Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Ian-Feb 2004 (16)


Reliana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumim Reliana suntem f. harnicute la scris. Buna dimineata burtici, ce vreme urita este afara, br..., noroc ca azi plec la birou cu masina. Georgy eu stiu ca intre saptamanile 38-40 este nasterea la termen, 37 inseamana mai devreme, iar >40 peste termen.Andruska a nascut la 37 s si cateva zile, nu cred sa fie probleme. eu exact in ziua de Craciun fac 38 saptamani. Ramona sper din tot sufletul ca esti OK, ce ai facut la ECO? baiat sau fetita? M-am masurat si eu in talie am doar 96 cm, ultima oara aveam 94. parca este cam putin, de ingrasat m-am ingrasat oricum 10 kg si imi este frica sa ma cintaresc iar. Pt. fetele cu care nu vorbim maine LA MULTI ANI pt. Mihail si Gavril si petrecere frumoasa. Pupici, Layla-cu BB"Dulci"31 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata dragi burtici! Ce bine ca azi incepe weeek-end-ul si ce pacat ca afara este asa de urat!!!! Dar chiar si asa, vom sta acasa si ne vom odihni in voie. Bebe al meu a inceput sa dea zdravan din picioruse, azi noapte m-am trezit din cauza unui sutulet cam dureros in ficat (sau in ce-o fi nimerit...el stie mai bine). Am impresia ca e cocotat in partea superioara a abdomenului ptr ca bate din picioruse destul de sus. Stiu sigur ca e vorba de picioare ptr ca ca l-a echo s-a vazut ca este deja cu caputul in jos, in partea stanga. Burtica mea are 100 cm si creste pe zi ce trece. Si eu stiam ca nasterea la termen este cea petrecuta intre sapt 38-40, dar am auzit despre multe nateri dupa sapt 37, chiar in iulie anul acesta a nascut o prietena la 37 sapt si cateva zile si totul a fost OK, acum are un baietel dulcic foc. Ramona,daca ai cum, da-ne si noua de stire ce mai faci!!!! Va pupic si astept vesti de la voi, Andreea- [gravi]in sapt 29 & bebe burticos Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Ati fost toate dragute, va multumesc frumos ca v-ati gandit la mine, cand stii ca esti sustinuta moral, parca lucrurile sunt mai ushoare! Ieri seara m-a sunat Adriana, o super scumpa (cum sunteti toate, de fapt!!!) si i-am spus pe nerasuflate tot ce aveam "pe sufletzel"... Si va voi spune si voua! Ieri mi-am facut de dimineata analizele de sange si urina la Sanador, trimisa de medicul de familie, pe saptamana viitoare aflu si cum stam... Seara am fost la echo 3D la CMU, la dr. Chitescu, sa fiu f. sincera ma asteptam sa fie mai vorbareata, la cate as fi vrut sa stiu nu mi-a cazut tocmai bine tacerea ei...Am intzeles-o, s-a concentrat asupra echografiei, am intzeles ca este o profesionista, si am lasat-o sa-si faca treaba si apoi am intrebat-o apoi cate una, alta... MI-a "evaluat" bb-ul, este dezvoltat absolut normal, mi-a notat si niste dimensiuni...Are cam 1300g +/-187g(?), este cu capul in sus si cu picioarele imi sare tontoroiul pe vezica...Am rugat-o sa nu-mi spuna ce sex are si la un mom. dat s-a "scapat" (oare???, asta e...[bang]) si mi-a spus ca am fetitza!!! Vorba Adrianei, la cati baietei vor fi in ianuarie, printzesa mea va fi f. curtata!!! Sunt fericita, sper sa nu se fi inselat, sotzul meu asta-si doreste dar nu-i spun (sper sa ma pot abtine...), doresc sa-i respect dorintza, sa fie surpriza deplina!!! Se va numi Maysa Andrada, asupra numelor am cazut de la inceput de acord, aveam pregatit si nume de baietzel, insa a fost sa fie fetitza!!! Va fi prietena mea! Asa-mi doresc! Am intrebat-o pe dr. cand ar tb. sa se intoarca, mi-a spus ca pana in ultimul moment (sora mea, dc. va amintiti, a asteptat pana in ultimul moment si tot cu cezariana a nascut, pt. ca fatul era in prezentatie pelviana) si ca am timp...DPN-ul bblusei mele e 22-25 ianuarie, dupa ultima vizita... Eiiii, pana cum v-am spus lucrurile frumoase. Acum si ceva despre mine. Intai si intai va spun ca nu sunt ingijorata f. tare, am incredere ca totul va fi OK pana la urma si ca nu voi neglija problema...Deci am colul scurt, intredeschis, ar tb. sa fac repaos la pat. Nimic nou...Iau in schimb No-Spa si Scobutil cu consticiozitate, momentan macar atat sa fac!!! Azi voi pleca mai repejor, iar luni raman acasa, asha am decis... Saptamana viitoare mai vin la serviciu, sa predau din probleme, iar cealalta saptamana, cand voi merge la medic cu toate analizele, daca este cazul de medical, nu voi ezita nici o secunda...Realizez ca sanatatea mea si a bb-sei e cea mai importanta, DIN PACATE sunt si un om al datoriei (pentru ce naiba?, vorba fetelor, nu-mi ridica nimeni statuie, ca e scumpa, nici nu ma impaiaza...[:D]) si nu pot lasa lumea cu ochii in soare! Psihicul meu e sus (cum ar putea fi oare?) si imi doresc sa mai stam la taclale. Acasica nu am calculator (ziceam ca-mi ajung 9 ore de stat in fund la munca in fata PC-ului), insa acasa imi va lipsi la un moment dat...VEdem ce masuri vom lua!!! VA pupicesc si cand pot sa mai scriu, o voi face-o cu mare placere! Ra(sapt. 30)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, Si eu simteam lovituri in partea de sus, acum cateva zile - o saptamana, insa la echo bbica mea era cu capul sus si picioarele jos...Dumnezeu mai intzelege...chiar asha sa se fi intors, fara sa fi simtit? E f. adevarat ca acum simt mai mult jos... Noaptea in schimb dorm bine mersi, rar ma trezesc, o data la 3-4 zile...In rest cand sunt treaza, e treaza si bbica, cand dorm, cred ca doarme si ea...Ce bine-o fi sa fie asha si mai incolo... Voi ce parere aveti? Pupicei, Ramona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen/Layla, Multumim de urari, cum sotzul meu e Mihai si finul Gabriel, voi avea o duminica plina (ca sambata am o nunta...uuufff, nu pot lipsi!) Insa ma voi menaja, mi-am propus s-o las pe finutza sa-si faca de cap la mine in bucatarie! Eu voi da doar indicatii!!!(Nici nu-mi place![:D]) Nu-ti face problema cu circumferintza, cum ai observat, suntem diferite intre noi, eu sunt inalta, tu esti mai miniona, e normal sa nu ai aceleasi dimensiuni...Probabil si fetele care si-au mai masurat burticile sunt mai inalte/plinutze, etc...Toate insa sunt cele mai dragutze!!! Doar n-ai vrea sa avem toate dimeniuni STAS??? Si cat ai luat pana acum e f. bine!!! Pupici si nu te mai framanta din nimic, Ramona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi burtici cu bebici, Noi suntem bine, dormim de n-avem aer de la Diazepam ne simtim relaxati si odihniti. Constat ca vorbesc de parca bb mic ar fi baiat, si sincer nu stiu si nu vreau sa aflu, copil sanatos sa fie!!! La multi ani voua si celor dragi cu ocazia Sf Mihai&Gavril!!!!Nu faceti mese intinse, menajati-va cit puteti, cere-ti ajutor, toata lumea stie ca sunteti cele mai bune gospodine...dar sunteti putin mai fragile acum !!! La fel voi face si eu. Am declarat ca nu ma pregatesc, caci d-rul mi-a recomandat repaus, i-am propus soacrei mele sa-l ia pe Stef la ea, simbata,(si culmea[:0]-a fost de acord) iar eu si al meu sot vom lua [cina2] la restaurant, sau ne mai gindim si la ceva romantic acasa, la lumina lumanarilor, cu telefoanele decuplate si comandam ceva bun, sau gatesc eu, dupa bunul meu plac. Va pupici pe burtici, sa va gasesc luni sanatoase, pe voi si pe bebeii grasunei!!![s][s][s] Misa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Mihaelelor si Gabrielelor pentru maine. Dacasunt si Mihai si Gabrieli printre noi si lor. Si daca unii sunt pe drum, si pentru ei. Ramonica, nu-ti face probleme, o sa fiti bine amandoi. Din saptamana 32 poti sta acasa linistita. Mie medicul de familie mi-a zis asa: femeile mai inalte au uterul mai lung, dar nu cresc la fel de mult in circumferinta ca cele miniogne. Eu am 98 (stand in picioare) si cred ca 95 culcata. Unde incape un bebe de 2.600, nu stiu, sincer. Lovituri in partea de sus a burtii aveam si cand era cu capul in sus si acum, cand este cu capul in jos. Ce-i drept, acum partile care ies in relief sunt mai ascutite ca ianite: o talpita, un genunchi. Manutele le vantura pe la vezica, de ma duc impleticindu-ma la bu. Fetelor, mai avem asa de putin!!! Voi ati cumparat ceva pana acum? Pe mine nu ma lasa nimeni sa cumpar nimic. I-a apucat pe toti superstitia acum. Voi cat da-ti la medicul cu care veti naste? Noi o sa incepem cursurile de respirat si altele saptamana viitoare. Aveti vreun sfat in acest sens? Pana ne mai vedem va dorim un week end placut, distractie placuta sarbartoritilor si nu numai, sanatate multa si pupaturi multe. Diana si Juni (32 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragi burtici, azi se pare ca toata lumea a fost mai puturoasa la scris precum vremea sau cu mai multa treaba la "scarbici". La multi ani ! tuturor persoanelor care poarta numele de Mihail(Mihaela) si Gavrila(Gabriela) si precum a tuturor prenumelor care deriveaza. [flo][papica][pahar] Fetelor spuneti-mi si mie de unde luati voi imaginea cu Happy Birthday, eu sincer nu o am alaturata listei. Cand am fost eu la echo acu 2 sapt. bebica era in pozitie pelviana si cred ca cu capu ma lovea in ficat . Dar sotul meu spune ca daca v-a fi baiat o sa-l facem boxer daca mai da mult in ficat. Cred ca circumferinta burtii e in functie de conformatia fiecarei persoane.Eu am 96 si sunt destul de plinuta dar sunt si destul de inalta. Dienuca referitor la exercitiile pentru respirat sa stii ca-ti vor folosi foarte mult. Eu merg deja la gimnastica gravidei de aprox. o luna jumatate si mi-au prins f.f.f. bine. Vad altfel acum nasterea pe cale naturala. Nu stiu daca voi putea face fata dar sper din tot sufletul sa ma descurc daca nu cumva o sa trebuiasca sa fac cezariana. Daca poti sa mergi eu te sfatuiesc sa mergi si vei fi foarte incantata. Helen ce mai faci ?Sper ca esti bine nu ai mai scris nimic pe forum de mult. Ioana Co si tu ai disparut.Sigur ca mai sunt si alte fete care nu au mai scris de mult asa ca daca pot sa mai dea un semn de viata. Va pupicesc si va doresc un week end superb. Inca o data sarbatoritelor si sarbatoritilor "La multi ani!" [gravi] 28 saptamani Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...