Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

diabet in timpul sarcinei?


miky24

Recommended Posts

Buna vitoarelor[gravi] mamici si [mamica]mamici De ceva vreme nu am mai scris pe aici dar cred ca azi este cazul poate asa ma linistesc si eu putin: Si eu sunt viitoare mamica este primul meu copil de acea imi fac ceva mai multe ginduri ,la unul din controlul la echo mi sa spus ca ingerasul meu este cu 2 saptamini mai mic decit normal adica in a 26 saptamina 600 de gr.mi sa recomandat un test cu glugoza [:0]si la-m facut , la interval de 1 ora mi sa masurat glucoza in singe si am vazut urmatorul rezultat[help][help] fara glucoza 94 a trebuit sa beau 75 gr. glucoza diluat in 300gr][vom][vom]. de apa dupa o ora mi sa masurat din nou glucoza in singe si era de 185 dupa 2 ore a revenit la normal adica 94, ieri am fost la control si niclas era 1800gr. ,dar trebuie sa ma duc la un internist si sa vedem daca este nevoie de dieta sau insulina cine a mai facut testul asta? SI DACA DA ,CE vi sa recomandat? sau in rom. nu se face testul? sarcina usoara [gravi] miky si niclas 31ssw pupici la toate si sarcina usoara DPN 09-01-2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
...eu am facut testul asta acum 2 saptamani, inca nu stiu rezultatul (pe aici astia nu-ti spun nimic, te lasa in ceata) dar cred ca daca era ceva in neregula ma suna doctorul sa-mi spuna. Aici testul asta e obilgatoriu la 28-30 saptamani, asa ca toata lumea il face. Am avut o cunostinta la fostul loc de munca si ei i-a iesit glicemia cam mare, i s-a recomandat sa tina dieta pana naste si sa mai refaca testul din cand in cand...nu mai stiu ce face acum, sper ca e ok. Sanatate multa, Cata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Este vorba de asa-zisul "diabet gestational" care se dezvolta exact pe durata sarcinii. Deci nu va facerti griji prea mari....si mie mi-a iesit testul glicemiei mare, dar odata ce am nascut am revenit la normal fara nici un fel de probleme...sarcini usoare si bebei sanatosi! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu trebuie sa fac acest test, dar nefiind ff.urgent m-am hotarit sa astept pina saptamana viitoare. La mine motivul recomandarii acestui test a fost ca la ultimul control saptamana trecuta, mi-au gasit zahar in urina, fusesem seara la dr. asa ca peste zi la un moment dat am mincat totusi ceva dulce, celelate dati ma abtinusem peste zi in ziua respectiva intotdeauna(daca asta poate fi o cauza ???? cert e ca dr. m-a intrebat daca mincasem peste zi dulce, si eu i-am confirmat, recomandindu-mi pe viitor sa ma abtin). Asa ca deoarece bebelusha mea era oricum ceva mai dezvoltata pentru termenul ei(dar asa a fost de la bun inceput dupa dr.) mi-a recomandat acest test, din cite stiu e cazul bbeilor ce au greutatea peste termenul lor, si daca analizele raman in continuare proaste, bb va fi nascut inainte de termen la recomandarea doctorului. Ce mai stiu e ca aceasta analiza nu e foarte relevanta. Intreaba si tu pe moasa ta. Stiu ca aici trebuie sa iei legatura cu o moasa care te va vizita cc. de 8 ori acasa dupa ce iesi din spital, plateste orice asigurare. Intreab-o pe ea; eu incep cursurile de geburtsvorbereitung luni seara, stiu ca anul trecut cind am fost la prima sarcina s-a discutat despre asta, si oricum am de gind sa intreb mai exact moasa de acolo. Nu te ingrijora, totdata poate fi o alarma falsa in acest sens, ei nu pot controla exact ce se intimpla cu fatul pina nu nasti; de aceea se si recomanda nasterea inainte de termen in aceste cazuri. O sa-ti scriu luni seara despre ce am discutat cu moasa, astept vesti de la tine cu ceea ce ti se mai prescrie. toate cele bune narcisa & bb Patrick 1 an si 4 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut acest test acum doua zile, o sa stiu rezultatul luni, la fel am baut un suc special inainte cu o ora. Fetita mea e mai mare putin pentru aceasta perioada. La fel cum spunea Narcisa, o sa nasc mai devreme dupa ecografie si dupa tot ce mi-a spus doctorul. Eu nu am mancat nimic dulce primele 4 luni din cauza [vom]si totusi. O sa scriu luni care e rezultatul analizelor. [pup] Daniela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost la doctor si mi-a spus ca mi-au iesit analizele bune la testul de glucoza, asa ca am rasuflat usurata, mai ales ca manac destul de multe dulciuri. In schimb, surpriza, fetita mea a fost harnica [biz]si s-a intors cu capul in jos, desi mai e destul pana la DOB (7 ianuarie). Acum ma duc la toaleta din 10 in 10 min.... Cata si Laurici mic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...