Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

AJUTOR- un sfat pt o tanara in dificultate


lix

Recommended Posts

fetelor va multumesc. chiar imi sunt utile sfaturile voastre. Mirunda, un psiholog cred ca o sa o ajute mult. are cineva vreo sugestie. stie cineva un psiholog bun si tanar in bucuresti care sa o ajute/ eu cred ca trebuie sa fie unul tanar1 lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Eu n-am putut sa citesc toata povestea (am ajuns pana in germania cand a dat peste un obsedat ...). Am mai citit unpic dim ce-au postat cateva fete. N-am putut sa citesc tot pt ca m-am enervat. Ceva nu se leaga... Uite: daca fata era prietena ta ... mama draga pai pe prieteni ii ajuti, FACI ceva, nu-i lasi pe drumuri sa se lege de te-miri-cine. O ajui fie cu o casa, fie o duci la medic, fie o duci la un centru de protectie a femeilor maltratate (sau cum s-o fi numind) sau ceva faceai. Iar daca tot a fost cu unu care-i turna copii, cand ai scos-o din bratele aluia, nu o mai lasa-i inapoi acasa la barbarul ei tata (bine ca nu a abuzat sexual de ea, sau n-am citit eu?). Da-o naibii ca doar nu taie si spinteca tatal ei dupa bunul lui plac. Oare povestea asta e o scorneala sau eu chiar nu am puterea sa citesc despre realitate? Am mai citit ultimul post al lui lix in care cerea informatii despre un psiholog TANAR. Dar de ce tanar? Unul mai batranel ce are? Poate am judecat gresit toata povestea asta,iar in acest caz imi cer scuze. Toate cele bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lix, pina gasesti un psiholog, tinar sau altfel, incearca sa-i bagi in creierul ala spalat ca o viata cu batai NU e normala - chiar daca ea nu stie de alt fel de viata.. Incearca sa-i bagi in cap un soi de litanie, pe care sa si-o repete si cind nu te are in preajma... ceva de gen... sint puternica.. pot...ma descurc si singura... Numai sa nu se mai duca inapoi la parintii aia ai ei... Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tutus
Buna! Eu n-am putut sa citesc toata povestea (am ajuns pana in germania cand a dat peste un obsedat ...). Am mai citit unpic dim ce-au postat cateva fete. N-am putut sa citesc tot pt ca m-am enervat. Ceva nu se leaga... Uite: daca fata era prietena ta ... mama draga pai pe prieteni ii ajuti, FACI ceva, nu-i lasi pe drumuri sa se lege de te-miri-cine. O ajui fie cu o casa, fie o duci la medic, fie o duci la un centru de protectie a femeilor maltratate (sau cum s-o fi numind) sau ceva faceai. Iar daca tot a fost cu unu care-i turna copii, cand ai scos-o din bratele aluia, nu o mai lasa-i inapoi acasa la barbarul ei tata (bine ca nu a abuzat sexual de ea, sau n-am citit eu?). Da-o naibii ca doar nu taie si spinteca tatal ei dupa bunul lui plac. Oare povestea asta e o scorneala sau eu chiar nu am puterea sa citesc despre realitate? Am mai citit ultimul post al lui lix in care cerea informatii despre un psiholog TANAR. Dar de ce tanar? Unul mai batranel ce are? Poate am judecat gresit toata povestea asta,iar in acest caz imi cer scuze. Toate cele bune!
Pai daca te enervezi si nu citesti pina la capat, poate nu-i o idee buna sa raspunzi. Daca totusi te hotarasti sa o faci am prefera in locul remarcilor sarcastice, adresa unui centru de protectie a femeilor maltratate in Romania, daca stii vreunul. Multumim, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lix
try tatal ei a spus ca daca mai pleaca o data de acasa o gaseste si in gaura de sarpe si o omoara. lix
astea sint amenintari clasice, menite a i intretine starea de confuzie si teama mama ce le as mai face parintilor astora... nu i admisibil sa abuzezi in halul asta de cineva... si mama sa.. nu o pot numi mama, cum sa accepti ca puiul tau sa duca o asemenea viata! pe cuvint lix.. eu as ucide pentru puiul meu... este o munca titanica ce vrei tu sa faci, dar dupa cum te am "scanat" in mod sigur vei reusi, dar va depinde mult si de ea, de dorinta ei de a scapa dintr o asemenea pinza de paianjen, sa si doreasca mai mult... succes si daca te pot ajuta cu ceva....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Tutus: pari a fii complet rupta de realitate, te rog sa ma scuzi, dar eu asa cred...nu poti nici macar viata copiilor tai sa o influentezi 100%, cum sa faci asa cu o prietena...ce vroiai sa faca Lix? Sa isi rapeasca prietena si sa o duca in tara lui Fat frumos din Lacrima, unde nu exista durere si nici barbati violenti? Asta se intampla numai in telenovele...in viata de zi cu zi, UNII dintre noi incearca sa isi ajute, atat cat pot, prietenii, dar nu pot sa le traiasca si viata in locul lor... Draga Lix, int-un singur punct pot sa o inteleg pe Tutus: nu prea sunt lamurita de ce un psiholog tanar...te gandesti ca i-ar intelege mai bine problemele, fiind mai tanar? Nu stiu ce sa zic, nu sunt sigura...Eu, cand ti-am zis de psiholog, m-am gandit o secunda ca poate o femeie ar fi mai potrivita, dar nici de asta nu sunt prea sigura...oricum, asta are, cred eu, prioritate acum, deci sper sa nu te superi pe mine ca mi-am permis sa pun aceasta intrebare intr-un subiect separat, cred ca ai astfel mai multe sanse sa afli o adresa buna. Sa ne mai tii la curent, si te rog nu pune la suflet parerile unora, care nu citesc pana la capat dar isi permit sa dea sfaturi...da Tutus, poti sa te superi pe mine, dar poate o sa te gandesti un pic, in sufletul tau, si o sa iti dai seama ca, de data asta, ai judecat un pic prea repede...Eu sper totusi sa nu te superi... Cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nervoasa de mine a citit pana la capat. Mai multe n-am aflat decat ca s-a intors in tara (ceea ce-am dedus inainte). Ma rog. Andrada, deloc nu am vrut sa fiu sarcastica. Mi-am spus parerea. Pe mine subiectele astea ma irita (ce sa fac, asa is eu). Ca sa vezi ca pun osul, o cautare pe google mi-a scos in fata ochilor - http://www.anasaf.ro/romana/voi/ONG/a/pro_familia.html. Asociatia Femeilor Intreprinzatoare - Agentia Pro Familia din Bistrita. - http://www.famnet.ro/centre.htm Imi cer scuze ca imi merge tare rau internetu' si ca sa nu ma mai enervez pun aici punct [;)]. Pt Bucuresti http://www.famnet.ro/Titan/Contact.htm. Ca sa-mi termin ideea, oare nu era mai simplu sa dea o cautare si sa gaseasca ce are nevoie decat sa prezinte viata particulara a prietenei ei? Mie nu mi-ar placea sa-mi puna "prietenii" viata pe net. Toate cele bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! M-am nervat eu, dar mi-a trecut [;)]. M-am suparat pe tampeniile care exista in lume, adica m-am enervat. Nicidecum nu m-am suparat pe careva dintre voi. Nici pomeneala. Stiu ca-s uneori rupta de realitate si stiu ca cu buna stiinta nu vreau sa aud povesti ciudate. Imi inchid ochii si imi astup urechile, deci sunt ignoranta. Stiu. Asa ma apar eu ca sa nu sufar. Pe mine ma doare cand stiu ca un om e tratat ca un caine, cand vad ca altii taie si spinteca dupa bunul lor plac si cate si mai cate nedereptati. Nu-mi pot permite sa fiu mama Dolores care le asculta pe toate, caci cu siguranta as lua-o pe ulei. Am citit mesajul asta ca m-am gandit ca poate poate pot sa ajut si eu cu ceva. Dupa cum ati vazut pana la urma -intr-adevar, dupa ce m-ati certat- am pus si eu osul (nu-s chiar asa rea), dar tot nu se leaga cateva lucruri in capul meu. Ma rog, o sa mai rumeg eu, sau poate ma lumineaza careva. Toate cele bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma iertati ca nu am ajuns mai devreme la email... vreau sa va multumesc pentru sfaturi. prima veste buna: si-a gasit de munca...singura, singurica... si is mandra de asta... lucreaza intr-un restaurant ca ospatarita. Program de scali de la 10 dimineata la 22 seara. se bucura ca sta mai putin acasa! Ma bucur ca este totusi ambitioasa. M-a rugat sa o ajut si eu am impins-o de la spate.. pas, pas...hai ca merge pana la urma. Mirunda..psiholog tanar pentru ca i-ar fi mai usor sa vorbeasca cu cineva mai apropriat de varsta ei... nu conteaza cred daca e barbat sau femeie! Eu personal as fi dus-o lu unul mai batran... ca se presupune ca are experienta! Tutus... nu iti inteleg starea de nervi???? de ce? nu este simplu sa determini un om care e maltrat o viata sa isi schimbe viata. pentru ea normalul e asta! Crezi ca mi-a fost usor sa o fac sa inteleaga ce e normal? unii traiesc o viata de om si tot nu inteleg! Eu o pot ajuta in masura in care si ea vrea...dar ca sa vrea trebuie mai intai sa inteleaga si asta se face in pasi mici... si unde am fost pana acum?? sunt un pic mai mare ca varsta decat ea! Langa ea! asa cum am putut! si cum o sa pot incontinuare...sa iti spun de cate ori era sa ma bat cu tatal ei? sa iti spun ca in prezenta mea nu avea curaj individul sa se poarte urat ca il terminam? ! ce vrei sa auzi? Nu cred ca o sa o pot duce inca la un centru pentru persoanele agresate. Nu vrea sa recunoasca ca face parte din aceasta categorie de oameni. Am simtit nevoia sa pun povestea ei pe net fiindca sunt si eu implicata si nu mai stiam daca fac bine sau nu. Uneori sfaturile sunt foarte utile, ca in cazul de fata. Si nu cred ca prietena mea se va supara. Toate bune pana acum. Astazi ma duc la ea la restaurant ca numai asa o sa apuc sa stau de vorba cu ea! O sa va spun cum se descurca! lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...