intre doua autobuze, lucru (din categoria: 'Asa se omoara neuronii') si...filme. Pentru cei de acasa, pentru care succesul este proportional cu marimea casei sau valoarea masinii, omul asta e un adevarat exemplu de succes... Io am preferat sa 'tai de pe lista' unele si altele si...sa am grija si de suflet [:D] Poti fi fericit si daca n-ai ultimul tip de nu-stiu-ce, la fel cum poti sa ai cine-stie-ce si sa n-ai pe cineva pe langa suflet cu care sa te poti bucura de ele... Eu am ales sa ma bucur mai mult de aspectul sufletesc in detrimentul celui material, si sunt cu adevarat multumit ca am ales asa [pup] Tavi si Violetzica ...cu burtica mica [;-)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by T@vi
Chestia asta cu 'reusitul' este destul de subiectiva, si depinde din ce punct de vedere o judeci... Cunosc pe cineva care de cativa ani e aici si munceste intr-una, si-a facut o casa 'beton', si acuma sta si mai strange bani de masina...Dar in afara de asta, viata lui s-a derulat intre doua autobuze, lucru (din categoria: 'Asa se omoara neuronii') si...filme. Pentru cei de acasa, pentru care succesul este proportional cu marimea casei sau valoarea masinii, omul asta e un adevarat exemplu de succes... Io am preferat sa 'tai de pe lista' unele si altele si...sa am grija si de suflet [:D] Poti fi fericit si daca n-ai ultimul tip de nu-stiu-ce, la fel cum poti sa ai cine-stie-ce si sa n-ai pe cineva pe langa suflet cu care sa te poti bucura de ele... Eu am ales sa ma bucur mai mult de aspectul sufletesc in detrimentul celui material, si sunt cu adevarat multumit ca am ales asa [pup] Tavi si Violetzica ...cu burtica mica [;-)]
Aveti dreptate. Si cei care incearca sa realizeze ceva si cei care au reusit sunt de apreciat. Important este sa fii om. Ce nu apreciez : snobismul, grandomania, rautatea, ticalosia. Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca nu scriu da' nu ma pot abtine: ce ma doare pe mine capul cine si ce reuseste in viata? Adica, "pe cine sa apreciez si pe cine nu?" Fiecare isi face cum crede ca ii este mai bine, sunt multi care au mai putini bani dar sunt fericiti, altii care ii intorc cu lopata si iar sunt fericiti doar in aceste conditii. treaba lor, nu am plecat si nici nu m-am gandit vre-o secunda ca o sa ma aprezieze cineva pt ca plec, sau pt ca raman. Sanatate la toata lumea, asta e de apreciat! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
quote:
Originally posted by adunapurici
Mie mi se pare ca cei mai de apreciat sunt cei care reusesc sa fie/ ramana cu adevarat OAMENI, indiferent ce si cate reusite au avut in viata si indiferent unde au fost...cei care reusesc sa creasca din toate punctele de vedere.... BaLaurelu'
Subscriu lui balaurul ästa mic!!![:D] Pentru mine, nu a contat niciodatä, ce fac altii, sau ce nu fac!!!..."lupta" mea imi a atinge idealurile si visurile nu a fost niciodatä o concurentä cu ceilalti!!! Pe mine m-a interesat intotdeauna, persoana mea...am vrut, si vreau sä-mi pästrez calitätile de OM...si eu zic cä am reusit!!!....bravo CAMI!!!!! Si ca "pralina" din virful tortului, am reusit sä realizez ceea ce mi-am dorit si in Ro, si in Germania....in ce priveste familia, cit si profesional!!!...bäiiii, nu mä mai laudati atita!!![:D][:D][:D] Acum sä las gluma...este adevärat!!!... si sint de regulä o persoanä cu picioarele infipte bine in pämint ( pinä la genunchi!!![:D] ) si pe deasupra f. realistä!! Eu sint mindrä de mine!!!![bis][bis][bis] Poate era mai bine dacä se punea intrebarea in felul ästa...pt. cä fiecare om este un exemplar unic!!![:D] Ideea mea este cä fiecare, in adincul sufletului, are o pärere despre el insusi...si dacä poate spune, färä retinere!!!!...cä este mindru de ea/el, sau cä are un respect deosebit fatä de persoana sa, atunci a reusit pe toate planurile!!![:D] Incä o chestie!!!...omul rämine acelasi, oriunde ar träi...cä este in Ro, sau in altä tarä...asta este numai o schimbare de decor!!! Si dacä imi mai permiteti o sugestie...fiecare om are o conceptie a lui despre fericire si reusitä...unii se multumesc cu putin si sint fericiti, iar altii cu mai mult!!! ( eu mä incadrez pe undeva pe la mijloc!!![:D][:D][:D] ) De asemenea, vreau sä spun, cä m-am bucurat intotdeauna ( sincer!!! ) cu cei care s-au bucurat ( deci, au reusit!!![:D] ) si am incercat sä-i ajut pe cei, care nu prea aveau de ce se bucura!!!...asta este o parte din fericirea mea! Vä pup pe toate / toti si vä doresc sä fiti fericite / fericiti!!! Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alinam
credinta mea e ca " cu acelasi fund aceleasi oua faci" oriunde in lume, adika cine vrea face si in Romania si "afara".
Toata stima pentru tine, inseamna ca tu ai "reusit", cum zic unii, in Ro. Si daca ceea ce spui tu e adevarat, mai inseamna si ca totul e perfect in Ro., ca TOTI, dar TOTI cei care nu sintem multumiti, nu sintem multumiti pentru ca NU VREM sa facem ouale alea de aur, iar cei care au plecat peste granita pentru ca nu le-a mai placut aici sint un pic cam nebuni!!! De asemenea, e clar ca aia care nu au reusit sa faca oua de aur aici in Ro. nu au nici o sansa sa le faca nici in alta parte! Va rog cititi cu atentie mesajul, sa nu cumva sa intelegeti ca ceea ce am scris mai sus e parerea mea personala, sint doar niste concluzii trase din ceea ce, in opinia mea, este o premisa falsa. No offense! In alta ordine de idei, sa fii multumit cu tine insuti/insati este cea mai subiectiva chestiune. Depinde ce sistem de valori ai, depinde ce pretentii ai de la viata, depinde ce fel de caracter esti. Cine este de apreciat? Dupa parerea mea de apreciat este cel care-si gaseste locul in societatea in care traieste fara sa plateasca pentru asta cu traume sufletesti majore. Desi, daca stau bine sa ma gindesc, si asta e doar un fel de a spune... care suporta nenumarate critici. Da' mie personal imi place mai mult decit ala cu ouale!!! Parere personala. Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...