Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nevralgie - Ajutati-mä cu un sfat!!


Recommended Posts

Dragä Ana, merci de sfat...aici ar fi eventual un echivalent, care se numeste Neuralgin...bänuiesc eu...dar in primul rind prefer leacurile bäbesti...asta rämine in ultimä instantä!!! Iti urez si tie toate cele bune si "La multi ani!!!"[bis] Sä stii cä si eu m-am gindit la vreo carie si bänuiesc cä ultima mäsea ar putea fi cariatä si trebuie sä merg la dentistä la control...numai cä in situatia mea actualä nu prea am timp. Sint in probä la lucru si lucrez si dimineata si dupä amiaza...se schimbä turele de la o zi la alta si nici nu am o planificare de lungä duratä...acum stiu cum lucrez pinä miine, cind sint dupä amiazä. Si mai lucrez si la sfirsit de säptäminä!!!...bineinteles cä o sä am zile libere pt asta!!...väd eu cum fac! Azi sint liberä ( cä am lucrat duminicä ), dar de ziua mea nu vreau sä mä duc la dentistä!!![:D] Pupici, Cami.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Camelia, iti srie o persoana trecuta prin multe nevralgii[:)]. Stii cum le prind? Foarte repede. E nevoie de un pic de curent si-i gata, ori pe stanga, ori pe dreapta, ma dor dintii, pielea fetei, pielea capului, ma doare totul pe partea respectiva. Singurul remediu care la mine a avut efect, a fost sarea mare incalzita si pusa intr-un prosop si tinuta pe partea respectiva cat mai mult timp si cat mai calda cu putinta. Imi mai puneam si in urechea respectiva niste picaturi, dar nu-mi mai aduc aminte cum se cheama. Dar sarea este sfanta. Iti doersc insanatosire grabnica, LA MULTI ANI FERICITI!!! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cami, La Multi Ani, imi pare rau ca de ziua ta ai patit asa ceva, n-am sfaturi da' ca sa te fac sa razi o sa iti povestesc ce-am patit eu. Cand dorm langa priza si ma trage curentu' nimic nu are efect dar mi s-a spus la un moment dat ca nevralgia asta afecteaza nervul trigemeni si de aia dor si dinti si urechi si tample si cap, ei, si mi s-a spus de nu's ce medicament (i-am uitat numele). Am trimis soferul sefului meu la farmacie si el s-a intors cu un inlocuitor ca pe ala de pe lista nu l-a gasit si ii zisese farmacista ca trebuie luata o jumatate de pastila inainte de culcare si ca nu trebuie condusa masina ca da somnolenta. In desteptaciunea mea am luat una intreaga, dupa vreo doua ore vazand ca tot ma dor toate alea am mai luat una..nici un efect. Seara acasa am mai luat una si a doua zi cand m-am trezit de dimineata, aveam o senzatie ca am capul de desprins de gat si toate simturile se sensibilizasera, cand am ajuns la munca faceam la toti colegii observatie ca vorbeau prea tare, ma tot intrebam de ce suna telefoanele alea asa tare, am crezut ca a umblat careva la setarile centralei telefonice...ce mai, aveam o stare tare ciudata si colegii se uitau lung la mine, se gandeau ca m-am tacanit. Dupa aia am aflat ca era un medicament ce se dadea la epileptici[:D], nu l-am mai luat desi pentru o perioada pot zice ca am uitat de dureri asa de socata eram de ce mi se intampla[:D], nici somnolenta nu mi-a dat medicamentul ala. In concluzie ma feresc de curent si daca totusi mi se intampla suport cu stoicism pana trece. [pup]ici si insanatosire grabnica sa nu pierzi petrecerea de ziua ta. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ulei cald in ureche. Incalzesti un pic de ulei de bucatarie la o temparatura pe care sa o poata suporta urechea si pui o caciula ceva. Sau te imbeti manga,ca te tot e ziua ta. :)) Petrecere frumoasa!Si sa te insanatosesti repede1 "Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cami, la multi ani fara nevralgii si alte dureri! Pentru ureche exista ulei de lumanarica, produs naturist! si pentru nevralgii exista produse naturiste si trebuie sa gasesti acolo ceva sa iti treaca durerea!Sanatate multa! [*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai cä am ris un pic...merci Oana...dar nici sä rid nu pot de dureri ce am!!![bang] Mai de dimineatä, cind am intrat in forum, eram mai sprintarä cä luasem o pastilä pt dureri puternice de dinti... Pe la prinz ( cred...) m-au luat durerile...am inceput cu sare incälzitä...hai sä vä fac sä rideti...asa mä gräbeam sä incälzesc sarea aia, cä am pus-o intr-un servet de bucätärie, pe care l-am legat sä nu se risipeascä sarea si l-am bägat in microwelle...asa m-am gindit eu!!!...am zis cä se incälzeste si mi-o pun direct pe ureche...surprizä!!![bang]....a inceput sä ardä servetul!!!...am scos repede, am pus sarea pe alt servet si pe cel care mocnea, l-am udat si l-am aruncat la cos![:D]...hai cä acum rid prin desene, cä orice grimasä a fetei este dureroasä!!![:D]...am pus sarea pe ureche si m-am culcat pe partea cu pricina...nu a durat mult si s-a räcit sarea ( cä nu mai aveam multä!!!)...asa cä, m-am gindit eu smecherä cum sint[bang]...pun perna aia electricä ( ca sä mä tragä iar curentul!!![:D]), se incälzeste, pun sarea pe ea, apoi urechea si...gata!!!...de unde!!!...m-au luat niste dureri, de-mi venea sä mä sui pe pereti!! Am incälzit un cätel de usturoi si l-am obligat sä intre in ureche...din päcate färä prea mult succes!!...intre timp, mä sunä o prietenä din Ro sä-mi ureze stiti voi si-mi spune cä ea face un cornet din ziar, il pune in ureche si ii dä foc!!!...mi s-a pärut cumva plauzibil...cä deh, focul are nevoie de curent...de aer!!!...se auzea foarte frumos, dar nu a pocnit nimic, cum mi-a explicat ea!!!...in schimb am afumat si baia!!!...dupä 2 cornete am renuntat!!!...mama ei zicea cä ea face cu tigarea...bagä o tigare in ureche ( aprinsä si cu jarul in afarä, bineinteles!!![:D]) si o lasä sä ardä...si cicä trece!!!...asta nu am mai probat-o, cä mi-a fost milä de tigare!!!...am preferat sä o fumez[:D] Asa mi-a zis femeia, säraca, dar ea e nefumätoare!!!...si cred cä ce am eu, este bunica nevralgiilor!!!...nu trece asa usor!!! Dupä durerile älea puternice, cu perna caldä, am luat iar o pastilä, cä simteam cä-mi vine räu!!...dupä care am dormit pinä mai inainte. Pinä acum, pot sä spun, cä m-am distrat nemaipomenit de ziua mea!!![:D]...de imbätat nu mai am sanse, cä nu am mincat mai nimic azi ( mä doare si cind mestec mincarea...chiar si cind vorbesc!!)...si numai dacä mä gindesc la lichiorul din frigider, imi vine sä [vom]...e tare räu sä fii bolnav!!![bang] In clipe de genul ästa, mä gindesc ce cadou minunat primim, cind sintem sänätosi...nu vreau sä sun asa de pesimistä, mai ales acum, cä nu corespunde cu realitatea!!...dar este totusi un mare adevär, pe care noi ori il ignoräm, ori il luäm ca foarte normal, ca si cum ni s-ar cuveni!!! De cind mi-am schimbat orientarea in meserie, si am de-a face cu oameni bätrini si bolnavi ( care mä iubeau dupä numai 2 zile!!!...nu mä laud, dar mi-au spus cä ce am fäcut eu pt ei, nu a fäcut nimeni pinä atunci!!!...si asta dä de gindit!!), mi-am schimbat un pic punctul de vedere in privinta asta!! Hai cä termin acum, cä mi-a dat tata semnal si asteaptä telefon!! Vä pun cu drag pe toate si vä multumesc cä v-ati gindit la mine...mii de [pup] Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum esti, Cami ? Ti-a trecut nevralgia, pana la urma ? Si eu, cred ca este de la vreo masea. Recent, o cunostinta a patit-o din cauza unei masele, desi avea coroana pusa. Nici nu a banuit unde era hiba. Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 9 luni) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, tot eu sint...si mai träiesc incä!!! Azi noapte am dormit relativ bine, cu toate cä m-am trezit de vreo 2 ori...ceea ce pt. mine este neobisnuit!! Pe la 10 m-am hotärit sä mä duc la dentistä, cä asa nu mai merge!!!...deja sint nervoasä cä nu mä ajutä nimic...am probat incä o datä toate leacurile, plus medicamente si asa mi-am gäsit azi noapte cit de cit linistea. Dentista nu a gäsit nici o carie la ultima mäsea, pe care o bänuiam eu a fi cu pricina...dar mi-a zis cä am paradentozä!! Pungile sint de ca. 7 mm adincime ( normal ar fi ca. 3mm ), iar nervii reactioneazä fff. sensibil la orice suflare!!! Si nu sint nici mäcar 2 ani de cind mi-am fäcut tratamentul profilactic de paradentozä!!![bang] Ea a vrut sä mi-o scoatä, dar eu am zis sä incercäm totusi sä mai salväm ceva...asa cä mi-a curätat pungile si mi-a introdus un antibiotic...acum sint incä sub narcoza localä, dar simt cum incep durerile din nou! Existä posibilitatea sä nu mai am dureri puternice dupä ce trece narcoza si asa, incercäm sä salväm mäseaua...dacä nu, mä duc dupä amiazä din nou si mi-o scoate...ceea ce ar fi päcat, cä nu prea mai am cu ce sä mestec pe partea dreaptä!![bang] Oricum, azi sint scutitä de muncä...la fel si la sfirsit de säptäminä...lucrez abia luni dupä amiazä si sper ca pinä atunci sä scap de dureri. Vä pup, Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...