Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cezariana: ce fel de anestezie?


Recommended Posts

Am trecut de prima hotarare: vom naste (pt ca suntem amandoi:))) prin cezariana. Am fost azi la ecograf si se pare ca e tot un copil mare, la 34 de sapt. are 2300 gr si 88 mm diam. capusorului. De fapt nu am facut decat sa comunicam o hotarare la care se astepta si dr., mai ales dupa ce l-a vazut pe jr. Acuma avem o alta dilema: sa fac rahie-anestezie, ca la prima cezariana, sau anestezie generala? Eu as opta pt rahie-anestezie, ca am fost constienta, insa tb sa recunosc ca am suportat 2 injectii pt ca la prima nu a nimerit bine (din cauza burtii nu m-am putut apleca asa cum a trebuit), si apoi m-a durut spatele aproape 1 an de zile (era o durere punctuala, fix intre 2 vertebre ale coloanei). Nu as vrea sa ratez momentul in care feciorasu' vede lumina zilei, insa nici durerile alea si riscurile aferente ( e totusi o injectie in coloana!) sau sa optez pt anestezie generala (sotul meu ar prefera asta, stie prin ce-am trecut cu durerea de spate), adica sa dorm bine- mersi si ma trezesc cu bebele in brate? Voi cum v-ati simtit? Ati alege aceeasi varianta? Ce ati recomanda? Va multumesc din suflet! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am aceeasi dilema, doar ca nu am cu ce sa compar variantele. E prima sarcina si cred ca va fi cezariana.(bebe nu s-a intors). As vrea sa fiu constienta, dar imi e frica sa nu fac "urat", sa ma panichez, sa-mi fie rau. Imi doresc tare mult sa-mi vad puiutzul imediat dupa ce vine pe lume. O sa vorbesc oricum si cu doctorul, ca doar el stie mai bine... Cristina, cred ca ai vrut sa spui 88 mm, nu?! [:)]Eh, am inteles ce ai vrut sa spui, din greseala ai scris atata, dar m-a amuzat un pic gandul la o astfel de dimensiune..[pup] [pup],Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hihi, am corectat! da, 88 mm.... Pai de rahie-anestezie, adica sa ramai constienta, iti spun eu: n-ai nimic, stai cu ochii in tavan, timpul zboara ca vantul si ca gandul si gata operatia! Intre timp vezi si o mogaldeata mica, e fain... numai ca ... am scris care ar fi dezavantajele. Insa ceva: ce efecte are anestezia totala asupra bebelului? Are timp sa ajunga la el sau nu? Mersic! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de tinatache
Am trecut de prima hotarare: vom naste (pt ca suntem amandoi:))) prin cezariana. Am fost azi la ecograf si se pare ca e tot un copil mare, la 34 de sapt. are 2300 gr si 88 mm diam. capusorului. De fapt nu am facut decat sa comunicam o hotarare la care se astepta si dr., mai ales dupa ce l-a vazut pe jr. Acuma avem o alta dilema: sa fac rahie-anestezie, ca la prima cezariana, sau anestezie generala? Eu as opta pt rahie-anestezie, ca am fost constienta, insa tb sa recunosc ca am suportat 2 injectii pt ca la prima nu a nimerit bine (din cauza burtii nu m-am putut apleca asa cum a trebuit), si apoi m-a durut spatele aproape 1 an de zile (era o durere punctuala, fix intre 2 vertebre ale coloanei). Nu as vrea sa ratez momentul in care feciorasu' vede lumina zilei, insa nici durerile alea si riscurile aferente ( e totusi o injectie in coloana!) sau sa optez pt anestezie generala (sotul meu ar prefera asta, stie prin ce-am trecut cu durerea de spate), adica sa dorm bine- mersi si ma trezesc cu bebele in brate? Voi cum v-ati simtit? Ati alege aceeasi varianta? Ce ati recomanda? Va multumesc din suflet! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
[hia] Draga Cristina, mai ai putin... Cum te simti? Daca voi naste al doilea copil -tot in Elvetia[:)]- eu as alege exact aceeasi varianta: rahi! Eu am foarte ff multumita.... Iti spun ca eu ma internasem in spital dar nu stiam ce vreau: generala sau rahi... In dimineata operatiei m-am hotarat si am comunicat mai departe: hai sa fie rahi, sa-mi vad si eu copilu.... cica n-am chef sa dorm acum.[:D] Medicii de aici is f buni si atenti... Si eu m-am aplecat greu din cauza burtii dar pana nu a fost sigur anestezistul nu s-a aventurat cu acul... brr Aaa... si inca ceva: eu am miscat si capul in timpul cezarienei si nu m-a durut apoi nik (citisem pe forum cum ca trebuie sa stai nemiscata... ei as! Eu imi exersam germana cu o domitza care ma tinea de mana [:D]) pupicei si nastere usoara Adela-
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot prin cezariana am nascut si am ales tot rahie. A nimerit din prima anestezistul, cred ca daca nu nimerea din prima imi facea anestezie generala (asa i-a zis ginecologul - nu merge, nu o chinuim , generala). Daca o sa mai fac un bb o sa optez tot pt. rahie. Dupa nu am avut probleme. Nastere usoara si bb sanatos! [flo] Mariana & Vladutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
hihi, am corectat! da, 88 mm.... Pai de rahie-anestezie, adica sa ramai constienta, iti spun eu: n-ai nimic, stai cu ochii in tavan, timpul zboara ca vantul si ca gandul si gata operatia! Intre timp vezi si o mogaldeata mica, e fain... numai ca ... am scris care ar fi dezavantajele. Insa ceva: ce efecte are anestezia totala asupra bebelului? Are timp sa ajunga la el sau nu? Mersic! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Nu ajunge anestezia la bebe. Doamne Fereste!... Medicul trebuie sa se miste repede sa nu stea la cafele [cafea]... Hai curaj! Ete la mine ca m-a nascut mama prin cezariana acum 30 de ani... Io zic ca n-a ajuns anestezic la mine.[alcool][hippi][:D] Adela-
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, ce bine ca a deschis cineva sub. asta!!! Eu vroiam sa mai astept putin, si apoi sa-l p[ostez eu :) O sa-l urmaresc zilnic , cu sfintenie, ca ma doare rau si pe mine pb. asta/.........:) Asa ca fetelor care ati nascut deja, nu fiti zgarcite cu detaliile si impresiile voastre...... Multumim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Eu am nascut cu anestezie generala. Nu ma plang absolut deloc. Nici eu nu eram hotarata, dar anestezista, care era o draguta mi-a zis ca ar fi mai bine asa...M-am urcat pe masa, mi-a zis la un moment dat "paaaaa", dupa care m-am trezit la reanimare. Se pare ca am mai comentat eu cate ceva, dar nu eram constienta, asa ca nu-mi amintesc nimic. Pe BB l-am vazut la scurt timp dupa ce m-am trezit, mi l-a adus cuneva langa pat, dar dormea iar eu eram cam [alcool]. Asa ca, marea intalnire a fost practic de-abia a doua zi, cand m-am dus in salon. [V] Totusi, daca o sa mai nasc tot la anestezie generala o sa recurg pt. ca n-am fost deloc stresata ca n-o sa iasa, ca nu trebuie sa misc capul, etc. si nici nu m-a durut nimic (n-au fost urmari). Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu mai am o nelamurire! :) Dupa cat timp te trezesti la anestezia generala respectiv dezmortesti la rahianestezie?? Cateva ore? sau cat? Si la rahianestezie, ce senzatii ai? Amortesti complet de la brau in jos? Nu mai simti ABSOLUT nimik??? Mersic! Ven si [bb] Markus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ven
Fetelor, eu mai am o nelamurire! :) Dupa cat timp te trezesti la anestezia generala respectiv dezmortesti la rahianestezie?? Cateva ore? sau cat? Si la rahianestezie, ce senzatii ai? Amortesti complet de la brau in jos? Nu mai simti ABSOLUT nimik??? Mersic! Ven si [bb] Markus
La rahi nu simti absolut NIMIC NIMIC!!! Si da, amortesti complet de la brau in jos! Nu mai stiu cand m-am dezmortit complet.... daa... in cateva ore.. stiu ca la ora 8,30 s-a nascut micutza mea si la ora 16 m-au dat jos din pat sa fac 5 pasi pe loc. Eu eram cu okii numai pe Julia si am vorbit mult la telefon... Nu stiu cand a trecut timpul. [;)] Adela-
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...