Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

AJUTOR- un sfat pt o tanara in dificultate


lix

Recommended Posts

Tutus, am intrat pe ce mi-ai recomandat. multumesc. o sa sun. In ce o priveste pe tanara de care va vorbeam, pot sa spun ca lucrurile incep sa se miste. A acceptat sa se vada cu un psiholog, ceea ce mi se pare un pas urias. Problema este cum facem ca sa nu stie tatal ei, ei fiindu-i foarte frica sa ii spuna...mai ales ca el nu ar lasa-o sigur. Nu vrea sa plece inca de acasa din cauza mamei ei. Ii e frica si mila sa o lase singura. Eu nu vreau sa o fortez inca, trebuie sa ajunga singura la o concluzie! M-am intalnit aseara cu ea pe fuga, 20 de minute, ca trebuia sa ajunga acasa la ora fixa de la munca. Mi-a spus ca nu ii place unde munceste. Astazi i-am gasit un alt loc de munca, tot ca ospatarita, intr-un restaurant care se deschide dupa 20 noiembrie. Am vorbit cu sefa ei directa, i-am explicat care sunt problemele fetei cu titlu de confidentialitate si i-am cerut ajutorul. Am ramas surprinsa la cat de bine reactioneaza unii oameni pentru ajutorarea altora. I-am explicat ca in timpul programului va trebuii sa lipseasca cateva ore pe saptamana pentru a merge la terapeut. Tipa a fost de acord, mai ramane sa isi faca transferul si eu sa gasesc un terapeut potrivit pt ea. Voi credeti ca gresesc? Cand i-am spus ca ar trebuii sa plece de acasa si sa rupa legatura de tot cu ai ei, s-a speriat. Asa ca de aceea cred ca e mai bine intai sa vorbeasca si cu un terapeut. lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by lix
.... Voi credeti ca gresesc? Cand i-am spus ca ar trebuii sa plece de acasa si sa rupa legatura de tot cu ai ei, s-a speriat. Asa ca de aceea cred ca e mai bine intai sa vorbeasca si cu un terapeut. lix
Lix, totusi ar trebui sa fie decizia ei!!! Cu terapeutul este cel mai bine. Success si felicitari pentru ceea ce faci! Roxana&Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Sa stii ca sfatul cel mai bun l-ai primit deja:un psiholog,fie tanar sau batran sau o femeie ar ajuta-o foarte mult,iar alt lucru bun ar fi sa mearga la o fundatie, un ONG care o poate ajuta; Eu lucrez in Iasi la o fundatie care se ocupa de adolescentele in dificultate,in pericol de a fi traficate, avem psihologi care o pot ajuta gratis(le platim cursuri de calificare in diferite domenii,au fost in excursie luna trecuta), poate asa exista si in Bucuresti. Trebuie sa vrea si ea sa iasa din mizeria asta, sa nu-i mai conduca altii viata. Mult succes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lix, esti extraordinara [flo] Daca mama fetei, care stie cum a fost in Germania, sustine in continuare ca oriunde este mai bine decat acasa, nu imi dau seama cum de au rezistat amandoua pana acuma [q] Individul respectiv nu ar trebui sa se numeasca tata numai pentru ca a contribuit la nasterea fetei ! Poate ar trebui sesizate si organele competente sa il indeparteze de familie. Nu m-am lamurit inca daca mama ei constientizeaza cu adevarat ce se intampla, asa cum o faci tu, Lix, si mai ales daca este si ea dispusa sa o ajute cu adevarat pe fata. Desi am venit cam tarziu la subiectul tau, sa stii ca si eu consider ca este foarte bine ce faci - sper sa te ajute parerea mea, numai sa ai putere sa duci la capat ce ti-ai propus. Fata respectiva nu are ce sa mai caute in casa parintilor, pentru binele ei. Cat despre amenintarile tatalui ei, revin la ce am spus adineauri: daca gandeste aiurea si se comporta ca ultimul om, exista ac de cojocul lui [cusca] Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lix,ce se mai intimpla cu prietena ta,e mai bine?M-as bucura tare mult sa aflu ca si-a mai revenit si nu mai e sub influenta proasta a parintilor ei -spun parinti pentru ca,chiar daca numai tatal se poarta urit cu ea,exemplul pe care-l da mama stind cu un asemenea individ si nefacind nimic pentru fata ei este cel mai prost pe care o mama ar putea sa-l dea copilului ei! Iren [gravi]7 sapt &Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua si un an mai bun ptr toata lumea. as vrea sa va povestesc si eu ceva si nu despre o prietena ci despre o verisoara buna de a mea. doi parinti ...cu trei fete...o familie normala...la un moment dat nustiu exact cauza ambii parinti devin alcoolici,mai fac inca trei copii la betie bininteles.o viata obscura e prea putin zis...un tata nenorocit care se aseaza singur la masa..mananca el primu ce e mai bun...timp in care copii stau pe pat cuminti si se uita in gura lui..dak mai ramane ceva si ptr ei ..bine..dak nu ies afara la joaca...ajung de vand apartamentul pe care il au si se muta la tara(din cauza datoriilor) si auzim la un moment dat ca javra asta o bate pe matusi-mea rau si non stop .am hotarat sa mergem peste ei si...sa ii luam de acolo pe cei cei patru din 6 care mai locuiau acolo.si atunci cand ii aducem la buc aflam ca pe cea mai mare dintre ei care tocmai se intorsese de la turci(nu ma intrebati cu ce s-a ocupat) a violat-o tasu de pe la 10ani pana la 16..a incercat saraca sa isi ia viata de 2 ori e taiata toata pe maini ...reuseste sa intre intr-un ritm normal de viata ..sa lucreze...se indragosteste de un barbat ....mama mea...care e o femeie dintr-o bucata ii spune fetei ca e mai bine sa ii spuna omului cinstit cu ce sa ocupat sa nu afle omul de la altcineva...sa stie totul..o accepta bine..nu o accepta iarasi bine...si toti stiam ca omul asta stia tot. acum in noiembrie la o petrecere in familie...pica fata asta jos in mijlocul distractiei...si nu si-a mai revenit pana in ziua de azi...a ajuns in trei zile la spitalul 9 ..la 22 de ani...nu mai poate sta in picioare...vb ca un copil mic....plange incontinuu....cred ca isi retraieste copilaria ptr ca se fereste tot timpul de "omul rau". si stau si ma intreb cum brusc ..dupa atatia ani...si imi dau seama ca astfel de oameni...cu copilarii traumatizate (cu sau fara violuri)nu isi mai revin toata viata...poate cu tratament psihiatric...desi..ce am vazt in spitalul ala ma ingrozit...si aud acum ca criza ei a fost declansata de prima veste pe care a primit-o referitoare la tatal ei(dak poate fi numit tatal ei)...si ptr ca ea ...nu a reusit sa ii spuna prietenului ei de faptul ca a fost violata de propriul tata..si traia cu asta pe suflet. astia sunt niste copii care isi trag pacatele parintilor care numai parinti nu ar trebui sa se numeasca...si stiu ce dureros e sa vezi chinul cuiva fara sa poti face ceva ... noi am facut ...dar se pare ca traumele nu sunt vindecate si au sa o urmareasca toata viata.... FEREASCA DZEU PE TOATA LUMEA.. sper ca am avut cat de cat un fir epic sa puteti intelege[alcool][alcool] puffy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...