Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Asigurare medicala pt. turisti in D/Schengen


Recommended Posts

Dragi forumisti, o astept pe mama mea, va veni peste o luna de zile la noi in vizita in Germania, si va sta 3 luni. Poate ma puteti voi sfatui, ce firme de asigurari medicale sunt mai bune, in sensul ca am auzit povesti de groaza despre diverse firme obscure care au incheiat asigurari si pe urma nu au platit, in caz de boala...Pot sa ii fac si aici asigurare, dar cred ca in Bucuresti ar fi mai convenabil.. Aveti vreo idee de firme bune, ce incheie astfel de asigurari medicale? Multumesc mult pt. raspunsuri! Toate bune, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hihi, acuma 2 zile i-am facut mamei asigurare asa ca suntem in tema. In primul rand daca ii faci invitatie nu iti sccepta decat asigurare facuta in Germania (sunt patiti!). Noi am facut-o la gara, la biroul unde se vand bilete si a costat 88 euro pt 3 luni, mama mea avand 50 ani acum. Daca faci aici asigurarea nu se pune problema de neplata a serviciilor. Ar fi mai convenabil in Romania dar aici la KVR nu mai accepta asa ceva, nu stiu cum e la spitale, presupun ca nu te lasa sa stai in fata usii si sa nu te trateze. Inainte de a veni aici am citit nenumarate articole in Capital in Ro despre societati de asigurare romanesti mari si zdravene, care aveau renume prost in strainatate datorita datoriilor. Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand Global asigurari. Acu' un an si jumatate pe cand nu eram casatorita am venit aici la sotul meu (pe atunci logodnic) si am stat o luna de zile, iar asigurarea mi-am facut-o pe toata durata sejurului (30 zile) la Global asigurari. Iti recomand cu caldura deoarece eu cu cateva zile inainte de a pleca inapoi in Romania m-am imbolnavit, am avut o nevralgie ingrozitoare (cam cum sufera Cami azi) si a trebuit sa ajung la urgenta, de durere. Am fost consultata, am platit consultatia (chiar daca aveam asigurarea), am primit o reteta si mi-am cumparat normal medicamentele... Ei bine peste tot mi-au fost eliberate facturi si chitante pe care intoarsa in Romania le-am depus la sediul firmei Global asigurari impreuna cu o declaratie si in 14 zile lucratoare mi-am recuperat INTEGRAL banii cheltuiti in Germania (normal la cursul euro din ziua incidentului). Eu ii doresc mamei tale multa sanatate si sa se intoarca sanatoasa din concediu, dar avand in vedere ca eu sunt patita am incredere in ei si zic eu ca merita sa ii faci asigurarea pe toata durata sejurului. Stiu ca era o doamna foarte draguta care atunci cand mi-am facut asigurarea mi-a explicat ca sunt 3 categorii, A, B si C. Eu am optat pentru B in caz de ceva iti despagubeau pana la suma de 5.000E sau asa ceva, normal ca e ceva timp de atunci dar cele care sunt mai in teme te pot sfatui. Pentru 30 zile am platit anul trecut in iulie 310.000 lei, si de exemplu cand mi-am cumparat biletul de la Tarom ei aveau o oferta tot pentru 30 zile dar plateam 1 mil de lei, probabil ca era cea mai scumpa pe care o aveau... Asa ca cel mai bine isi face in Romania si atunci cand isi face asigurarea sa intrebe toate variantele pe care le au... Numai bine[flo] si sejur placut mamei tale, Katink Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine sa nu se inteleaga gresit, am scris ca am mers la urgenta, de fapt sotul m-a luat pe sus si am mers la cel mai apropiat spital, Klinik Universitat din Frankfurt, unde din pacate nu am nimerit tocmai la urgenta chiar daca era 9 seara, de aceea am platit consultatia 45E iar reteta m-a costat 64E. In Romania am primit toti banii cheltuiti in Germania asa cum am spus si mai sus. Katink Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tinatache, cum iti mai face tie la KVR chemare? Nici in München, nici in Ingolstadt nu se mai fac chemari ptr. romani? Ce naiba, chiar asa mare diferenta intre Länder? Cea de la gara - nu-i stiu numele, dar se cumpara la ghiseu normal - e cea mai buna si in caz de boala (nu una care sa fie cunoscuta, ci doar accident) platesc de obicei. Cea mai ieftina - si cred ca si buna - din tara e asigurarea Asirom. E recunoscuta si la granita romana. Numai sanatate si "sejur" placut in Germania! Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Irinusha
Tinatache, cum iti mai face tie la KVR chemare? Nici in München, nici in Ingolstadt nu se mai fac chemari ptr. romani? Ce naiba, chiar asa mare diferenta intre Länder? Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Era vorba tocmai despre KVR-ul din München, Irinusha. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am facut asigurare la Marshal Turism din Bucuresti, agentie de la care am luat si biletele de avion.Parintii mei vor fi aici o luna si am facut asigurare tot la ei la cel mai mic plafon de 10.000 usd...dar uite ca nu mi-a dat prin cap [bang] sa intreb ce firma intermediaza asigurarile, poate chiar ei Marshal?[ups] "Cea mai ieftina - si cred ca si buna - din tara e asigurarea Asirom. E recunoscuta si la granita romana. " acum mi-a intrat cuiul..cum adica e posibil sa nu fie recunoscuta la aeroport? si care ar fi motivle?[box] pupici [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
Irinusha, da, e vorba de Kreisverwaltungsreferat Muenchen, scuze ca am scris repede si prescurtat. Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Stiu ce inseamna KVR, dar chestia e ca am intrebat chiar vara asta - si la Münnche si la Ingolstadt - si mi s-a spus ca ptr. romani nu se mai fac chemari ptr. ca nu mai se cer. La vama romana a trebuit sa arat o asigurare ptr. 5 zile (ar fi minumul) si 500 Euro/$. Chemari nu se mai fac ptr. ca romanilor nu le mai cere nimeni viza ptr. zona Schengen. In caz ca nu vreti sa dovediti ca aveti bani, se face la un notar (de preferinta german) un fel de chemare (ca preia cel ce face chemarea toate costurile). Barem asa stiam eu ... si am fost in august in tara si am adus pe cineva cu noi. Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...