Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

taxe pachet din strainatate


Recommended Posts

Dragele mele, Am si eu o nedumerire, la un colet din SUA cu haine exclusiv pentru copil trebuie sa platesc taxe in Romania, la posta? La chestii de adulti stiu ca se pun taxe, dar la copii parca nu erau?! Ma rog, eu asta sper eu! Daca a primit cineva pachet de curind poate ma lamureste si pe mine, ca sa fiu pregatita cind ma duc sa dau ochii cu functionarele de la posta! Va multumesc anticipat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am primit un pachet din Canada, iar la primire am platit o taxa de 18.000lei, ceea ce e destul de putin. Probabil conteaza si greutatea pachetului. Vad ca posta romana pune taxe la primire, ca invers, cand am trimis pachet in Ca, destinatarul nu plateste deloc si ii si ajunge pachetul pana in fata usii. Si inca ceva, vad ca in Ro, trebuie sa desfaci pachetul in fata vamesului, la primire, asa se practica pe aici. La expediere, la fel, trebuie dus pachetul desfacut, il vede vamesul si apoi il sigilezi si expediezi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trimis din Japonia pachete in Roamnia peste 30 de kg cu hainute , incaltaminte etc...si Mama mea nu a platit niciodata taxe...tot ce stiu este ca am trimis odata o haina de piele noua care avea eticheta pe ea si vamesul de la posta a calculat suma cu echivalentul in lei la care Mama ar fi trebuit sa plateasca aproape jumatate din costul gegi, asa ca a refuzat pachetul si a fost returnat inapoi in japonia eu platind doar returnarea care a costat citiva yeni japonezi...ceea ce mi-a convenit mult mai bine. Si am vazut o faza la posta care ma lasat socata. Ma aflam in Romania , mergeam la posta cu ridicarea unor pachete , la un moment dat o tipa intra si asteapta sa isi ridice pachetul care venea tot din Japonia...cind am vazut ca tipa primea masina de spalat din japonia si nu platea nici o taxa ,am ramas complet SOCATA.Poate so fi schimbat legea de atunci (acum 3 ani) Elena cu burtica [gravi]36 saptamini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] Am si eu o intrebare... cu ce companii trimiteti voi pachetele? Fiindca eu am fost f. dezamagita acum doua luni de DHL...apoi am incercat cu FedEx si a fost OK dar preturile [bang] mari la fiecare kg....te face sa nu mai trimiti nimic cu nimeni.... Flory "Sanatate ca-i mai buna decit toate! Albumul: "http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se plateste vama doar pentru anumite lucruri, pentru care platesti si la granita (de exemplu haina de piele, blana, aparatura), asta inseamna destul de mult. In rest sunt taxele postei, care sunt foarte mici. Si eu trebuie sa primesc saptamana viitoare un pachet care va contine cd-uri, carti si haine. Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc, fetelor! Ma pregatesc sa dau ochii cu functionarele de la posta si vroiam sa fiu pregatita. Nu de alta, dar la pachete cu haine de adulti, blugi, cizme etc am patit-o urit si am platit sume mari, peste 1 milion, si acum nu stiu cu cit sa ma duc la mine cind o fi cazul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...