Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stare febrila (Help)


Lauraa

Recommended Posts

quote:
Originally posted by Lauraa
Multumesc! Eu l-am intrebat pe ginec. daca mi-a facut si analizele de toxo si listeria cand mi-au luat sange.S-a uitat la mine asheeaaaa si a zis ca nu sunt uzuale,se fac doar la nevoie. Eu cred totusi ca ar fi trebuit sa mi le faca, doar stie ca am fost la inceputul sarcinii in tari exotice si am aterizat direct in spital cu Escerichia Coli in intestin. As putea sa am linistita si Listeria,mai ales ca am mancat pe acolo tot felu de pesti cruzi si fructe de mare,etc... Oare sa ma duc la el si sa.-i fac capul patrat cu analizele astea? Programare am abia pe 28 nov. nu mai pot sta pana atunci. Uf, medicul generalist se uita in gat si ma asculta la plamani,altceva nu cred ca face... Laura si iubirea mica din burtica (14 saptamani)
Laura,du-te la urgenta!Vezi si tu unde ai un spital cu maternitate in apropiere,ia-ti sotul si mergi sa vezi care-i treaba! Mie la urgenta mi-au facut si ecografie,si analiza de urina si singe,abia dupa ce au vazut ca e totul ok,mi-au dat voie sa plec! Sigur,la spital le spui sa-ti faca si analizele pt listeria,nu e nici o problema. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Laura, in primul rand parerea mea e sa nu te panichezi. In al doilea rand imi amintesc ca noi am mai vb de urina usor colorata, tulbure...in cazul in care mergi la medic parerea mea este ca ar trebui sa ii pomenesti acest mic amanunt si sa-i ceri sa-ti faca o urocultura...poate e o infectie urinara care in aceasta perioada de sarcina se poate trata, nu te mai ingrijora, bucura-te de starea ta deosebita si gandeste pozitiv, ca orice ar fi se va rezolva! Eu iti doresc multa MULTA SANATATE si sa dea Dumnezeu ca mai mare sa fie sperietura decat problema in sine! Pupicut, Natalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat la dr. meu ginec. si era doar asistenta acolo. A zis ca nu tine de ei [bang] si ca trebuie sa merg la un internist. Abia i-am smuls cu clestele un nume de doctor si un nr. de telefon, acum l-am pus pe al meu sa sune sa vada daca imi obtine un termin azi.Desi nu prea cred... Is asa de nervoasa pe sistemul asta! In Ro ma duceam de 10 ori la un labor.,plateam cateva sute de mii si faceam analizele fara sa ma tot milogesc de toti. natalia, nu cred sa fie urinar, de cand am vorbit noi am facut analizele la urina si nu mi-au zis nimic rau... Laura si iubirea mica din burtica (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, voi acolo daca va puneti tare cu gura pe dr nu va fac ce cereti? Nu stiu cum e acuma pe acolo, dar acu' vreo 18 ani cand am ajuns eu prin Germania, daca faceai un "show" la nemti ti se cam dadea ce cereai. Ca doar la urma urmei pacientul e "paying customer" ("consumator care plateste"). Am avut si eu subfebrilitate, dar in saptamani ceva mai mici decat tine (cam a 8-a), si inteleg ca e o stare normala in faza aia. Tine-ne la curent cu progresele care le-ai mai facut. Iti doresc multa sanatate si sa treci cu bine peste neplacerea asta. Laura (39 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, ca sa iti spun drept nu stiu ce e listeria de care te temi tu, o sa mai citesc pe site, probabil scrie dar nu am dat eu atentie. Starile febrile nu sunt bune in timpul sarcinii, dar nu trebuie sa te panichezi, in fond nici nu e prea mare. Eu in locul tau nici nu i-as fi detaliat asistentei, i-as fi spus ca vreau o programare azi cel tarziu maine ca sunt gravida si am o problema. Tu ai asigurare, deci si daca doctorul te vede degeaba, care e problema, tu te linistesti, el isi ia banii...toata lumea e multumita. Adica cum nu tine de el??? Nu e si el doctor la origine, n-a facut medicina, chiar daca e ginecolog.Plus ca tu vrei sa stii daca e vreun pericol pentru bebe. Dar cred ca e bine si la urgenta ca acolo iti dau atentie maxima, si daca e totul bine, cu atat mai bine. Febra poate fi semn de infectie in organism din cate stiu. Dar nu e musai sa fie infectie. Poate sa fie de la raceala... In privinta infectiei urinare, eu am impresia ca se face intai examenul sumar de urina si doar daca li se pare ciudat ceva fac si urocultura. Ana parca ne povestea ca au descoperit tarziu infectia pentru ca la examenul sumar nu s-a observat. Oricum stai linistita, tu ai cam scapat de perioada cea mai periculoasa asa ca orice ar fi se trateaza, important e sa stii. Poate chiar nu e decat o usoara raceala si pe urma o sa te amuzi cate griji ti-ai facut, dar mai bine sa fii sigura. Pupicei, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit in sfarsti un doctor care a zis sa merg acum la el. Dar cica nu-mi face analize ca lab. e inchis pana luni. SI atunci ce pana mea vrea de la mine? Ca de uitat in gat ma pot uita si singura. In fine, ma duc acum sa vad ce branza face , ma pune pe drumuri degeaba, si mai e si frig... Va tin la curent cand vin... Va multumesc pentru raspunsuri, bine am facut ca am insistat un pic,la un mom. dat imi pierdusem speranta! Laura si iubirea mica din burtica (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, eu nu stiu peste ce dr. ai dat prima data dar te asigur ca e unicat!!! Cel putin mie nu mi s-a intamplat asa ceva. Cand am avut probleme m-am dus la cel mai apropiat spital, mai ales la femeile insarcinate nu spune nimeni nici da-te mai incolo. Au umblat ca si cu oul cu mine desi in final s-a dovedit ca n-am nimic. Si nu aveam febra, si doar o iritatie locala! Dar chiar si la cabinet urgentele au prioritate, se pot da consultatii si prin telefon daca e cazul... ca sa nu mai zic ca tu esti asigurata privat, deci ai si niste puncte in plus... Cat despre testul de toxo: nu mai plateste casa (cel putin la cea de stat) si de aceea se discuta separat, nu se mai face automat. Sanatate multa!1 si nu mai sta, du-te la cel mai apropiat spital, sau cheama salvarea sa te duca ei, acolo iti fac toate analizele pe loc! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lauaraa si eu prin saptamana 14 am facut febra 39 de fapt facusem o insolatie puternica ptr ca statusem prea mult la soare, nasu imi curgea in prostie si de gat ce sa-ti zic nu mai puteam deloc sa vorbesc mam speriat ingrozitor.Bineinteles ca mam prezentat imediat la doctor, mia dat niste sirop de tuse pe baza de plante si contra febrei mi-a facut o injectie nici acum nu stiu ce injectie mi-a facut cert e ca mia scazut imediat febra.Acum sunt in saptamana 29 si nu a mai avut probleme de genu asta.Oricum iti doresc multa sanatate. Ps.Bebe nu a fost afectat deloc anita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, [bang] . Sotul meu cel bun si drept [bang] (am niste nervi pe el) s-a ocupat sa gaseasca un dr. in oras care sa mai aiba program la ora aia ieri seara. El (sotul) era la serviciu si de acolo a facut misculatiile. Pe mine m-a sunat doar sa ma duc repede-repede la Praxis Dr. Engels pe strada cutare. Ma imbrac eu si fug, ajung acolo tot o apa si cand colo ce scria pe usa??? " Cardiolog" [bang] . Stima ca mi-a facut termin, m-am gandit ca totusi au mai multi medici. Asistenta ma ia in primire, imi ia tensiunea, toate datele,etc dupa care imi spune -"Dar noi suntem cardiologie" "Pai am vazut pe usa" zic eu dar de ce mi-ati factu termin ca doar stiati pt. ce vin"? A dat din umeri si m-a pasat la alta care m-a dus intr-o sala de asteptare. Acolo am inceput sa-i trimit SMS-uri [blabla] la sos si sa-l susdui ca m-a trimis la cardio. Intr-un final ma baga in cabinet, intre timp vine si al meu cu coasa intre picioare,vine si dr. si incepe sa ma controleze la cel durea pe el daca tot eram acoo, nu? Imi faca fain-frumos echo la inima (ce faina-i) la rinichi, se uita si la copil (din curiozitate) , ma pune sa fac pipi intr-un paharel si cam atat. Rezultat? Am o inima buna, rinichi frumosi, stomac asemenea si.... stare febrila! De unde? Nu stiu! A! Mi-au gasit proteine in urina si a zis sa am mare grija si sa il anunt pe ginec. ! Ce e asta? Si cam asa a fost la doc. [duel] O sa merg luni la dr. meu si ma postez la usa. Laura si iubirea mica din burtica (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...