Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

tot pt fetele din Germania... sau pt. cine stie


Recommended Posts

Imi cer scuze ca in ultima vreme tot am postat subiecte adresate celor din Germania insa cum aici locuiesc si problemele/intrebarile sunt...locale... Multumesc pt intelegere! Deci, se apropie sf. de an si tb sa ne facem fisele fiscale. Stie cineva cum trebuie sa "sune" o declaratie a parintilor nostri la notar, cum ca ii intretinem noi? Tb sa contina venitul pe luna/an? Noua ne-a mai dat d-na cu taxele un formular insa pare complicat, si sigur o sa le faca probleme la primarie la semnat. Initial am spus ca sa astepte fisa lor fiscala (in Ro) pe anul asta de unde sa reiasa clar venituri, proprietati etc. si gata, dar ma gandesc ca pana primesc ei fisa, pana reusesc sa mearga la primarie, apoi pana mergem noi aici la d-na consultanta... trece anul (viitor!). Multumesc mult! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Poate sa sune cam asa: Ich, numele celui care castiga, geboren am data, wohnhaft in der Str., PLZ, Ort, erkläre hiermit, dass ich dieses Jahr meine Eltern, numele parintilor, geboren am data, wohhaft in ...., finanziell mit der Summe von ... unterstützt habe. Ort, Datum, Unterschrift Nu stiu cat de buna e ... dar oricum - mai ales daca dati la Finanzamt de o tanti/nene acra/acru o sa-ti ceara sigur si "statutul financiar" al parintilor. Noua ne-a trebuit, nu am putut face rost de el si nu ne-a luat nimic in considerare. E chestie de noroc. Asa ca: bafta!!! Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam, cel putin asa am inteles de la d-na cu taxele, ca parintii tb sa dea o declaratie cum ca au venitul nu-stiu-cat si sunt intretinuti de noi... Oricum, actele noastre de regula le trimite Steuerberatera, noi nu mergem la Finanzamt. Si din cate stiu ea nici nu prea a avut probleme pana acuma in deducerea sumelor din impozit. Problema noastra e ca nu stim cum tb sa sune chestia asta la notar si nu am fi vrut sa o deranjam pe ea de o mie de ori... dar se pare ca pana la urma nu vom avea de ales... Multumesc mult, rezolvam noi pana la urma:))) Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal ar trebui sa stie notarul unde se da aceasta declaratie in forma autentica cum se formuleaza declaratia.Ar cam trebui sa sune asa: Subsemnatul....domiciliat in....in calitate de parinte al numitului(numitei)... cu domiciliul in....declar pe propria raspundere ca venitul meu anual este de.... , venit insuficient pentru a ma intretine, drept pentru care primesc ajutor financiar de la fiul(fiica) meu(mea) susnumit(a). Cam asa ceva.Dar cum spuneam, trebuie sa stie notarul cum sa formuleze. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, in primul rand aici iti trebuiesc acte pe germana sau traduse. Nici noi nu mergem la Finanzamt, dar acolo ajunge Steuererklärung-ul vs., deci aveti de aface cu o nene sau cu o tanti de acolo. Si cum mai spuneam, depinde de cine dati ... poate sa ajunga o declaratie data de parinti la un notariat roman (plus traducere!) sau o sa va ceara un act oficial (de la Fiscul roman/casa de pensii - depinde de persoana in cauza). Noua, cum v-am mai spus, ne-a cerut actul oficial ... soacra mea nu a fost in stare sa faca rost de el (sau nu s-a sinchisit, nu conteaza) si noua nu ne-a luat nimic in considerare. Altceva important: e bine ca suma data parintilor sa se dea la inceputul anului (altfel nu va ia decat cateva luni in considerare; ex.: 1200 euro dati in august inseamna doar 400 euro luati la calcule); sa aveti dovada ca au ajuns in Ro. (transfer bancar, persoana fizica care a facut pe curierul) si ca i-ati scos din banca (CEC, cont, etc.). Ar trebui sa stie Steuerberater-ul vostru toate chestiile astea ... dar majoritatea nu stiu cum e cu alte tari. Ah si uitam: acum nu se mai iau decat parintii si bunicii in seama. Sper ca am putut sa te ajut! Irinusha - cu minunea de 15 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cristina, Eu am un astfel de formular, scrie si in roman si in germana. Este un formular f simplu. Eu am facut mai multe copii si le-am trimis parintilor mei. Cu un astfel de formular merg la primarie sa-l semneze primarul. Daca vrei sa vezi cum arata pot sa-l scanez si sa ti-l trimit. Noi am scos bani la taxe cu un astfel de formular si anul trecut si anul acesta. Doamna care ne face taxele este nemtoaica si a spus ca este suficient formularul ala si cu chitantele. O zi buna! Manu http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=manu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manu, daca ai timp da, ar fi fain sa-l avem si pe ala. Ne-a dat si noua un astfel de formular si in germana si in romana, numai ca datele de acolo cum se completeaza? Adica, nu tb sa dovedeasca cu acte la primarie ca intr-adevar nu au alta proprietate, ca venitul e atata si etc.etc. Ca asa ar fi simplu, aduni toate pensiile, altceva decat apart. nu au si gata treaba... Mersic si pupici la gemenele dulcelele care AZI FAC UN ANISOR!!!!!! Sa-ti traiasca motatele mari si sanatoase si sa va aduca Domnul numai fericire! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina eu am deja pe calculator in format .pdf Dovada de intretinere, asa se numeste. Ti-o pot trimite dar trebuie sa imi trimiti tu un mail "gol" ca sa iti pot face attach. Ai mei au fost la primarie sa o semneze si cei de acolo le-au spus ca trebuie sa faca fiecare cate o declaratie pe proprie raspundere la notar cu venitul lunar si au mai spus ei sa treaca si suma pe care au primit-o de la noi... ei bine cei de la notariat stiau despre ce e vorba si au spus ca fiecare declaratie va costa "diferit" in functie de suma pe care o trec parintii ca fiind primita drept ajutor de la noi, asa ca au trecut cate 25E lunar si au platit 300.000 lei pe fiecare declaratie. Cu declaratiile au mers la primarie si au primit stampila si semnatura pe Dovada de intretinere. Normal declaratiile notariale au ramas la primarie. Aici in Germania am depus doar Dovada de intretinere si inca un formular in care erau trecute sumele trimise de noi acasa anul trecut, copii sau originale nu mai tin minte dupa extrasele de cont, copiile dupa iesirile noastre din Germania (asta ca dovada ca am dus noi banii acasa...) si cam atata daca mai tin eu minte. Noua ne-au dat banii inapoi, sincer nu mai stiu suma fixa primita inapoi, sau cat sa iti spun ca reprezinta din cat am declarat... dar am primit suficient [;)] Mult succes, Katink Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...