Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Asigurare medicala pt. turisti in D/Schengen


Recommended Posts

Eu i-am facut chiar azi mamei mele invitatia, de fapt nu este invitatie ci "Verpflichtungserklärung", si o fac aici la Ausländeramt/Einwohnermeldeamt. Cu aceasta tidula nu are nevoie sa arate nici un ban la vama, si niciodata nu a avut vreo problema, ea venind aici de 2 ori /an. Baiul este cu asigurarea medicala, ca am inteles ca aici nu se mai accepta decat cele facute aici, cele facute in RO sunt greu recunoscute la medic/asigurare, daca se ajunge sa ai nevoie de ele. Bine, nu 45 € probabil, dar avand in vedere ca aici numai o zi de spitalizare costa sute de euro, asta numai "Cazarea si masa " in spital, fara celelalte cheluieli...o glezna rupta sau ceva , nu neaparat o boala grava, te duce usor la mii de €, si daca asigurarea refuza... Are cineva experienta cu Tiriac? Va pup, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Irinusha, de notar nu stiam, insa nu stiu daca intr-adevar e ceva mai avantajos decat la KVR, unde am stat 10 min. in total si am platit 20 euro. Si apoi ... ajung si eu la ce spune Mirunda, nu mi-as asuma toata cheltuielile ca Doamne fereste, parintii nostri nu mai sunt tineri si ajungi usor la cateva mii de euro daca e vorba de spitalizare. (daca ai vedea-o pe mama ce emotii are cu drumul asta... nu-ti mai trebuie nimic... zic bogdaproste sa o vad ajunsa sanatoasa la mine!) Mirunda, ce spui tu e interesant te rog sa ne spui si noua cum ai rezolvat pana la urma. Chestia asta facuta de tine nu necesita asigurarea atasata de formular si atunci deschide posibilitatea asig. in Ro. Imi pare rau, cu Tiriac nu am lucrat niciodata... Bafta multa! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...