Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Misoginism sau doar nepasare?


Recommended Posts

Sunt foc de suparata.Sa va povestesc si voua ce mi s-a intamplat, ca sunteti singurele prietene ce-ar putea intelege. La Master voi lucra cu o mare somitate, profesor pe care il cunosc foarte bine de cativa ani, dar care traieste in strainatate.S-a hotarat sa mai predea un an la Univ. Nationala de muzica, asa, sa obtina alta incadrare la pensie.Are 72 de ani. De la bun inceput au fost mii probleme cu orarul, pt. ca Maestrul a aparut pe 22 oct., dupa ce a inceput anul.Eu nu pot cu nici un chip miercurea dimineata, n-am cu cine s-o las pe Sofia.La inceput a inteles totul perfect, dar dupa o saptamana a zis ca ar vrea sa vin si mierc. dim.(Deja merg de 2 ori pe sapt. in loc de o data la ora)Atunci a intrebat de alta posibilitate, tot cand n-are cine sa stea cu Sofia....si la raspunsul meu deznadajduit ce credeti ca mi-a raspuns? Pai daca n-ai cu cine lasa copilul, atunci stai acasa si nu mai veni la scoala.... Am crezut ca vad stele verzi, asa de tare m-am socat.Cum poate sa zica asa ceva, mai ales ca eu sunt o studenta buna( nu vreau sa ma laud, dar sunt prea suparata)Iar aceste ore sunt individuale, nu e un curs la gramada. V-am povestit pt. ca nu e prima data cand mi se intampla sa am neplaceri pt. ca am indraznit sa fac un copil...fiind studenta.Desi majorit. profilopr m-au inteles, cand e vorba de proiecte intereante pe mine nu ma mai iau in calcul( spre deosebire de anii in care eram..."libera") Am vrut sa descarc, atat...va multumesc din suflet ca ati avut rabdare sa cititi! Va pupam, Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sabina, nu mai fii suparata, asa e lumea, nu toti oamenii sint intelegatori sau se gindesc ce scot pe gura, iar acest profesor probabil nu e invatat cu studente care au copii. Poate ca ar fi bine totusi sa gasesti pe cineva cu care sa-l lasi pe copil, ca sa scapi de gura lui... Numai bine, Nikita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Sabina iti inteleg perfect frustrarea, am fost in aceeasi situatie (acum 11 ani, cind am nascut baiatul eram anul 4 la facultate) si pot sa-ti spun ca m-am simtit dintr-o data data la o parte. Am facut tot ce s-a putut ca activitatile mele de studenta sa nu aiba de suferit din cauza situatiei familiale, numai eu stiu cite nopti invatam cu baiatul pe genunchi si n-am avut probleme la examene, le-am luat cu brio, numai ca atunci cind a fost vorba de lucrari practice interesante, sau alte chestii care cereau mai multa implicare nici macar nu eram bagata in seama, iar altii (care aveau note mai mici) profitau ca deh...erau liberi. Iar eu aveam un bebe in brate. Asa ca te inteleg , draga de tine! Nu te lasa, arata-i "maestrului" ca tu esti buna la ceea ce faci, iar copilasul e o sursa de inspiratie in cazul tau![bibe]Te pup si iti doresc mult, mult succes! Simona[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai spus bine cuvantul nepasare. Asta am invatat foarte tarziu, si nici acum nu reusesc intotdeauna, mai ales ca pun totul la suflet. Nu are sens sa iti faci probleme din cauza asta. iar singurul lucru pe care il poti face este sa ii demonstrezi ca se inseala, si ca poti foarte imbina foarte bine studiile cu cresterea copilului tau. Oricum, asta nu schimba cu nimic faptul ca ceea ce ti-a spus " somitatea" este deplasat, dar tu ar trebui sa stii cum sunt muzicienii in general...... Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, nu e bine sa pui la suflet...Dar se poate sa fie o trasatura specific masculina, aceasta nepolitete...iar eu muncesc dublu decat ceilalti, ca sa obtin rezultatele pe care mi le dorsc.Cand o femeie pronunta cuvantul familie, e deja taxata ca nefiind dedicata muncii ei...pe cand la barbati e doar de lauda...UFffffff.... Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ti s-a intamplat nu este nou sub Soare... spre marea tristete a celor care stiu ca se poate si altfel. Totusi, fara a lua apararea unor nesimtiti, ma gandesc ca termenul de misogin nu are ce cauta aici, caci s-au vazut si nenumarate "pareri apreciative" din partea unor femei... Cred ca tine mai mult lipsa de bunacrestere si bunacuviinta a individului respectiv (cum zice romanul - cei 7 ani de acasa) DARAEL PS> Capul sus si, daca o sa te mai supere, uita-te la el ca si cand ar sta pe buda si ar fi [consti]... eu am incercat si m-am simtit bine de tot si respectivul si-a ros degetele ca nu a reusit sa ma faca sa plang !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, cat am avut si eu de tras de pe urma unor 'profesori' din astia. Si mie mi s-a spus in fata ca ori fac scoala ori copii, ca daca vreau copii sa stau acasa si sa-i cresc. Am avut un examen cu un astfel de individ care preda niste cursuri super-plictisitoare. Eu nu mergeam la cursuri ca le trageam la xerox de la o colega, si asa tipul venea cu hartiile si dicta, nimic interesant. In examen (m-am pregatit foarte bine ca stiam ce-l duce capul) se uita la mine si zice ca el nu ma cunoaste, cine sunt eu? asistenta ii zice ca am copil si de asta nu am venit pe la cursuri [bang], tipul mi-a dat 5 desi am stiut tot!!! Dupa mine a fost o colega de-a mea, la un moment dat s-a impotmolit la ceva si individu o intreaba:'ce, si tu ai copii si nu poti sa inveti?'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...