Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Ian-Feb 2004 (16)


Reliana

Recommended Posts

Buna, Misa: Mara sau Teodora, depinde si de numele de familie. Carmena: esti bine venita la noi, si la noi sunt mamici care pot naste in dec. Lav: am citi raspunsurile de la legislatie dar sunt si mai mult in ceata. am inteles daca nasc in ian. dar pt. dec???? eu vreau sa intru in concediu din 1.12.2003. daca sa presupunem nasc la sf. dec, restul din cele 126 zile in ian (85%) si apoi CIC cu 6.500.000? pe de alta parte nu stiam ca poti renunta la concediul de 126 pt. a intra direct in CIC. Layla
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vad ca vorbiti, nu gluma ! Noi nu prea avem noutati, dar tot trebuie sa scriem ceva despre indemnizatie: Chestiile acestea cu legislatia sunt total neclare, asa ca noi nu ne batem capul… dar ne gandim ca totusi este un an electoral 2004 si guvernantii o sa o lase mai moale cu cei 6 milioane si o sa dea ca pana acum 85 % la toata gasca, ca sa nu scape electoratul !!! GATA, CA FUGIM LA ECHO ! DARAEL [fuga] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, sunteti tare dulci! Numele de familie este Litzcan, dar mai e o gaselnita.Noi am aplicat in 2001 pentru Canada, avem prieteni atit in Windsor(Canada),cit si rude in Detroit(USA-la granita cu Windsor, le desparte un riu). Pentru ca in februarie am primit de la ambasada Canadei o scrisorica prin care ne instiinteaza ca in 2003 se proceseaza dosarele depuse in 2000, am grabit conceperea lu' BB2, nu de alta da' imbatrinim noi. Difernta de 5 ani intre copiii nostri nu mi se pare foarte mare, ba chiar Stefan isi doreste cu nerabdare sa vina pe lume BB2 si intelege absolut tot ce se intimpla in burtaca lu' mami. In plus ii place sa ma ajute, in bucatarie, imi aduce o cana de apa, deci am deja un ajutor de nadejde. Daca la Stefan am "luptat" 5 luni la conceperea lui dupa pauza de 3 luni dupa 10 ani de anticonceptionale,ajungind cel mai dorit copil de pe planeta Pamint, BB2 a venit neasteptat de repede dupa 2 luni de pauza de anti-baby. Si-am declarat amindoi: copilul asta este un dar de la D-zeu si ca o traducere a "dar de la D-zeu" (Teodor), respectiv Tudor ni s-a parut fireasc. Teodora mi se pare putin prea serios. Tudor si Stephen sunt si in Canada, dar daca e fata lucrurile se complica putin. Mara vine de la Maria, ori asa o cheama pe soacra mea, care ma intoxica cu "Stefanelul lu' bunica", desi mi-am spus pct. de vedere, si i-am aratat cum mi se zbirleste parul, nu renunta ... Acu' juma de ceas apare si tatal meu, iar discutia fiind "calda", imi spune ca lui ii place Ioana. Mai vedem, ca mai avem ceva timp..de gindire.Thank you again!!! [pup][pup][pup]Misuca Ps. Noi ne facem abonament la Internet Cafe, caci investitii mari nu mai facem, cit timp avem de gind "sa trecem oceanul". Misa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Layla:eu m-am interesat, insa nu am citit legea eu personal (lg.19/2000 privind concediul de sarcina si lauzie- de fapt pre/postnatal). Se pare ca in aceasta lege, ca si in ordonanta 96/14 oct 2003 este stipulata obligativitatea salariatelor de a efectua minim 42 de zile de concediu postnatal. In nici o lege nu spune ca se poate renunta la postnatal in favoarea concediului de ingrijire copil (cel de 2 ani). In principiu, daca nu efectuezi acest concediu obligatoriu pana pe 30 decembrie, nu poti sa faci cerere pentru concediu de ingrijire copil pe 31 decembrie. Eu incerc sa intru in posesia celor 2/3 legi cu privire la toate aceste concedii. Daca fac rost de format electronic vrei sa ti le trimit? Eu zic sa te mai interesezi ca legea poate fi interpretata diferit, de la firma la firma. Darel:care electorat!? Din cate am inteles eu atunci cand au fost discutiile aprinse in legatura cu plafonarea se facuse o statistica si cam 15-20% dintre femei erau in situatia de a fi dejavantajate de plafonare. Un calcul simplu: 80-85% sunt avantajate sau cel putin indiferente. Sa zicem ca poate a mai scazut un pic procentul daca suma e de 6000000 si nu 4000000 cat era anul trecut. Asa ca dupa parerea mea "anul electoral" pentru dezavantajate nu cred ca aduce ceva bun. Sa fie macar 6 si nu 4. SimonaT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Simona74, ordonanta din data de 14 octombrie 2003 intra in vigoare la 1 februarie 2004.Ceea ce legea nu interzice este permis- acesta este un principiu general de drept, aplicabil si in dreptul roman. Deci, pana la intrarea in vigoare a acestei ordonante, mamicile care au nascut pot intra direct in concediu de crestere a copilului, fara sa mai solicite medicului concediu postnatal. Daca nasterea are loc inainte de 1 ian 2004, adica in decembrie 2003, mamica trebuie sa depuna cerere imediat ptr concediul de crestere a copilului si nu mai merge la dr sa ceara adeverinta de postnatal. Concediul postnatal este un drept si nu o obligatie!!!! Obligatie devine abia dupa intrarea in vigoare a faimoasei ordonante din 14 oct. 2003. Pupici, Andra- [gravi]in sapt 30 & bebe burticos Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,burticutzelor!!! Eu sunt tare suparata ca s-a agravat raceala mea[q][q][q]. Nu m-am simtit deloc mai bine cu leacurile babesti aplicate aseara, toata noaptea m-am chinuit transpirand in continuu si cu nasul infundat. Azi am fost din nou la dr. mea de familie care m-a consultat si mi-a prescris obligatoriu antibiotic! Ampicilina 500mg, una la 6 ore, vreme de 7 zile. Voi ati mai auzit de gravidutze care sa ia ampicilina? Mie dr. mi-a spus ca in luna mare nu e nici o problema, dar eu nu am cum sa nu ma ingrijorez si am plans de teama. Nici acum nu-mi este prea bine, mai ales moral. Sper sa nu-i fac rau lui Rares! Va pup si vorbim diseara, dupa ce ma intorc si de la controlul la dr. ginecolog. Adriana [gravi]in 28 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua, burtici si eu am fost tare-tare racita si, desi sint in saptamina 30, doctorita de familie mi-a spus ca imi recomanda sa nu iau antibiotice. eu m-am tratat cu lamiie cit am putut, vitamina C, supa de pui - chiar e buna!, sirop de pin de la plafar si sirop de patlagina. mult ceai de tei si numai stat in pat vreo 3-4 zile. apoi m-am dus la servciu pentru ca nu ma mai tineau nervii, bine tot nu imi era. sanatate multa anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, Si eu am luat antibiotic dupa saptamana 20 (eritro), pentru niste coci pozitivi gasiti in secretie. Nu toate antibioticele sunt contraindicate in sarcina, exista unele cu risc aproape de zero. In plus, riscul este mai mare in primul trimestru de sarcina, cand se formeaza organele copilasului. In orice caz, eu nu sunt medic, desi familia mi-e plina de aceste "specimene", ca sa nu mai zic ca si la servici toti sunt medici in jurul meu, cu exceptia secretarei. Insa administrarea de antibiotic in raceala este o greseala, cu exceptia cazului in care ai facut investigatii mai profunde si se determina pe antibiograma ca este vorba de bacterii sensibile la acest antibiotic. Nu mai tin minte din detaliile pe care le-ai dat pana acum daca ai febra. (este un semn suspect pentru infectie bacteriana). Concluzia: Ampicilina nu afecteaza in principiu bb-ul, dar s-ar putea sa nu rezolve raceala ta. Sa ne zici ce ti-a zis si ginecologul. Iti tin pumnii, Adina + BB 25W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...