Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce platim asigurari medicale ?!


mado

Recommended Posts

Nu inteleg de ce statul obliga firmele angajatoare la plata asigurarilor medicale ptr angajati catre STAT, cand oricum sunt egale cu zero, fara sa dai spaga nu poti face nici o interventie in spital....daca tot platim 9% din salarii la CAS, ar trebui sa avem posibilitatea alegerii catre cine le platim (poate institutii private, unde esti tratat mai civilizat). Dar cum toate merg in tara asta pe dos...nu e de mirare ca nici macar dreptul la sanatate nu-l avem... mai nou nici in cele cateva luni in care stam cu bebe acasa nu benefieciem de cat am platit real, atatia ani, ni se plafoneaza la maxim 4 mil./luna...si sa fim seriosi, foarte putini isi permit sa stea acasa 2 ani, mai ales cele care au invatat si au reusit profesional si castiga un salariu decent..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mda! Si eu m-am intrebat adeseori "de ce ?". Sincer, as prefera sa platesc spitalizarea sau medicul, atunci cand am nevoie. Oricum cumpar toate medicamentele, inclusiv pe cele pentru copil, iar cand avem nevoie de medic, tot la clinicile private ajungem. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E strigator la cer![bruta] Si mai rau e ca nu poti nici macar sa renunti la a plati acesti bani facindu-ti o asigurare medicala privata. Ei banii tot ii trag automat din salar. Si apoi tot noi stam pe culoarele spitalelor la cheremul inclusiv al asistentelor, poate poate ne baga cineva in seama. Si ce mi se pare cel mai rau e ca nu se protesteaza, ca nimeni nu face nimic, nu se iau masuri de nici un fel si sincera sa fiu nici nu stiu ce ar trebui sa fac pentru a schimba situatia .... samd. [bang]Stam relativ pasive si asistam la nesimtirea unora.[mariaj]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ha...nu te intoarce orice ar fi! vei regreta imediat...
quote:
Originally posted by Pet
E o adevarata tampenie! Stiind cum stau lucrurile in afara tarii mi se pare incredibil sa-ti bati joc de oameni in halul asta. Ne gandim sa ne intoarcem in tara definitiv in viitorul apropiat dar cred ca o sa ma imbolnavesc de nervi...[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by petruta
Pentru ca trebuie sa respecti legea. Petruta & bb Mihai [copil] http://community.webshots.com/user/gabrielmil
Petruta, eu am abdicat de la respectarea legii in acest domeniu! Strict pentru mine si ca un semn de revolta pentru aberatiile sistemului. Cand tatal meu a fost operat de rinichi au descoperit si un cancer super! Avea nevoie de un tratament, o fiola pe luna. Si mai avea dreptul sa primeasca acest tratament GRATUIT. A cotizat 40 de ani la sistem! Si a primit... era sa spun eu ce! Interventii peste interventii sa fie introdus in programul oncologic. Un medic mi-a spus << Are 76 de ani, doamna! Cat mai vreti sa traiasca? >> Hm.. medicul s-a ales cu un sut instant intr-un loc sensibil, pe tata l-am inclus in program si eu i-am platit tratamentul pana la intrarea in programul respectiv. Slava Domnului ca am avut de unde dar ceilalti??? Nu sunt asa de violenta de obicei.. ba chiar de loc dar atunci am vazut rosu in fata ochilor! Asa ca eu am renuntat la plata cotei de sanatate. Am avut si cum sa o fac si .. am facut-o. Nu cred ca si altii ar trebui sa faca asa cum am facut eu.. a fost o reactie copilareasca dar... parca m-am mai racorit! Roxana&Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Petruta, eu am abdicat de la respectarea legii in acest domeniu! Strict pentru mine si ca un semn de revolta pentru aberatiile sistemului. Cand tatal meu a fost operat de rinichi au descoperit si un cancer super! Avea nevoie de un tratament, o fiola pe luna. Si mai avea dreptul sa primeasca acest tratament GRATUIT. A cotizat 40 de ani la sistem! Si a primit... era sa spun eu ce! Interventii peste interventii sa fie introdus in programul oncologic. Un medic mi-a spus << Are 76 de ani, doamna! Cat mai vreti sa traiasca? >> Hm.. medicul s-a ales cu un sut instant intr-un loc sensibil, pe tata l-am inclus in program si eu i-am platit tratamentul pana la intrarea in programul respectiv. Slava Domnului ca am avut de unde dar ceilalti??? Nu sunt asa de violenta de obicei.. ba chiar de loc dar atunci am vazut rosu in fata ochilor! Asa ca eu am renuntat la plata cotei de sanatate. Am avut si cum sa o fac si .. am facut-o. Nu cred ca si altii ar trebui sa faca asa cum am facut eu.. a fost o reactie copilareasca dar... parca m-am mai racorit! Roxana&Ruxandra
Te cred, ceea ce am spus s-a vrut a fi o ironie. Hai sa-ti povestesc si eu doar o mica patanie a mea. Merg cu cel mic la medic alarmata, ii curgea nasucul, stranuta etc. Merg la medicul de familie care este si pediatrul lui, il consulta, da reteta gratuita, indica farmacia de la care sa ridic medicamentele. Ajung la farmacie, si mi se spune ca nu-mi pot onora reteta, ce daca legea spune ca pentru copil e gratis, pentru ca CNASB nu le vireaza banii, chiar daca mie imi sunt opriti din leafa etc. Sa rezolv cu medicul, sa reclam , sa fac scandal ca sa se simta. ???? Asa ca nu am stat pe ginduri si am cumparat ceea ce avea nevoie cel mic. Eu am avut posibilitate dar cei care nu au bani ? Ce fac ? Alt ex., fetita unor vecini, a cazut, si-a spart capul. Parintii au luat copilul si au mers cu el la camera de garda, urgente, la spital la Budimex. Consultatie, pus copci, pansat, injectat, in final nota de plata. ?????? Pai este serviciul de urgente gratuit pentru copii, conform legii, parintii platint asigurarile ??? Sa-ti mai dau exemple ? Nu cred ca e cazul. Deci, tu trebuie sa respecti legea... Petruta & bb Mihai [copil] http://community.webshots.com/user/gabrielmil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...