Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vaccin antigripal in sarcina?


Recommended Posts

Ginecologul si "Cartea viitoarei mame"spun da,e voie in trim.2,pe prospectul vaccinului scrie la fel, medicul de familie zice ca nu e voie.Ati facut?A avut copilul probleme din aceasta cauza?Am citit in alta parte ca anticorpii ce se formeaza i se transmit si il vor proteja de gripa in primul an de viata.Va rog,lamuriti-ma daca puteti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
si eu m-am interesat de subiectul asta, si am constatat ca parerile sunt impratite, dar inclin sa cred ca mai bine e sa nu ne vaccinam. unii zic ca nu e bine in primul trimestru, dupa aceea se poate, asa cum ai spus si tu, pentru ca protejeazã copilul. altii (ca si medicul meu de familie) zic ca la urma urmei iti injecteaza niste virusi care nu dau imunitate copilului, dimpotriva, ii pot face rau. plus ca tulpinile astea (din care iti injecteaza anticorpii) sunt cultivate pe oua si poti sa iei tot felul de bolli (zoonoze). eu am hotarat ca e mai bine sa nu ma vaccinez, faci cum crezi, intreaba mai multi medici. sanatate! cindy (8 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au dat voie ambii si sunt in 27 de saptamani. Insa nu l-am facut pentru ca...nu am avut timp. Dar l-as face. Pentru ca vin la servciu in continuare si pentru ca umblu in zone aglomerate, unde exista pericolul imbolnavirii. E drept ca l-am facut si in alti ani cand nu eram insarcinata si tot am facut gripa. Insa in forma usoara. Ceea ce ar fi de preferat si acum unei gripe grave care nu poate fi tratata nicicum pe sarcina. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fetelor l-am facut, dar aici se face in trimestrul III. Daca ma serveste memoria l-am facut acu' trei sapt, deci la 35 de sapt. Apoi in sapt 36 mi-au facut un test de streptococ vaginal- cica daca iesea pozitiv mi-ar fii dat anitbiotice la nastere. N-am avut reactie la vaccin, doar o usoara durere in locul cu pricina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu l-am facut cand eram la sfarsitul lunii a treia. L-am facut caci pana atunci prindeam tot ce se putea din aer. Si am hotarat cu doctorul ca ar fi mai bine asa. Si a fost. BB a fost si este bine, deci eu cred ca daca aveti sensibilitate in general la gripe, e mai bine sa-l faceti. Cel putin dupa luna a 3 a si eu stiu ca e in regula. Sanatate multa, Dani si Cristinel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o singura data vaccinul antigripal, cand nu eram gravida. Dupa administrarea lui am racit luna de luna un an intreg, de eram disperata cate antibiotice am luat pt. infectiile in gat. Cand nu mi l-am facut mi-a fost f. bine. Cred ca de mai bine de 10 ani nu am facut gripa. Deci, concluazia mea este ca nu mi-l voi face (indiferent de ce spun doctorii) si ma voi feri cat pot sa nu iau gripa de undeva. Adriana [gravi]in 27 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca in toate cazurile in care se vorbeste despre administrarea unor substante / produse in sarcina, parerile sunt impartite. Totusi, ma gandesc ca, in ciuda tuturor campaniilor “publicitare” pentru un vaccin sau altul, este bine ca in timpul sarcinii sa nu se administreze vaccinuri de o eficacitate indoielnica – se stie, ba chiar se stie foarte bine ca actualele vaccinuri antigripale nu sunt sigure datorita variabilitatii foarte mari a tulpinilor virusului gripal… Discutie in farmacie : “Dar, doamna daca luati vaccinul X, actiunea sa este mai buna, chiar daca e mai scump…” "Ma protejeaza 100% ?” “Nuuuu, dar…” “Dar despre riscurile asupra sarcinii imi puteti spune ceva ?” “Stiti, studiile actuale nu sunt concludente…” “Si daca eu voi fi intre cei neprotejati, dar daca o sa-i faca rau lui bb. ?” “Hm… nu stiu ce sa va zic, dar totusi, nu doriti ?” se mai aude timid, ca o ultima incercare de a mai scoate un ban de pe client………. Destul de elocvent, nu-i asa ? Deci, fetelor, daca hotarati sa luati vaccin antigripal, nimeni nu poate sa va asigure ca scapati de gripa, dar in mod cert, veti supune propriul corp (DAR SI PE CEL A LUI BB. !) la un stres imunologic ! Cam asta ar fi de spus. Totusi, ma gandesc ca nu pot sa inchei inainte de a va sugera ca o alimentatie corecta, o vitaminizare prin fructe (in special vit C), propolis si miere de albine duce la cresterea naturala a imunitatii si, in nefericitul caz cand dam de un virus sau altul, organismul nostru este pregatit iar boala va trece neobservata sau cu efecte minime ! In asteptarea unui vaccin antigripal eficiente si fara efecte nedorite, Multa sanatate tuturor ! DARAEL [bis] PS> Super chestia cu homeopatia, dar sa fie data de cineva brici-bricios in domeniu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...