Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

AJUTOR- un sfat pt o tanara in dificultate


lix

Recommended Posts

Hai sa va spun o poveste... care e adevarata! si daca puteti sa imi dati un sfat e si mai bine. am o prietena din copilarie. imi este prietena de familie. mama mea este foarte buna prietena cu mama ei , si astfel s-a infiripat si relatia noastra. totul bine si frumos pana acum, insa fata asta a crescut intr-un stres continu..... si inca mai sta in el. e o fata frumoasa si desteapta. problema: tatal ei este alcoolic si violent. o bate si pe ea si pe mama ei din "motive" necunoscute lui. Fata asta de cand era mica nu avea voie sa iasa din casa, era in permanenta sluga lui si cate si mai cate. Nu ma intrebati de ce mai sta mama ei cu el, pur si simplu cred ca ii e frica sa plece, fiindca acest om ar fi in stare sa le gaseasca si sa le omoare... dar ma rog, din ce stiu eu si mama ei are o mare parte din vina. asa: deci fata asta nu avea voie sa faca nimic, nici macar sa inchida usa la baie cand vroia sa faca o baie... inca nu are voie desi are 22 de ani. intr-un gest de disperare, fata fuge de acasa si se inhaita cu un individ care nu era mai breaz decat tatal ei. in scurt timp acesta ajunge sa o bata si el si o mai lasa gravida de cateva ori... ea face avort fara ca el sa stie. eu o sun din cand in cand si nu incerc sa ii spun ca individul e un dobitoc, ci o pun sa imi povesteasca cum se poarta el cu ea si eu ii povestesc cum se poarta iubitul meu cu mine. treptat o fac sa inteleaga ca lumea nu se reduce la el, ca are totusi un viitor in fata si nu trebuie sa ramana langa acest baiat care extrem de gelos o bate din orice. intr-un final, reusesc sa o smulg pe fata din bratele lui, il paraseste si se muta la mine. evident, fata din nou insarcinata, individul vroia sa ii toarne un copil si sa o lege de casa lui- individ care a terminat doar 8 clase, care nu muncea si care o astepta pe ea de la serviciu si ii lua banii -exact ca tatal ei! parintii intr-un gest de disperare -de frica ca fata lor o sa capete putina increderea in ea si putina independenta langa mine- o suna pe fata si o aduc acasa cu amenintari...asta in conditiile in care nu i-a interesat deloc soarta ei in relatia cu acel baiat care o batea la fel ca tasu. deci, o fac sa vina acasa... tatal ei urandu-ma sincer pe mine din cauza independentei mele si a ceea ce i-as putea baga fetei lor in cap! vorbele lui! imi taie orice legatura cu ea... si iar incepe calvarul. parintii sub un impuls... strag bani si o trimit pe fata in germania, la o cunostinta care le promite ca o sa o tina pe fata si o sa ii gaseasca un loc de munca. fata pleaca in germania la doua saptamani de cand au luat-o de la mine. ajunge acolo, fara bani in buzunar si fara sa stie un bob de germana. prietena lor ii gasise un job la un barbat de 55 de ani... sa ii faca curat in casa. treptat acesta isi arata adevarata fata... incepe sa se dea la fata, sa o mangaie, pipaie... treptat ajug sa faca si mai multe- tipul fiind obsedat de sex.... chiar maniac ... si nu pot sa va descriu aici ... dar inchipuiti-va... fata e nevoita sa revina in tara din cauza vizei. barbatul ii da bani de bilet pt venirea in germania. ajunsa in tara, tatal o i-a la bataie ca nu a adus bani acasa. dupa aceea o bate din nou ca are chiloti tanga si o trimite la produs. tatal vrea sa o trimita din nou in germania, ea imi spune cu lacrimi in ochi ca nu mai vrea acolo fiindca individul respectiv e periculos si ii este frica. eu imi dau seama ca daca s-ar duce acolo, individul ar tine-o inchisa in casa si ar face-o sluga lui sexuala pentru perversiunile lui! eu incerc sa o conving ca are o sansa si nu trebuie sa mearga din rau in mai rau doar de frica tatalui! mai e o luna de zile pana primeste raspunsul de la ambasada. mama ei , care stie tot ce s-a intamplat in germania ii zice fetei ei ca oriunde poate sa fie mai bine decat acasa cu tatal ei, si daca rezista cu ala sa se duca in germania... asta in conditiile in care eu chiar cred ca este in pericol acolo la acel individ. acum sa va spun ce vreau eu sa fac si voi sa imi spuneti parerea voastra! vreau sa o determin pe fata sa plece de acasa, sa rupa orice legatura cu ai ei, sa se mute cu chirie- o sa o ajut- sa isi gaseasca un serviciu- iar o sa o ajut si aici- si sa o trimit din nou la scoala la anul- fiindca ea nu a terminat liceul. vreau sa o fac sa inteleaga ca poate termina liceul - liceu pe care nu l-a terminat din cauza parintilor ei- deci poate termina liceul si la varsta de 26 de ani. vreau sa o fac sa inteleaga ca viata poate sa fie mai frumoasa decat prin ce a trecut ea si ca are toate sansele sa faca ce vrea in viata. eu chiar cred asta. totul in pasi usori. lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lix, frica pe care o poarta in suflet aceasta fata este cea care-i conduce viata. Ratiunea nu are mare forta in determinarile ei, dupa cate imi povestesti tu. Ajunsa la 26 de ani si facand tot ceea ce-i dicteaza parintii mie mi-e teama ca ca-ti va fi foarte greu sa invingi teama pe care o poarta ea. Restectul de sine pentru ea este undeva foarte jos, cu siguranta este cnvinsa ca nu poate face nimic singura si din proprie initiativa. Chiar daca vei- reusi s-o faci sa nu se mai intoarca acasa vei avea ulterior enorm de luptat cu lipsa ei de convingere ca va reusi de una singura. Sa te apuci la 26 de ani sa traiesti singur, sa fii independent si sa mai faci si scoala este foarte greu, iti trebuie determinare. La toate astea se mai adauga si starea ei psihica proasta prelungita de ani si ani de zile, practic fata asta n-a cunoscut ce-i aia viata normala. Iti doresc din tot sufletul sa reusesti sa faci ce ti-ai propus, sa dea Domnul sa razbesti sa o aduci la liman. Dar e foarte, foarte greu. Trebuie multa rabdare din partea ta si cooperare din partea ei. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce destin pt saraca fata... Sigur ca faci bine incercand sa o ajuti pe fata asta, si chiar daca e greu sa-i schimbi viata eu cred ca nu e imposibil. Cu toate ca sunt total in favoarea studiilor, s-ar putea sa fie prea greu pt ea si sa nu-i dea satisfactie. Primul lucru pt a se simti independenta si sigura pe ea ar fi un job sa-i gasesti, dar stiu ca si aici e cam greu, mai ales fara liceul terminat. Ai dreptate ajutand-o sa-si termine scoala, ii va prinde f bine pe viitor si se va simti mandra cand se va vedea cu o diploma in mana. Daca ai pute sa o ajuti sa ii gasesti si o slujba macar 4-6 ore pe zi ar fi cred si mai bine pt ea. Acum conteaza tare mult cat de puternica este si ea, daca va face fata la "lumea noua" ce incerci sa i-o deschizi. Mult succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lix, de cind am citi mesajul nu-mi iese din cap. Ce e mai grav cu cei in situatia prietenei tale este ca ea nici macar nu stie cit de mult este abuzata de proprii parinti. Asa cum au spus si fetele o slujba e primul pas. Ma gindeam sa vorbesti la o brutarie, intr-o tesatorie intr-un mediu de femei de treaba (fara pericolul experientelor urite cu alti barbati), care sa o ajute si cu sfaturi si cu altele (casa, haine, etc) stiu ca femeile pot fi miloase cind vad atita durere. Iar cu familia ei eu nu cred ca exista alta solutie decit confruntarea: Care Pe Care!!!! Daca arata ca-i e frica, deja se vor uita la ea ca la o victima si vor indrazni s-o abuzeze in continuare. Ce vreau sa spun este ca oamenii de genul parintilor ei sint oameni slabi, care nu pot abuza si infricosa decit oameni fara aparare cum e fata lor. Trebuie sa le arate ca nu-i e frica de ei, sau de amenintarile lor, sa le arate ca stie sa se bata pentru viatza ei daca e cazul, sa cheme politia, sa angajeze batausi, sa arate ca nu merge santajul si nici amenintarea. Mult success si putere si tie Lix si prietenei tale Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andrada, normal ca ea nu stie prin ce trece. bine ar fi daca ar realiza. eu asta incerc sa fac acum! partea buna: a mai lucrat ca ospatarita si se descurca si chiar ii place ...deci cu jobul s-ar putea sa o rezolv...partea cealalta e mult mai dificila lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lix, sincer te felicit pentru asa un ajutor extraordinar, asa o mana intinsa unui suflet amarit! Extrem de important , in afara de a isi gasi un servici, mi se pare sa o canvingi sa mearga la un psiholog/psiholoaga, pentru ca cu un asemenea trecut ingrozitor nu cred ca fara ajutor de specialitate are sanse...trebuie sa parcurga inca odata acest martiriu al copilariei si tineretii ei, ii trebuie un psihlog bun si sufletist, care sa o faca sa isi dea, incet incet seama ca a avut d-a face numai cu oameni dezechilibrati, dar asta nu inseamna ca asa trebuie sa faca o viata intrega de acum inainte...cred ca ea, fara sa isi dea seama, ajunge mereu si mereu in postura de victima (vezi prietenul care o batea sau imbecilul din D.), pentru ca ea, toata viata ei, numai un singur rol a stiut si a avut...cel de victima! Asta este rolul in care familia ei a chinuit-o, este numai ceeace stie ea sa "joace"! Nu stiu daca sunt prea clara, oricum, sper sa fi inteles ce am vrut sa spun...ideea este ca numai un om de specialitate o poate duce pe drumul cumplit de greu si anevoios de a isi da seama de ceeace s-a intamplat, si de a invata sa lupte pe viitor. Deci Job+ PSIHOLOG, asta este parerea mea. Dumnezeu sa o ajute pe prietena ta, Doamne, grea soarta mai au unii de dus... Cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...