Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Ian-Feb 2004 (16)


Reliana

Recommended Posts

Buna seara la toate burticutezle Si noi am facut o criza de nervi [bang]in wekend dar cu motiv am afalt ca doi prieteni de-ai mei din Ro au facut accident de masina super grav[q][q][q] el este in coma doctorii nui dau prea multe sanse iar ea e cusuta pe fata are capu spart ce e jale. Azi am mai colidat si noi un pic magazinele sa mai iau cate ceva ptr bebe si bineinteles ca ne-am uitat si la patutuzuri am gasit o groaza de modele da preturile mau dat pe spate[bang] de la 400-600$ mi sau parut exagerat de scumpe[bang].Ce naiba doar noi da 600$ pe un patutz care il are desenat pe winnie de pooh.Dar cred ca nu o sa ma incotro mai jos de preturile astea nu am gasit.Asa ca am mai tras o serie de plans nu de alta da ma credeti sau nu abia acum am realizat cate ai trebuie unui bebe.Cred ca se trage si de la vremea asta nasoala ,maine sigur nu voi mai avea nimic. Ioana sper sai tii pe Arturici cat mai mult in burtica. Va pupicesc pe toate anita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna seara dragi burtici si viitoare mamici, Trebuie sa va povestesc ce am patit vineri in Carrfour!!! Dupa ce am facut cumparaturile, am mers la unica casa prioritara (dintre cele 50), unde era o coada imensa! Nu va spun ca aproape sa ne luam la tranta cu o anumita doamna care sustinea ca ea nu a stat 2 ore la coada ca sa ma lase pe mine in fata! Sa stau linistita ca nu nasc acum si nu mor daca stau in picioare! Din punctul ei de vedere, am avut mare tupeu ca m-am bagat in fata celor 30 de oameni care stateau la coada, la casa special deschisa pentru noi!!! Au venit responsabilii cu "linistea" si au dat-o deoparte spunandu-i ca nu trebuia sa se aseze la casa prioritara! Avea alte 50 de case la care se putea duce... Pe de alta parte, joi dr mea ne-a spus ca s-ar putea sa facem revelionul in trei!!! Din experienta ei s-ar putea sa vina intre Craciun si Anul Nou! Fetelor asta inseamna 7-8 saptamani! A inceput sa-mi fie teama... Apropos de plans fara motiv...Si mie mi se intampla uneori, dar dc sotul este cu mine si ma asculta, desi de multe ori nu am mare lucru sa-i spun, ma linistesc! Face parte din manifestarile trim. III? Pupici, Georgy (32 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, burtici dragute! Ma tot uit pe geam sa vad fulgi de zapada si nimic. Ieri am facut curatenie prin casa (cu masura, bineinteles) si acum ma simt mult mai bine in cuibusor. Ma tot uit la burtica mea si e cam tuguiata. Stiu ca "traditia" spune ca e baietel. Sa vedem! Andruska, chiar am constatat si eu ca bebe e foarte activ. Cel putin in ultimele 3-4 zile a reactionat imediat la majoritatea miscarilor mele, la muzica (aseara cred ca i-a placut mult cum canta la Tv un baietel, la "Teo") si cand pregatesc ceva de mancare (cand incalzesc). Ma bucur ca stai acasa. Dupa iesirea din spital, m-am dus cu foaia de externare la dr. de fam. si mi-a dat 7 zile de CM, urmand sa ma duc iar miercuri sa mi-l prelungeasca cu inca 7 zile. Pe chestia asta eu ii dau doar un pachet de cafea (de filtru, mai buna). Dupa aceea, daca o sa mai vreau CM, mai prestez cu o atentie (cafea+Kent...). Ioana, daca stai linistita si cu incredere in Doamne-Doamne, totul o sa fie bine pentru toti trei. Pupici pt tine si Arturici. Am aflat o chestie cat am stat in spital, o recomandare pe care o faceau dr.: daca exista pericol de nastere prematura sau amenintare de avort, sa nu te mangai pe burtica; cica ar determina contractii si nu trebuie. Nu stiu ce sa zic, dar sfatul venea din partea doctorilor. Adriana, loveste cu lamaie/miere/vitamina C/ceai de macese/kiwi, dar daca bei ceai sau supa sa nu fie fierbinti ca nu-i place lui bebe. La mine asa se intampla. Sanatate si pupici. Dienuca, nu e cam departe Filantropia (stau in Dr.Tab.)? As fi preferat Municipal. Dar ideea ta e buna: daca poti si ai chef, du-te tu si ne scrii si noua impresiile tale. Georgy, in leg. cu Carrefour -Rromania este cum o stii si va fi la fel for ever and ever, oricat s-ar ambitiona Bombo sa ne bage intr-o uniune/comunitate de state civilizate. Trebuie ca noi, pe plan individual, sa ne facem viata mai buna, ca daca asteptam de la ceea ce se cheama "societate"...... Ei, ce bucurie si ce sarbatori frumoase o sa aveti daca bebitu tau vine de Revelion! Sanatate si ai grija de tine! Layla, unde esti? Ce faci cu doctorul? Scrie-ne, vreau sa stiu cum te simti!!!! Ramona, stiu ca esti cumintica acasa. Daca mai intri pe forum, atunci: pupici si sanatate multa. Ce face bebita ta? Inca ceva ce am aflat din spital: era afisat la avizier cum ca ai dreptul sa intri in prenatal incepand cu saptamana 33. Nici nu stiu cum se face, il soliciti pur si simplu de la dr. de familie? Si cum justifici ca esti in 33 de sapt.? Va doresc tuturor sa aveti o zi excelenta si sa auzim numai vesti bune! Sanatate si pupici, si la mamici si la bebici! Lia [gravi] 29 PS: Of, abia astept sa deschidem subiectul "Bebelusi de ian-feb 2004"! [copil][copil][copil][copil][copil][copil][copil][copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lia70
Buna dimineata, burtici dragute! Ioana, daca stai linistita si cu incredere in Doamne-Doamne, totul o sa fie bine pentru toti trei. Pupici pt tine si Arturici. Am aflat o chestie cat am stat in spital, o recomandare pe care o faceau dr.: daca exista pericol de nastere prematura sau amenintare de avort, sa nu te mangai pe burtica; cica ar determina contractii si nu trebuie. Nu stiu ce sa zic, dar sfatul venea din partea doctorilor. Inca ceva ce am aflat din spital: era afisat la avizier cum ca ai dreptul sa intri in prenatal incepand cu saptamana 33. Nici nu stiu cum se face, il soliciti pur si simplu de la dr. de familie? Si cum justifici ca esti in 33 de sapt.? Va doresc tuturor sa aveti o zi excelenta si sa auzim numai vesti bune! Sanatate si pupici, si la mamici si la bebici! Lia [gravi] 29 PS: Of, abia astept sa deschidem subiectul "Bebelusi de ian-feb 2004"! [copil][copil][copil][copil][copil][copil][copil][copil]
DESPRE CONTRACTII DUPA MANGAIAT, ESTE ADEVARAT DOAR DACA TE "APESI", NU PENTRU "MANGAIAT" (DE CE SA-I PRIVAM PE CEI MICI DE ACESTE MOMENTE INTIME ?) NOI MERGEM JOI LA CONTROL SI O SA INVESTIGAM CHESTIA CU PRENATALUL - VA SCRIEM CE AM AFLAT ! DARAEL [bis] &BB (24 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Lia sunt si eu prezenta la apel. nu a mers Internetul de acasa nici aseara, nici de dimineata. am ajuns mai devreme la birou, si iata am un pic timp sa va scriu.in legatura cu doctorul, am fost in weekend la Muncipal la un dr. rezident al lui Badiu. mi-a placut mult si dr. si spitalul, cel putin din ce am vazut la camera de garda, urgente. asa ca daca nasc in perioada sarbatorilor (Craciu-Revelion) o sa merg la Municipal.mai este asa de putin si am inceput sa am emotii. am auzit de o prietena a unei prietene care a nascut baiat (cu 2 saptamani inainte de termen- apropo ca marea majoritate avem baieti) la Polizu si care s-a chinuit 16 h pt. ca BB a ramas cu capul intepenit in oasele bazinului. am inceput iar sa ma gindesc daca nu ar fi mai bine sa fac cezariana. In legatura cu prenatalul si eu stiu ca poti sa-l iei cu 63 de zile inainte de DPN. Eu inca merg la birou posibil pina in dec.nu prea am stare daca stau acasa, incep sa-mi fac griji, asa ca parca tot mai bine este la birou. poate pot sa intru mai tirziu, pupici Layla-cu BB "Dulci" 31 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce faceti fetelor? am ramas surprinsa sa constat ca nu a mai scris nici o burtica. Toata lumea este in concediu? Si eu ma uit dupa fulgii de zapada.In seara asta sau miine o sa ninga si in Bucuresti. La Constanta (am vb. cu sora mea) a nins un pic. Ce planuri aveti de weekend? Organizam o intilnire? Eu sunt disponibila, prietenii nostri pleaca la munte si cu parere de rau a trebuit sa refuzam invitatia. Nu vreau sa risc o eventuala raceala. Si Dulcinelul meu este f. agitat (v-am zis ca s-a intors? este cu caputul in jos in "block start"). aveti grija de voi si de BB-ei Layla
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai burticute, oare ce-o fi cu lipsa asta de activitate??????? Sa fie de la frigul de afara, sau de la ce....? Noi suntem bine, ne zbenguim prin burtica si peste putin timp plecam la o sedinta si dupa aceea direct acasica (adica un picut mai devreme decat de obicei!!!). Va pupic si mai vorbim maine, Andra-[gravi]in sapt 29 & bebe burticos Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici ami mari si mai mici! Chiar este putina activitate azi in forum. Referitor la concediul prenatal, pot sa va spun ca eu am 32 de saptamani fara o zi si dr meu mi-a zis aseara ca deja puteam sa-mi iau prenatal de o saptamana. Deci este valabila varianta cu 63 zile inainte de DPN. Eu o sa intru de luni 17.11 in prenatal. Aseara am fost la eco. BB s-a intors deja cu capul in jos. E gata de start. Am insa o nelamurire. La 20 de saptamani dr ne-a spus ca e fetita. La 26 de saptamani ca e baiat. Aseara bb-ul isi tinea piciorusul chiar acolo... Dupa indelungi insistente dr a reusit sa vada ceva, dar f putin. A zis ca e fetita!!!! Pe cand ne obisnuim cu gandul ca ar fi fetita sau baietel vine nenea dr si ne spune altceva. Nici nu mai stim ce sa credem. Am discutat cu dr si despre o eventuala cezariana. A zis ca, daca duc sarcina pana la termen, nu are nimic impotriva, dar nu imi promite nimic, pt ca s-ar putea sa ma dilat si sa nasc f usor, bla, bla,bla.... Nu stiu de ce a pus problema ducerii pana la termen a sarcinii. Colul e lung, e inchis, placenta e bine, dar e adevarat ca bb-ul are deja 1,950 kg (la 32 sapt nu e cam mult?) Voi cum stati cu greutatea bb-ului? Dar cu a voastra? Eu m-am ingrasat deja 18 kg si sunt miniona. Vorba colegilor de servici :"ma dau rotunda" Va sarut pe toate! Otilica 32 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Andra Multumesc pt intentie. Poate incercam un chat. Andruska Concediu medical se poate da maxim pt 90 zile (in cursul a 12 luni calculate din prima zi a concediului medical). Eu "aranjasem" cu med de fam sa-mi dea dar nu a mai fost nevoie sa apelez la el pt ca mi-a dat spitalul. Lia Si eu astept de numai pot sa vad macau un fulg. Dar se lasa asteptati. Despre mangaierile pe burtica am aflat. Si este adevarat ce ai auzit tu. Chiar aseara am vazut o moasa cum "mangaia" o burtica pt a-i stimula uterul sa se contracte. Pe mine m-au certat cand m-au vazut ca stau cu elasticul de la pantaloni pentru ca prin miscarea mea, elasticul se freaca de burta si provoc contractii. Cel putin 2 dr si 2 moase mi-au atras atentia. Asa ca: port elasticul f larg sub burta si desi nu-mi face placere, ma abtin de la mangaieri. Dar stau cu mana (mai mult nemiscata) pe burta mai ales cand Arturicii sunt la ora de sport. Sa aveti o seara frumoasa, Ioana si "Arturicii - sapt 29" [*][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...