Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

viata grea de mama


Recommended Posts

Draga Tareia,am citit randurile tale si mi-au lasat impresia unei stari psihice nu prea grozave.Cred ca stresul,singuratatea si oboseala te-au adus aici.Daca te uiti la nikul meu vei vedea ca vorbesc in cunostinta de cauza,suntem "vecine" Nimic din ceea ce ai zis nu este neadevarat,incepand cu nasterea si pana nu om mai fi,fiecare mama simte la fel,durerile nasterii oboseala,griji,stress,nopti nedormite,mancat pe fuga ,veghe cand puiul e bolnav,dor si alte griji cand cresc si cand s-or departa de noi,cele care le-am dat viata. Tu esti singura printre straini,multe dintre noi sunt.Socrii mei sunt in Egypt,familia mea in Ro.asa ca stiu ce simti si ce inseamna sa cresti un copil singura(multe mamici dintre noi stiu) Spun "singura" ptr. ca sotii nostri sunt mereu la servici,al meu cel putin e tot timpul ,nu are liber, nimic.Altele dintre noi sunt singure in adevaratul sens al cuvantului,femei cu inima de aur,dar care nu au avut norocul de a avea pe cineva alaturi.Vezi tu draga mea,noi toate cu soti s-au fara(divortate,etc)avem acelasi nomitor comun "puii nostri"iar dragostea este cea care ne face puternice,ne ajuta sa o luam de la capat in fiecare zi. In primul rand trebuie sa i-ti faci o lista cu prioritati,ceea ce trebuie sa faci, ceea ce vrei sa faci,ceea ce i-ti place sa faci,intr-un cuvant,organizeaza-ti timpul in asa fel incat sa-ti ramana si ceva ptr.tine si ptr.sotul tau(adica ptr.voi doi) Copilul draga mea ,m-ai lasa-l si sa planga,nu sta toata ziua cu el in brate(vorba japonezilor:nu a murit nici un copil de plans pana acum.Daca ai de facut curat ,la mine cel putin nu se discuta,poti sa plangi cat vrei,eu am treaba!Dupa ce mi-am pus casa la punct ,vad ce are ,ie foame,sete,somn(acum e mare si e mai usor)Cumparaturile,gatitul toate sunt planificate adica fac asta de doi ani in acelasi ritm si crede-ma ca am ajuns sa am timp berechet,ptr mine si ptr prietene si ptr. sot si ptr.DC(in special) O sa vezi ca puiul o sa mai creasca,o sa mearga nu va mai fi la fel de greu.Multi zic ca e mai usor cand nu merg ptr.ca trebuie sa-i urmaresti mereu. Incearca sa te linistesti si sa o iei incet cu toate,ai doar doua maini.Succes si scrie-ne cand ai timp.Noi suntem aici si te ascultam,descarca-te! Multi pupici [pup][pup][pup]si multaaa sanatate. Acum ai nevoie de prieteni,deci nu uita,aici esti intre prieteni. Nicole&Amira Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, ma bucur ca am mai gasit surori de suferinta. Ma simteam cam pe dinafara printre atatia parinti superfericiti. Eu cred ca e foarte important sa recunoastem ca trecem prin niste experiente foarte dificile comparativ cu viata noastra de dinainte de a avea un copil.Pt. ca daca nu o facem acum in mod sincer,toate frustrarile se aduna si vor exploda mai tarziu sub tot felul de forme. Eu o vad pe mama mea acum,dar nu as vrea sa dezvolt problema asta, fiecare o poate vedea in parintii sai. Dana, stii si au am facut copilul de tanara, dar cred ca asta nu ne impiedica sa ne realizam,ba dimpotriva. Cred ca adevaratele realizari personale vin mai tarziu in viata, iar copiii nostri vor fi mari atunci si noi vom avea mai mult timp sa ne ocupam de noi.Nu te ingrijora. Eu drept sa-ti spun imi fac griji pt. prezent, viitorul cred ca va arata mult mai bine. Gaby, si eu ma gandeam daca as mai fi in stare sa fac un copil. Daca as locui impreuna cu parintii mei probabil ca da. Dar stim cu totii ce inseamna sa locuiesti impreuna cu parintii. Anis eu zic sa nu fi trista, ca Dumnezeu stie de ce face unele lucruri. Poate pur si simplu nu ai putea rezista fizic. Crede-ma e tare greu. Ei uite ca am avut astazi timp sa scriu atata!! Noroc cu sotul meu care ma ajuta. Multumesc celorlalte fete pt. incurajari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Tareia[olala], Puiutii nostri au cam aceeashi varsta....Kenutz are akum 10 luni[bibe]si e un nazdravan[greutati].Si eu sunt departe de ai mei si am doar socrii in Japonia.Cat a fost Ken micut nu m-a ajutat soacra cu nimic,baitza sau altceva.Venea doar cateodata pe la pranz si imi aducea mie de mancare[papica]. Cel mai greu mi-a fost primele 3 luni pentru ca bebe plangea noaptea. DAR......ziua nu faceam nimic.Curatenie facea sotul cand venea de la servici.Cumparaturile-tot sotul.EU doar pregateam cina si mancarea mea -la pranz. Acum Ken e maricel si pot spune ca am timp berechet si pentru mine. Dimineata,pe la 7,inainte de a se trezi bebe,pun de cafea si citesc DC vro 2 ore[pk]. Pe la 9 se trezeste bb,ii dau papica:cereale,fructe,branzica. Pana la 11 si ceva imi termin treburile prin casa,fac curat etc. La 12 e pranzul lui bebe si apoi iesim la plimbarica. Plimbarea tine cam pana la 2 sau 3 dupa-masa. Deci...am timp pentru mine pentru ca Ken adoarme dupa vro ora de plimbareala[;)][;)][;)] Dupa ce adoarme merg si io pe la biblioteca,librarie,cumpar o carte buna.......beau o cafea pe o terasa sau mananc pranzul.Daca se trezeste intre timp,il duc sa vada ratustele sau ne plimbam pe malul raului. Am o droaie de prietene,toate cu bebei cam de aceeashi varsta,cu care ies in oras,la gradina zoologica sau doar la plimbare. Apoi avem zile cand ne intalnim fara bebei,doar noi de noi. Incearca sa faci ceva impreuna cu bebe,sa mergi de ex.la o expozitie de jucarii sau stiu eu........incearca sa-ti faci prietene care au bb de varsta apropiata. Incearca sa-l lasi pe bebe la o cresa makar o data pe saptamana pt.2-3 ore ca sa ai timp pentru tine. Nu stiu daca te-a ajutat cu ceva raspunsul meu. Numai bine si pupici lu bb ! [foto]vrem poze cu bebeul tau. Samurai-lady si bb Ken
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, tu trebuie sa te rupi macar cate putin din cand in cand de bebe si sa faci ce iti place. Te vei simti putin vinovata ca-ti faci placerea si bebe e cu altcineva, dar sa vezi cu ce drag de el te vei intoarce! Incearca sa gasesti o bona de incredere macar o ora-doua pe saptamana la inceput, sau cauta o cresa, nu stiu cum e acolo la voi, inteleg ca rude nu ai langa tine, poate gasesti o prietena sa stea cu copilul. Cred ca asta e solutia pentru tine. Sa stai cu copilul e o foarte mare placere, da nu tre sa stai tot timpul. Copilul meu are 4 ani, si pana la 2 ani am stat acasa cu el, si crede-ma ca la primele iesiri in oras eram taaaare stresata ce-i acasa. Ai mei mai veneau din cand in cand, eu mai ieseam la film sau la cumparaturi, iar cand ma intorceam, altfel vedeam viata. Cred ca esti prea obosita. Copilul are nevoie de o mama vesela si multumita de ea, incearca sa i-o oferi. Nu te gandi ca stand TOT timpul cu copilul si fiind trista din cauza asta ii faci un bine. Cand mamei ii e bine, si copilul e multumit. Pa! Sanatate si treci la cautat bona!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am sa va raspund pe rand, daca tot e sa ma descarc vorba lui Hannen... Draga Hannen, ai perfecta dreptate - stresul,oboseala si mai ales singuratatea m-au adus in stadiul de a ma lasa coplesita de partea mai grea a vietii de mama. Deci stii si tu cum e sa-ti cresti copilul singura intr-o tara atat de straina, cu o limba atat de dificila si cu o cultura diferita. Tot facand parte din cultura aceasta e faptul ca foarte greu se pot gasi bone care sa stea doar cateva ore pe zi cu un bebe. Ele vor sa stea 8 ore pe zi ca sa poata lua un salar intreg. Am incercat cu o studenta,dar nu s-a descurcat prea bine asa ca am renuntat. Am incercat sa gasesc o cresa in apropiere dar toate sunt pline. Una particulara nu ne putem permite,iar una la prea mare distanta nu e bine pt. copil. Oricum in 2 luni vrem sa ne mutam si ne-am propus sa gasim ceva in apropierea unei crese. Hannen, intr-adevar problema e ca aproape tot timpul trebuie sa stau cu el in brate. Am incercat sa il las sa planga,dar nu se mai opreste.Mai ales cand vrea sa doarma de amiaza sau seara, sau cand vrea sa-l scot afara. Nici nu se joaca prea mult singur. Samuray-Lady,imi pare bine ca esti mai relaxata (iti multumesc pt. ideea de program pt. bebe),anul trecut am mai vorbit noi pe chat, apoi eu am mers in Romania unde am nascut. Deci am stat la parinti pana ce bebe a facut 6 luni. Dar nu prea puteam sa ies pt. ca tot timpul trebuia sa fiu pe faza cu alaptatul si cu tinutul in brate. De cand am revenit in Coreea ma trezeste de vreo 2 -3 ori pe noapte pt. a-l lua in brate.Dimineata dorm dusa si ma bucur ca pot sa ma mai odihnesc. Mi-am facut vreo 2-3 prietene coreence,deci mai iesim cu bebeii cateodata. Singure nu putem ca nu avem cu cine sa ii lasam. Ei asta e viata de mamica aflata prin strainataturi. Mai iau niste idei si sustinere de la voi,ma mai pun pe picioare si in 2 luni mergem la cresa. Cred ca alta solutie nu este. De altfel baietelul nostru e un copil tare scump si cam mamos se pare. Voi incerca sa pun o poza cat de curand.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offff! Nu-ti mai fa atitea probleme, iti spune o mamica putin mai mare... adica avem acum doi ani si jumatate. Eu ma ocup de Agata singura de cind s-a nascut si au fost momente (si inca mai sint!) cind imi venea sa ma dau cu capul de pereti... si pe ea la fel. Si e greu, greu, greu... Si daca ar fi doar copilul, dar mai e si menajul si gatitul si multe alte treburi. Abia de doua luni am inceput niste cursuri de franceza pentru ca Agata e la gradinita. Niciodata nu am muncit mai mult, nu am fost mai stresata, nu m-am neglijat mai mult, nu am fost mai deznadajduita... Si la inceput cind nu reuseam sa ma controlez, ma simteam ca dracu', vinovata si ma consideram mama denaturata. DAR, pentru ca exista un mare dar, niciodata nu am fost mai fericita si mai implinita. Sint sincera cu mine si cu fetita mea, cind ma enerveaza ii spun, ma linistesc si gata. Nu-mi place ca nu sint calma, ca nu reusesc sa ma controlez intotdeauna (Agata e ca argintul viu, da gata si trei adulti pe zi, iar cu mama face ce vrea). Dar daca nu ma port cum simt nu as putea rezista, trebuie sa ma accepte asa cum sint, asa cum si eu o accept pe ea. Dar inainte de toate, absolut inainte de toate o iubesc si o fac din plin sa simta asta. Este cel mai important lucru, nu conteaza cum treceti amindoi, mama si copil, peste aceste momente neplacute si nici daca sinteti sau nu mama perfecta, vesnic intelegatoare si cu zimbetul pe buze. Important este sa iubiti si sa stiti sa aratati acest lucru. Copilul simte tot ce simte mama si va creste in aceasta nesiguranta... O spun din proprie experienta, am fost un copil nedorit si desi mama mea m-a iubit si ma iubeste (orice mama isi iubeste copilul mai mult decit stie si decit arata), pentru ca a fost necajita si plina de probleme tot timpul, nu a stiut sa-mi arate acest lucru. Si am crescut asa, in aceasta nesiguranta si afectiv nu sint in regula sau cel putin pina mi-am intemeiat o familie nu am fost. Aveti grija, copilul simte si inca foarte bine. Nici nu e nevoie sa exprimati in cuvinte... si acum imi aduc aminte si am acel nod in git cind mama mea ii spunea tatalui meu cu care se certa des ca daca nu m-ar fi avut ar fi avut o alta viata acum... isi cerea scuze dupa aceea si imi explica ca nu are legatura cum mine, ca daca am venit pe lume ma iubeste... si stiam ca e asa, dar la fel de bine stiam si ca varianta cealalta era adevarata... isi stricase viata pentru a ramas insarcinta si nu a avut incotro, a trebuit sa ma nasca pentru ca atunci asa era. Si am crescut cu aceasa vina, pe care nu o am, ca i-am facut rau si ca i-ar fi fost mai bine fara mine. Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Tareia,sa shtii ca shi eu mi-am crescut shi-mi cresc in continuare fetitza aproape singura.Spun aproape,deoarece am putzin ajutor de la sotzul meu,care fiind agricultor lucreaza zi-lumina indiferent ca este Sambata sau Duminica shi are concediu numai iarna cind agricultura doarme iar noi ne permitem sa plecam in vacantza in Romania.Parintzii mei sint in Romania shi nu pot veni momentan aici iar faptul ca socrii au locuit cu noi pina saptamina aceasta,sa shtii ca nu m-a ajutat cu nimik.Din contra,mi-au facut mai grea existentza de zi cu zi dar nu prin faptul ca nu ma iubesc,Doamne-fereshte ci datorita felului in care au fost crescutzi shi (ne)educatzi.Inafara de faptul ca ma trezeam noptzile pentru papica printzesei shi dormeam in foarte scurte reprize,ma mai shi trezeam diminetzile cu noaptea-n cap in zgomotele provocate de trintirul ushilor,galagie facuta de musafirii matinali care nu au tzinut niciodata cont de faptul ca in casa este shi un nou-nascut,nu am avut nici macar odata un pic de intzelegere din partea lor in ceea ce privea rugamintzile mele la ei pentru ca puiul meu sa poata sa-shi faca somnul de prinz shi astfel sa imi pot face shi eu curatzenie sau alte treburi casnice pe care nu mi le face nimeni shi sint muuulte de spus dar n-are rost sa ma intind caci ash trece off-topic shi tot n-ash termina cu reproshurile. Ceea ce vroiam sa-tzi spun cu asta,este faptul ca uneori nu este suficient sa ai alaturi socrii,ca sa speri ca vei avea shi un ajutor din partea lor.Aici,fiecare ishi vede de ceea ce-l intereseaza shi atit. Sa shtii ca shi pe mine ma doare spatele de mor dar ma gindesc,ca poate la fel ma durea shi inainte de a fii mamica,dupa ce ma zbintzuiam o noapte-doua prin discoteci shi asha cum imi trecea atunci,la fel imi va trece shi acum.Shtii cite ore dormeam eu pe noapte,in perioada in care i-au ieshit dintzii Naomiei?Din luna Aprilie shi pina la sfirshit de August,dormeam cam 3-4 ore,rareori 5 shi era lux deja,shi toate aceste ore adunate,nicidecum somn continuu. Ajunsesem shi eu la disperare ca nu mai puteam sta in picioare de somn,am apelat shi la ajutorul mamicilor de aici de pe DC,am facut tot ceea ce credeam ca ma poate ajuta dar...totul s-a rezolvat de la sine.Am crezut ca dupa ce va incepe sa mearga Naomi,va fi mai ushor!Iar m-am inshelat caci odata cu mersul de-a bushilea shi acum in picioare,totul a devenit mai periculos:stai cu okii pe ea,prinde-o cind apuci sa vezi ca este la un pas sa-shi rupa gitul,indeparteaza toate obstacolele din calea ei,modifica,casa pentru a o proteja shi a o feri de tot felul de pericole;ehee shi cite mai sint...shi cu toate astea am destule motive sa ma invinovatzesc pentru faptul ca s-a pocnit destul de tare uneori,a picat de la etaj pe scari pina la parter.Sint convinsa ca am facut shi fac multe ca sa o protejez dar inca nu sint sigura ca nu se putea shi mai mult. E-adevarat ca nu este ushor sa fii mama,mai ales cind eshti singura printre straini,locuieshti ca mine intr-un satuc uitat de timp,nu ai posibilitatea de a-tzi face prieteni local shi singurii prieteni sint cei virtuali de aici de pe [dc] ,nu ai timp de tine shi simtzi ca totul s-a intors cu fundu-n sus de la nashterea copilului dar,nu pot sa fiu de acord cu tine cind spui ca acel copil a adus shi suferintza odata cu venirea lui.Scuza-ma daca par rea dar eu cred este normal ca un copil sa-tzi skimbe toate prioritatzile,sa te faca sa uitzi de tine ca femeie macar in primii ani de viatza shi sa se invirta toata existentza ta in jurul lui.Nici eu nu sint multzumita ca nu mai apuc sa ma aranjez la fel de des ca inainte sau sa am o cina romantica cu al meu sotz dar am shtiut asta de la bun inceput shi din putzinul timp liber ce l-am avut in ultimul an,mi-am facut o bucatzica shi pentru mine shi oricit de putzin ar fi,exista totushi.Am un copil sanatos,frumos,fericit(zik io) shi daca il vad pe el fericit,cum ash putea sa fiu eu altfel?Da,ma sacrific pentru a fi asha,dar daca nu o fac eu,atunci cine???Shi sigur,cred ca merita "sacrificatzi" citziva ani,pentru a vedea cum creshte viatza data de tine.Cindva,v-om ramine doar cu amintirile acestei perioade shi kiar daca nu v-om plinge dupa aceste "probleme",tot ni le v-om aminti,cu placere zic io. Adela,cita dreptate este in ceea ce ai postat!!! [flo] Sanatate shi cit mai multa fericire tuturor mamicilor obosite sau nu, Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...