Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Ian-Feb 2004 (16)


Reliana

Recommended Posts

Layla, situatia ta (si a mea ) e mai delicata! daca nasti in decembrie ai 2 posibilitati: 1. intri in postnatal (platit 85% din media ultimelor 6 luni lucrate)si de-abia dupa cate zile ti-au mai ramas (pana la 126) - asta in 2004 intri in Conc de ingrijire a copilului si vei lua ca toata lumea suma aia de care zici 6 mil si ceva 2. - cea mai buna - daca vrei sa stai acasa 2 ani - intri direct in CIC - dar ai grija sa faci rapid cererea - sa fie inreg pe 2003 - si vei beneficia de legea veche - 85% din salariul tau. Depinde de ce vrei sa faci mai departe si depinde si de cand nasti. Eu cred ca voi naste dupa 1 ian. (chiar cu cezariana) si oricum nu pot sta 2 ani acas ci doar 4 luni..asa ca eu vreau sa iau prenatal cat mai putin ca sa am postnatalul cat mai lung si sa ies bine cu indemnizatia. Sper sa te fi lamurit cat de cat, de nu uita-te pe Pagina legislativa - Marius da indicatii! Lavv
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragi burtici nu prea mici, Ce ne bucuram ca ne adunam din ce in ce mai multe fete!! Simona, bine ai venit si sedere placuta pe topicul nostru!!!! Fetelor, mie imi creste burtica intr-un ritm ametitor. mai am putintel si nu mai intru in pantalonii de graviduta pe care mi i-am cumparat acum o luna si jumatate si erau cu rezerva, ca sa intre burtica. Si eu care ma gandeam ca scap numai cu ce am cumparat de imbracat pana acum!!! As, trebuie sa-mi mai cumpar macar o salopeta. Dar nu-i nimic, bebe sa fie sanatos si sa creasca mare! In rest, bebe zbenguicios si mamica somnoroasa. Mi-e din ce in ce mai greu sa ma trezesc dimineata sa plec la serviciu si abia astept sa se faca ora 16, ca sa plec acasa sa ma arunc direct in pat. Noroc ca ma pasuiesc colegii si sefa si nu mai fac si ore suplimentare!!! Va pupicesc si astept vesti de la voi, Andra- [gravi]in sapt 30 & bebe burticos Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, eu as vrea lista cu ce le trebuie bebitilor cand vin pe lume. Pana acum eu am mai cumparat una-alta, dar sigur am omis esentialul. Ai vazut cumva si seturi de carucior/landou/+pt masina pe alte culori decat albastru? Eu pe toate care le-am vazut in Prisma, invariabil, erau cu albastru sau in cel mai fericit caz cu gri. Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, am ajuns la serviciu si ca de obicei primul lucru citesc "Mamici de ian-feb2004" , m-au bucurat mult mesajele voastre de bun venit si va multumesc. Nu-mi imaginam ca doar cateva randuri iti pot schimba instantaneu starea de spirit. Acum incep cu entuziasm ziua de lucru si sigur o sa treaca mult mai repede. Cand am ajuns aseara acasa i-am spus sotului meu ca am intrat in sfarsit (eu i-am tot povestit despre voi si ma incuraja sa intru si eu ca membru). A avut o reactie combinata: 1. si ce-au zis fetele? eu - pai... n-au zis nimic pentru ca eu am postat si am plecat acasa. A inceput sa rada... si 2. ne luam si noi internet - cand o sa stai acasa cum o sa mai intri?! Asa ca eu m-am ales si cu cele mai dragutze burticutze pentru discutii si intalniri (pentru ca n-o sa ratez intalnirile, fiind din Bucuresti) si cu internet acasa intr-un viitor apropiat. Adriana, am pus si noi parchet prin septembrie. Nu stiu daca ai pe cineva cunoscut sa-ti monteze parchetul sau daca mai stii pe cineva care a montat parchet. Eu am inceput la fel ca tine cu drumuri in Practiker,Selgros, Metro si nu am rezolvat nimic... Insa am aflat despre o firma pe calea Florerasca - monteaza parchet laminat cu 350.000 lei/mp pret in care sunt incluse toate accesoriile (folie, adeziv, plinta), transportul la domiciliu si parchetul. Parchetul este nemtesc sau cel putin cu licenta nemteasca. Mergi la sediu iti alegi culoarea si stabilesti data cand vin sa monteze. In principiu un singur mester monteaza si destul de repede (ex. cam 4 ore pentru 10-12mp). Eu am fost foarte multumita de aceasta firma - anul trecut am montat intr-un dormitor si anul acesta camera lui bb). Nu s-a umflat, nu are spatii mari intre placi. Firma pune si parchet clasic dar nu stiu tarifele. Daca te intereseaza eu iti dau adresa de internet www.costamit.ro Firma se numeste Costamit si are sediu pe calea Floreasca la Prestige Centre. (pe partea cu DACIA si SPRING TIME). Eu ti-am dat atatea detalii in cazul in care te-ar atrage ideea de a monta cu o firma. Daca ai un mester care nu te costa mult si e bun,alegerea firmei nu se justifica. Noi am avut o oferta de la un mester care era de fapt zugrav, deci nici nu se pricepea prea bine la parchet si ne ajungea mai mult decat 350 si nici nu era pus bine. Hai ca m-am intins la vorba cam mult... S-a facut tarziu, mai intru pe la 12 sa vad ce mai faceti. Sa aveti grija de voi. Cine are cum sa faca o plimbare sa nu ezite - e o zi foarte frumoasa si nu prea rece, cine nu... sa nu se intristeze vor veni si alte zile frumoase... [pup][pup][pup] SimonaT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi burtici nu prea mici, buna dimineata si bun venit celor mai noi mamici! Sa fiti santoase si bb-i vostri la fel!! Noi suntem veseli azi, am stat tirziu azi-noapte ca sa nu ne mai trezim si sa "bintuim" prin casa. Dimineata abia am auzit ceasul, Stef nu se dadea nici el sculat, am intirziat, dar la AMR-2 zile nimeni n-a comentat nimic. Ce-am facut pina a adormi? L-am "fortat" pe al meu sot sa aleaga dintr-o lista lunga de 30 de nume de fetita unul singur. Am ajuns la un compromis - 4 nume posibile: Irina, Georgiana, Mara si Teodora.Ar mai fi si Ioana, dar am eu o retinere. A "picat" Daria, ca prea e la moda acum...Daca e baiat e Tudor, daca e fata...astept sugestii din cele 4 nume ramase!!!Please!!! Diazepam mi-a recomandat gineco pentru relaxarea musculaturii burtii, chit ca are si efect sedativ, cica nu-l influienteaza pe bb(de altfel se pune si in amestecurile litice din spital-Ioana iti poate confirma).No-spa pentru acelasi lucru, in plus pentru dureri ale musculaturii netede, cu toate ca nu era cazul, iar gravibinonul, mareste locul in care trebuie sa incapa BB ca sa creasca frumos ( se foloseste si in iminenta de avort, dar iar nu-i cazul). Pentru mamicile cu constipatie- Luati PREGVIT ZINC, ca eu iau prenatale obisnuite de la VitaLife, ca m-am saturat sa "ies afara" de 3 ori dimineata. Si eu am edeme in special la picioare,nu am albumina in urina, leococitele sunt putin crescute dar cica e normal, cica trebuie sa maninc nesarat...dar am o pofta de muraturi!!! Am 64 kg de la 50, si burtica de 100 cm, de la taliuta mea de 61 cm. Am luat calculul invers de la DNP 27.01.2004, si-am ajuns la concluzia ca sunt[gravi]in 30 sapt, nu 29...abia astept!!! Si-s tare curioasa. Stef cind s-a nascut era cel mai frumos copil din maternitate(n-am spus-o eu) si asa a ramas, BB-mic oare cum va fi???? Hai ca am limbarita si v-am facut capu'mare. O zi minunata si bb-i voiosi!![pup] Misa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata burticutelor! Ei, cum va simtiti azi? Si bb-ii? Eu am intrat azi in 28 sapt. si gorobetii mei se pare ca sarbatoresc. Abia ma mai pot odihni noaptea, din cauza miscarilor lor si a amortelii bratelor. Ioana, ieri ma grabeam sa plec si nu ti-am raspuns chiar la toate intrebarile. Nu mi s-a hotarat inca soarta, daca va fi o nastere normala sau cezariana. Dr. mi-a zis ca dc. vor iesi la 7 luni, adica "pisici", voi naste normal, dc. vor iesi la 9 atunci va fi cezariana. Eu ma rog sa-i tina Cel de Sus cat mai mult inauntru. Am si o miopie usor pronuntata (dar fundul de ochi e bun), Rh negativ, la echo 3d unul avea cordon circular, asa ca sansele de cezariana sunt destul de mari. Pe 20 nov m-a chemat pt. controlul colului si mi-a zis ca dc. s-a mai scurtat, cerclaj si repaos la pat pana in ziua nasterii. Nu este oare prea tarziu pt. cerclaj?!? Tu cum ii simti pe Arturici in miscare? Sunt vioi? Ai mei sunt peste tot. Fetelor, sa ma iertati daca ma adresez mai mult Ioanei, asta nu inseamna ca nu citesc cu atentie toate mesajele voastre, ba dimpotriva invat de la fiecare cate ceva folositor. Ma bucur tare mult de compania voastra virtuala, pt. urarile primite de la voi, si ma inscriu si eu pe aceasta cale in randul celor cu calculator acasa. Asadar tinem legatura! Daca mai organizati vreo intalnire as participa si eu bucuroasa! Stau prin Drumul Sarii colt cu DT, de condus mai conduc inca si parca tare bine ne-ar prinde sa mai profitam de vreme pana vine zapada. Va las acum pt. ca am de sarbatorit. O colega de-a mea tocmai a obtinut un rezultat pozitiv la un test de sarcina si ne grabim sa o inscriem la rubrica mamici de iulie-august, dar ea e cu experienta, mai are un pitic de 5 ani acasa! Apropos, voi ce parere aveti? E prea mare diferenta dintre cel ce ar urma sa vina si piticul de 5 ani? Gata, pe mai tarziu...va pup Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca ma bag ca musca in lapte...dar nu ma pot abtine. Oricum va citesc de pe la inceput, chiar daca eu sunt la mamici de nov-dec.(DPN 24-28 dec). Misa, eu subscriu pentru numele de Mara. Si Teodora, dar parca mai mult Mara. Si pe baietelul meu il va chema Tudor Stefan. Ce coincidenta-pe baietelul tau il cheama Stefan, si daca vei avea baietel, iar, va fi Tudor! Va pupicim si aveti grija de locatarii din burtici. Oricum,vreau sa va spun ca sunteti cele mai harnicute si sporovaicioase burtici de pe forum. Tineti-o tot asa! Carmena [gravi]si bb[bibe] 34 sapt aproape
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, stai linistita ca diferenta nu e mare. Eu am o sora mai mica decat mine cu 6 ani si jumatate. Cand eram mai mici ne mai "impungeam" din cand in cand, dar acum suntem cele mai bune prietene. Eu am aproape 29 de ani, iar ea are 23. Aproape nici nu se cunoaste. Pup, Andra- [gravi]in sapt 30 & bebe burticos Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, merci! Oricum fetele sunt mai calde si ca surori cred ca sunt mai apropiate. Si eu mi-as fi dorit sa am fetita, dar m-a binecuvantat Dzeu cu doi baieti. Oricum, n-am inchis inca subiectul, nu se stie niciodata...poate voi avea si o fetita (sau gemene [:D]) Ea are un baietel si nu stim ce o fi "pe teava". La mine aici e multa miscare, "petrecerea gorobetilor" continua, iar mie mi-e asa de somn... Pupici, Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Misa, eu oscilez intre Mara si Teodora; as inclina spre Teodora. Eu nu am reusit sa am o discutie serioasa cu sotul meu in privinta numelui. Se pare ca si noi o sa avem o fetita, de altfel dr. e foarte sigur la fiecare ecografie ca bb e fetita. Cand ma gandesc la un nume eu il repet de cateva ori legat cu numele de familie - se intampla sa nu sune bine. Incearca si tu (daca nu ai incercat deja) sa vezi care iti "maingaie" cel mai frumos urechea. SimonaT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...