Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cezariana: ce fel de anestezie?


Recommended Posts

Cristina draga, Dupa cum stii,si eu am preferat anestezia generala. Cred ca am facut cea mai buna alegere,nu as fi avut rabdare,as fi intrebat non stop mai ales ca stiam timpii operatori si tot felul de amanunte despre cum decurge treaba.Deci cintarind avantajele/dezavantajele am optat pt generala. Stai linistita,anestezistii de la Dr.Geisenhofer sunt profesionisti,se misca repede,cam in 5 minute de la adormire,copilul e scos.In total,cezariana a durat 40 minute,adica la 10.47 s-a nascut Marie si pe la 11.35 eram deja in camera de trezire si cu copilul in brate.Christian l-a vazut imediat,adica la vreo 10 minute de la nastere,dupa ce a fost curatat,cintarit,masurat. M-am trezit inca din sala de operatii,moasa m-a trezit usurel,doctorii ma felicitau si eu ii tot intrebam in romaneste care-i treaba...visasem,mi-au trebuit vreo 5 minute sa-mi dau seama ca nascusem.Intre timp,m-au scos pe holul spre camera de trezire si acolo ma astepta Cristi.Cum m-au transferat in patul din camera de trezire,a venit o asistenta(era romanca,din Brasov)cu Marie,mi-au lasat-o cit timp am vrut si cit m-am simtit in stare.Pe la 16 mi-au pus-o la san,curgea deja colostrul. Nici dureri nu am avut ca imi puneau constant medicatie in perfuzie. A doua zi pe la 4 m-au dus in salon,m-au spalat si m-au ajutat sa ma dau jos din pat. Tot timpul asistentele erau la dispozitia mea,mi-au adus-o pe Marie de cite ori am vrut. Asa ca nu-ti fa nici un fel de griji,totul va fi ok!Abia astept sa venim la spital si sa ne spui ce bine a decurs! Te pup, Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu am facut rahi fiindca bebe nu era intors...desi as prefera natural fiindca 2 luni m-a durut operatia...dar sa revenim la anestezie... mi-a placut la nebunie sa il vad pe bebe cum l-au scos!!!!n-as rata asta daca e posibil....la 2 ore de la anestezie am inceput sa imi simt si misc picioarele...nu m-au lasat sa ma dau jos din pat decat dupa 12 ore(asta e in SUA) n-am simtit decat ca un gol in burta cand l-au scos pe bebe(banuiesc ca nu mi-a spus nimeni exact momentul scoaterii!!) e un pic ciudat cand incepi sa simti efectul anesteziei...adica respiri dar nu simti pieptul ridicandu-se si coborand...asta mi s-a parut ciudat...in rest totul a fost OK.. si stiu sigur ca am miscat capul in timpul anesteziei...habar nu aveam ca nu ar trebui...si nu m-a durut capul....... cu anestezia generala... eu personal am avut 2 operatii...am fost buimaca rau 3 zile,greturi, ameteli,dar cica depinde fff mult de anestezist si cum reactioneaza corpul.... bafta multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut prin cezariana pentru ca asa am vrut.Ca anestezie mi s-a facut rahii,pentru ca apucasem sa maninc. Oricum,eu m-am refacut foarte repede,dar si pe mine m-a durut spatele o perioada.Cel mai tare m-a durut capul cam 1 luna.Nu trebuie sa-l misti.Dar partea buna este ca poti sa vezi bb-ul de cum se naste. Va doresc nastere usoara! Mamica Anei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La prima cezariana mi-au facut anestezie generala. La a doua am vrut rahie dar n-au reusit sa ma intepe ca nu puteam sa ma aplec si ma miscam intr-una, asa ca am ajuns tot la generala. A fost foarte bine, n-am avut nici o problema. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela
quote:
Originally posted by tinatache
hihi, am corectat! da, 88 mm.... Pai de rahie-anestezie, adica sa ramai constienta, iti spun eu: n-ai nimic, stai cu ochii in tavan, timpul zboara ca vantul si ca gandul si gata operatia! Intre timp vezi si o mogaldeata mica, e fain... numai ca ... am scris care ar fi dezavantajele. Insa ceva: ce efecte are anestezia totala asupra bebelului? Are timp sa ajunga la el sau nu? Mersic! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Nu ajunge anestezia la bebe. Doamne Fereste!... Medicul trebuie sa se miste repede sa nu stea la cafele [cafea]... Hai curaj! Ete la mine ca m-a nascut mama prin cezariana acum 30 de ani... Io zic ca n-a ajuns anestezic la mine.[alcool][hippi][:D] Adela-
Hi,hi,hi...si pe mine tot cu anestezie generala si cezariana m-a nascut mama acum 31 ani si cred ca... functionez normal[alcool][hippi]. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut acum o luna prin cezariana primul meu copil. Eram in drum spre sala de operatie si inca nu eram decisa: epidurala sau anestezie totala? Si mie-mi era frica ca daca o sa raman treaza poate o sa reactionez cine stie cum auzind ce se discuta in timpul operatiei etc... si de anestezia totala imi era si mai frica pentru ca (nu radeti) imi imaginam ca nu o sa ma mai trezesc. Ceea ce m-a convins sa fac epidurala a fost faptul ca mi-au spus ca o sa-mi vad fetita dupa 2-3 minute de la inceputul interventiei. Acum insa am cumplite dureri de spate (mai ales cand ii fac baita Irinei) dar nu stiu daca este consecinta epiduralei. De fapt eu am intrebat anestezista inainte de a-mi face injectia si mi-a raspuns ca durerile de spate se au din cu totul alte motive (de ex. din cauza greutatii copilului cand il tii in brate...) Nu regret oricum pt alegerea mea... in timpul interventiei am ascultat muzica tot timpul (nu auzeam nimic din ce discutau medicii care ma operau) si am vorbit intruna cu anestezista care s-a dovedit o persoana extraordinar de draguta si intelegatoare. Ceea ce mi-a ramas in minte [:)] e faptul ca tot timpul ma gadila ba nasul ba ochiul si cum nu puteam misca mainile era ea care facea sa-mi treaca. Multa, multa sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot cu epidurala am nascut. Nu am avut nici dureri de cap si nici de spate, iar sotul meu a stat cu mine in timpul operatiei .Imediat mi-am putut vedea si bebelasele. Nici nu am simtit cind mi-au facut injectia in coloana. Oricare va fi alegerea ta iti doresc , nastere usoara (chiar daca e cu cezariana). Cristina si gemenutele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut prin cezariana si am avut anestezie "rahie", a nimerit din prima anestezistul meu unde trebuia... iar in cateva minute l-am auzit pe bebeu meu urland ca un disperat. Pentru mine aceasta experienta a fost super, dureri de spate nu am avut deloc, iar la 10 ore dupa operatie am umblat, iar la 5 zile dupaia am fost acasa. Daca ar trebui sa aleg iara-si nu asi ezita cu nimic. Numai bine la toate viitoarele mamici. Gabi & [copil]Julian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut nebunia de a naste natural...drept care m-am documentat numai si numai in aceasta directie. Insa in ziua cea mare bebitul meu n-a vrut sa iasa(avea 3.950kg si o circulara de cordon pe care nici cel mai bun dr.= Pop n-o vazuse la echografii) si s-a hotarat repede...CEZARIANA...pt ca intrase puiul in suferinta. Nu stiam nimic despre cezariana...poate doar faptul ca n-o vroiam cu nici un chip. Dar auzisem eu ca la rahi-daca misti capul ramai cu dureri toata viata...asa ca am optat pt generala. Acum depinde si de firea fiecareia...eu nu sunt tocmai curajoasa cand e vorba de injectii, taieturi si alte cele asa ca generala a fost cea mai buna alegere. La 17.10 s-a rupt firul (stiu asta pt ca a fost ultimul lucru pe care l-am facut- sa ma uit la ceas), iar la 17:45 a aparut bebe. Taticul lui l-a vazut in clipa in care l-au scos, apoi l-a vazut de aproape si l-a fotografiat dupa 15 minute. M-au dus in salon...iar in momentul in care m-au pus pe pat imi amintesc de un infirmier dragut foc care mi-a spus "luati-ma de gat prieteneste"...Imi mai amintesc ca au venit pe rand sa ma pupe si sa-mi spuna ce baiat frumos am sotul, mama, tata, sora si soacra(care mi-a zis s-o pup si de ametita ce eram am si pupat-o)...La foarte scurt timp (in jur de ora 19) mi l-au adus pe pitic pe care il vedeam in ceata...si mi l-au pus pe brat...si uite-asa treptat-treptat mi-am revenit si l-am vazut si mi-au dat lacrimile de fericire...si l-am pupacit pe obrajorul rosu...apoi hop-top mi l-au pus (respectiv mi l-au impins) la san. Au fost senzatii unice...absolut minunate pe care nu le voi uita niciodata. Acum, la 3 luni si jumatate ma simt bine. Doar taietura ma mai supara din cand in cand. Data viitoare cred ca voi opta tot pt generala. Asta daca nu-mi vine curajul intre timp...A! Si am uitat sa va spun ca mi-a spus o prietena care a facut rahi ca a simtit cum ii umbla prin burta. Asa ca... Numai bine va doresc Alina si BB David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, multumesc mult!! Am uitat sa va mai spun ca si pe mine m-a durut capul, numai 2 zile dar f tare. Chiar am sa tin cont de ce mi-ati povestit si o sa hotaram in cunostinta de cauza (la prima eram cam ametiti:)) Inca o data, multumesc si multi pupici! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...