Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru suflet...


Oani

Recommended Posts

"Familia, prietenii si cei dragi sunt cele mai importante lucruri pe care le avem in aceasta viata... Uneori lasam toate aceste lucruri pe locul doi deoarece suntem prea preocupati sa muncim pentru a face bani. Trebuie sa recunoastem ce e important in viata pentru noi. Nimeni nu s-a plans ca nu a lucrat destul sau ca nu a facut destui bani atunci cand se afla pe patul de moarte. Paradoxul acestor vremuri e ca am construit cladiri inalte dar caracterul oamenilor a decazut, avem autostrazi mai largi dar punctele de vedere se ingusteaza mereu. Cheltuim mai mult dar avem tot mai putin. Cumparam mai mult, dar ne bucuram mai putin. Avem case mai mari si familii mai mici. Avem mai multe facilitati dar timp mai putin. Avem mai multe diplome dar mai putine sentimente, mai multe cunostinte dar mai putin discernamant, avem mai multi experti si mai multe probleme, mai multa medicina dar mai putina sanatate. Bem prea mult, fumam prea mult, cheltuim prea usor, radem prea putin, conducem prea repede, ne enervam prea repede, ne culcam prea tarziu, ne trezim prea obositi, citim prea putin, ne uitam prea mult la TV si ne rugam prea rar. Ne-am inmultit proprietatile dar ne-am pierdut valorile. Vorbim prea mult, iubim prea rar si uram prea des. Am invatat cum sa ne ducem zilele dar nu cum sa traim Am adaugat cativa ani vietii dar nu am dat viata anilor. Am mers pana la luna si inapoi, dar suntem in incurcatura cand trebuie sa trecem strada sa intampinam un nou vecin. Am cucerit spatiul dar nu stim nimic despre sufletul nostru. Am construit lucruri mai mari dar nu neaparat mai bune. Am curatat aerul dar ne-am poluat sufletul. Am invins atomul dar nu si prejudecatile. Scriem mai mult dar invatam mai putin. Planuim mai mult dar realizam mai putin. Am invatat sa ne grabim dar nu si sa asteptam. Construim mai multe calculatoare pentru a pastra mai multa informatie dar comunicam mai putin. Aceasta e vremea fast-food-ului si a digestiei incete, a oamenilor mari si a caracterelor mici, a profiturilor mari si a relatiilor lispite de esenta. Aceasta e vremea cand toti avem doua salarii si mai multe divorturi ca niciodata. E vremea caselor frumoase dar cu familii destramate. E vremea cand totul e in vitrina si nimic in depozit. Aminteste-ti sa petreci putin timp cu cei dragi pentru ca nu o sa ii ai mereu alaturi. Aminteste-ti sa imbratisezi cu drag pe cel care iti e alaturi pentru ca aceasta e singura avere pe care o poti darui cu toata inima si care nu te costa nici macar un banut. Aminteste-ti sa spui "te iubesc" partenerului de viata si celor dragi, dar si mai important e sa spui adevarul. Un sarut si o imbratisare pot alina durerea daca vin din suflet. Aminteste-ti sa te bucuri de orice moment petrecut cu cineva pentru ca la un moment dat acea persoana nu va mai fi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Acelas lucru il gandeam acum doua zile...vroiam chiar sa postez ceva ..dar ai spus tu tot ce trebuia spus!Eu nu-s asa de "vorbareata", nu as fi spus asa de bine si frumos.....Dureros este ca am inteles asta cand am vazut la TV un film "siropos", unde eroiana principala moare in ziua de Craciun[q][q][q][q][q] si de aici ...incepe socul!Pana atunci imi faceam mii de griji, plangeam ma rasuceam...ce facem de sarbatori ...cum voi impartii putinii bani, cum vom traii....voi reusii sa fac brad, sa cumpar cadou copilului...Apoi ma gandesc la mine si sot...ce tristi vom fi daca nu vom putea sarbatorii asa cum ne dorim, cum ne vor chinui gandurile...Stiti voi, totul sa fie perfect de sarbatori....Vazand filmul, mi-am revenit...ce-o fi o fi!Acum realizez ca-i bine, cat suntem sanatosi le-om duce pe toate!Important este sa fim impreuna...si poate Dumnezeu nu ne uita!Speranta....este....inca n-a murit!Stiu doar ca uneori uitam ce-i mai important... Asa ca, va doresc la toti sa fiti sanatosi! gaby si familia http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=739&cid=488
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...