Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Miopia si sarcina


tincutza

Recommended Posts

Husband-ul si eu ne dorim inca un bebe (cam intr-un an). Eu am o miopie (habar nu am daca e evolutiva, nu cred, am -1,5 si -2 de vreo 20 de ani) si nu am luat-o in seama la prima sarcina. Voi ce stiti, este posibil sa imi avanseze miopia la a doua sarcina? Conteaza si modul in care voi naste (as vrea tot o cezariana)... Multumiri, Miki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am -4,5 la ambii ochi, si trebuie sa nasc in urmatoarele 10 zile prin nastere naturala. Acum nu depinde aca ai miopie, depinde de fundul ochiului, adica cum e si daca are vreo tendinta de desprindere. La mine fundul ochiului e super bun, si deci nu conteaza daca as fi avut -2 sau -7. Dar daca nasti prin cezariana, care e problema? Ca nu se afecteaza cu nimic. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am miopie nasoala, -5.5, de vreo trei ani (am inceput cu -1.5 si nu am purtat ochelari, ca de...cochetarie tampita...), dar nu am avut nimic din cauza sarcinii.Am nascut prin cezariana, e drept, dar din alte motive decat miopia.De curand, am fost la control ofta si nu mi-au evoluat dioptriile.Acum insa port lentile de contact de aproape un an si nu ma mai prostesc.Ginecologul meu nici nu m-a intrebat daca sunt mioapa sau nu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In caz de miopie severa, sau daca fundul de ochi nu este bun (ca sa zic asa), se recomanda cezariana, pentru ca la eforturile depuse la nastere normala sa nu se dezlipeasca retina. Eu am miopie medie si ginecologul mi-a zis sa ma duc la control oftalmologic in jurul a 7 luni de sarcina pentru a verifica daca pot naste natural sau nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am -2,50 la stangu' si -4,50 la dreptu'...Am nascut cu cezariana, la recomandarea oftalmologului si ginecologului...E cel mai bine. Pe timpul sarcinii nu mi-au crescut dioptriile, insa, daca se naste natural cu miopie, se pot ivi probleme...Cresterea dioptriilor, sau, in cel mai rau caz, dezlipire de retina...Asa ca...cu ochii nu te joci! [pis]_Ella & [copil]Emma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...