Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scoala,argumente pro si contra...


Recommended Posts

Iatama-s dragii mei de luni dis de dimineata in fata unei [cafea]si a unei dileme. Sa incep cum se cuvine cu inceputul .Ma intreaba sotul meu despre RO. despre economie,salarii etc.Dupa explicatiile necesare din pacate nu prea in favoarea romaniei i-mi tranteste bomba.Ce zici tu draga unde sa o trimitem pe Amira la scoala?Cica :eu m-am gandit si am ajuns la concluzia ca nu vreau ca Amira sa sufere intr-o tara cu prea mari discriminari rasiale (japonia e vestita ptr.asta)plus ca invatamintul a scazut fff tare.Nu mai e ca acum 15-20 de ani,poate si mai mult(perfect de acord cu el ,pana aici) Solutii:Sa o trimitem la scoala in Egypt. Sa i-mi asum riscul unui copil nefericit si fara personalitate daca o trimit la scoala aici . Romania iese din discutie ptr. ca sotul meu zice ca nu vrea sa trimita copilul la scoala intr-o tara unde toata lumea a uitat de etica si morala si alearga numai dupa bani. Eu i-am zis clar ca fara copil eu nu pot sta,cel putin acum asa gandesc.Plus ca la varsta la care va trebui sa mearga la scoala ea va vorbi japoneza mai bine decat orice alta limba,si trei ,eu vroiam sa invete neaparat sa scrie si sa citeasca japoneza. Sotul meu zice ca poate invata japoneza oriunde,iar la vremea liceului poate o trimitem in Canada s-au altundeva.Si daca nu pot sta fara ea ,atunci sa ma duc cu ea iar el va veni in vizita la fiecare 3 luni.Oricum pana atunci mai este insa subiectul ramane deschis.Trebuie sa iau o decizie,dar nu una orisicare ci cea mai buna ptr. copilul meu.Asa ca dragilor spuneti-mi va rog parerile ,argumentele,experientele si sfaturile dvs. Multumesc si va [pup] Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
nu exista scoli particulare pe acolo? poate intr-o astfel de scoala nu exista probleme de discriminare atat de mari. Eu cred ca este importanta si atitudinea copilului, sunt copii care au probleme in scoala chiar daca nu sunt 'diferiti' iar altii complet diferiti reusesc sa se integreze fara probleme. Nu cred ca este o idee buna sa o trimiti in alta tara la scoala, poate ca despartirea de parinti sa fie mult mai traumatizanta decat discriminarea de la scoala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Hannen, Copilul meu e la scoala japoneza (de stat) in clasa I si merge bine. Am stat si eu in cumpana acum catva timp daca sa il dau la scoala aici sau in Ro si am ales: aici. In primul rand pentru limba (si eu tin mortis sa vorbeasca si sa scrie/citeasca japoneza, pentru ca, pe de o parte, mai stam aici, pe de alta, discriminari exista mai ales daca nu exista comunicare - pe aceeasi limba si la acelasi nivel). In al doilea rand pentru ca nici eu nu am putut sa suport gandul sa ne divizam pe doua continente. In al treilea rand pentru ca sociatatea japoneza, cu ciudateniile ei, e mai dreapta decat cea romaneasca. Din ce am invatat din aprilie incoace pot sa iti spun cu mana pe inima ca nivelul pregatirii e foarte inalt, ritmul e alert, SE FACE SCOALA. Poate am nimerit eu o scoala buna, in orice caz sunt multumita si nu regret decizia luata. In ceea ce priveste discriminarea (sau hartuirea) asta exista si printre japonezi, i s-a intamplat si copilului meu, dar evident ca nu am stat cu mainile in san si am luat toate masurile care mi s-au parut necesare. Cel putin profesorii nu fac discriminari asa cum (mi s-a intamplat mie candva) se intampla inca in Ro. Despre Egipt insa nu stiu ce sa spun... Julie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga hannen, cati ani are copilul tau? eu una m-as intreba de 2 ori inainte de a face pasul asta. atata timp singur, e ingrozitor si mai ales la o varsta asa de frageda. se va instraina de voi si candva va va reprosa faptul ca l-ati trimis de acasa. si apoi in egipt probabil ca va invata araba- o limba foarte grea si care nu stiu in ce masura il va ajuta mai tarziu. chiar daca scoala ar fi in engleza, multi copii ar vorbi araba, plus in oras unde vor iesi cand si cand, etc. Pe de alta parte, sa pleci cu el e periculos pentru familie. tu stii cum spunem noi, romanii: ochii care nu se vad, se uita. asa ca gandeste-te de 10 ori inainte de a lua o hotarare. eu subscriu intru totul la cele spuse de julie. multa bafta si sanatate! lorelei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este important ca voi trei sa ramaneti impreuna in acelasi loc; cand va veni vremea fetita voastra poate merge la facultate in alta tara, poate chiar la liceu sau mai degraba in ultimii ani de liceu, dar sa o despartiti de voi pana atunci nu cred ca i-ar face bine nici "educational", nici emotional. In ceea ce priveste invatatul unei limbi, eu cred in primul rand ca orice limba straina este ca o mana in plus. Privind optiunile voastre, si japoneza si araba sunt limbi cu o relevanta deosebita pe plan international. Dar din motivele din paragraful anterior, te sfatuiesc sa o tineti pe fetita in Japonia cat timp ramaneti voi acolo. Copiii au o capacitate de adaptare imensa si eu sunt convinsa ca fetita ta, daca intra de la inceput in sistemul lor, se va adapta foarte bine. Daca tu si sotul tau considerati ca nu sunteti (deplin) multumiti cu sistemul lor, puteti suplimenta cu activitati educationale in afara scolii. Daca va permiteti financiar puteti lua in consideratie si scolile particulare internationale unde limba de predare este engleza. Dar parerea mea personala este ca fetita ta are o sansa extraordinara de a invata japoneza la nivelul unui vorbitor nativ si de a invata cum sa se descurce in contextul lor cultural, si e pacat sa rateze aceasta sansa, sunt lucruri care se vor dovedi foarte utile pentru ea mai departe in viata indiferent unde va trai. Mult succes in luarea celei mai bune decizii! Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Hannen,subscriu la ce au spus fetele pana acum..si daca fetita ta este mai ..infipta ,cu personalitate,sigur nu ai de ce sa.ti faci probleme..,daca nu o scoala particulara(daca este posibil financiar,bineinteles)..dar ma gandesc ca mutatulö pe alt continent este tot foarte scump. si ,totusi..de ce EGIPT??de ce nu Europa..stiu eu..Anglia,Elvetia etc..Si cred ca oricum nu ar fi tocmai ok sa.ti vezi sotul o data la 3 luni cateva zile atatia ani de zile... sa ne spui la ce concluzie ai ajuns.. Anca si bebe Marc 11 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...