Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce platim asigurari medicale ?!


mado

Recommended Posts

Pentru ca este o lege tampita in acest sens. Nici mie nu mi se pare corect sa platesc atatia bani cat timp nu beneficiez (nici nu incerc) de serviciile de sanatate publica avand in vedere calitatea lor. Mai mult, partea cu medicamentele compensate sau gratuite este praf in ochi, pentru ca se gasesc putine farmacii care sa dea astfel de retete si oricum compensarea este la nivelul medicamentului romanesc. Cele mai multe medicamente nici macar nu se compenseaza. Dar nu aveam de ales! [bang] Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragele mele - sa va povestesc cum este la noi in Germ. Platesc 14,9 % la asigurare, bineinteles lunar :) Marti am fost la ginecolog si am platit 15€ ptr. ultraschal contro preventiv cancerului uterin. Pentru gripa, tuse sau alte "nimicuri" nu se prescriu medicamente. do it your self... Am dorit sa merg la endocrinolog si am fost nevoita sa astept 10 luni pentru o programare. Din 2004 este legea si mai severa, se plateste pentru o consultatie med. 10€ pe trimestru. Deci daca sunt insarcinata platesc 10 ptr. ginecolog, 10 ptr. dr. de casa (sa zicem o gripa) si 10 daca am norocul sa ma doara o masea si am nevoie de un dentist. In concluzie - sa ramanem sanatosi:) Narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ar fi bine sa platim si noi 10 euro de fiecare...noi platim de fapt mult mai mult...si se cheama spaga....
quote:
Originally posted by narcis
Dragele mele - sa va povestesc cum este la noi in Germ. Platesc 14,9 % la asigurare, bineinteles lunar :) Marti am fost la ginecolog si am platit 15€ ptr. ultraschal contro preventiv cancerului uterin. Pentru gripa, tuse sau alte "nimicuri" nu se prescriu medicamente. do it your self... Am dorit sa merg la endocrinolog si am fost nevoita sa astept 10 luni pentru o programare. Din 2004 este legea si mai severa, se plateste pentru o consultatie med. 10€ pe trimestru. Deci daca sunt insarcinata platesc 10 ptr. ginecolog, 10 ptr. dr. de casa (sa zicem o gripa) si 10 daca am norocul sa ma doara o masea si am nevoie de un dentist. In concluzie - sa ramanem sanatosi:) Narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu platesc lunar un procent din salariu pentru sanatate dar pe timpul sarcinii orice visita ginecologica in spital e gratuita, asa cum sunt si anumite analize specifice in gravidanta. Altele se platesc dar nu la pret intreg. Orice tip de vizita la medicul de familie, la pediatru e gratuita. Eu pe timpul sarcinii am facut ecografiile si visitele ginecologice la un cabinet privat. Si fiecare vizita m-a costat 50 € dar daca la sfarsitul anului fac declaratia de venit (care de altfel e obligatorie) si daca pentru sanatate am cheltuit mai mult de 200 €/an, statul imi da toti banii inapoi. Neluand in considerare ca in spitalul unde eu am nascut (destul de mic in comparatie cu altele) fiecare infermiera, medic etc... toate erau una mai draguta decat alta. Bineinteles nici aici sistemul sanitar nu e perfect...nu ma indelungesc sa descriu cazuri vazute in tv sau auzite printre cunostinte dar nu e paragonabil la cel din tara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
quote:
Originally posted by gcornelia
Cred ca este un cerc vicios, daca nu ar mai mitui nimeni medicii si asistentele pote s-ar dezvata de acest "obicei". Ce spuneti?
Raspunsul depinde de cat esti dispusa sa risti cand e vorba de tine sau de cei apropiati ! DARAEL [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...