Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Esti timid (a) ?


Recommended Posts

Stie cineva cum poti sa lupti impotriva timiditatii, pt ca eu il simt ca pe un mare handicap mai ales la serviciu unde trebuie sa-ti construiesti o anumita imagine ca sa poti reusi, sa te impui in fata celorlalti, altfel esti luat de prost. Eu imbatransc (am 35 ani) si cred ca o sa rosesc pana mor[il],iar cand simt ca incep sa rosesc, rosesc si mai tare [V] pt ca imi dau seama de penibilul situatie si imi revin foarte greu. Cred ca sunt o inadaptata, desi nu par [;)](va dati seama ce eforturi trebuie sa fac) si cel mai mult ma streseaza relatiile cu persoane necunoscute - in prezenta persoanelor pe care le cunosc foarte bine reusesc si eu sa ma comport normal. Desi cineva spunea ca de timiditate nu scapi niciodata visez sa devin si eu intr-zi o persoana stapana pe mine si pe sentimentele mele. Stie cineva cum pot reusi acest lucru? Astept pareri!!![si-eu]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Micosi, rilax scumpa! Multa lume pateste acelasi lucru. Am citit odata ca o femeie care roseste nu e perfect fardata :)) Pot sa pun si o tona de fard si tot se vede, in cele mai nepotrivite momente. Am incercat intr-o ocazie cu autosugestie si a tinut. Adica aveam emotii ingrozitoare inaintea unei intrevederi cu coordonatorul meu la lucrarea de diploma. Si mi-am zis pe drum, nu am emotii, planul lucrarii mele e genial etc. Ce-i drept nu am rosit,dar nici nu am stat prea mult de vorba. Profesorul mi-a dat planul sau si am plecat cu genialul meu cu tot. Dar ce te faci in situatii imprevizibile? Nu merge cu autosugestia. Atunci iti spui ca are si rositul asta farmecul lui si il ignori. Pupice, Nadina "Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Alba, Nadine, sunteti niste scumpe dar nu aveti impresia ca nu prea reusesti in viata asa cum ti-ai dori din cauza timiditatii. Nu stiu daca zodia mea este de vina (leoaicele ar trebui sa fie cu totul si cu totul altfel)sau faptul ca nu prea am incredere in mine si cedez foarte usor atunci cand sunt criticata. Ca leoaica am mare nevoie de laude pe care nu le obtin decat in mijlocul familiei si al prietenilor, la servici e mai greu unde nu-mi sunt recunoscute meritele si nu obtin niciodata o vorba buna orice-as face. Ce credeti, sportul ajuta (arte martiale)?[asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Micosi, iti inteleg foarte bine problema, pt ca am trecut si eu prin ea. In plus ca sint rac, si prin natura zodiei sint timida si un pic introvertita [8D]. Sa vezi cum imi tremurau picioarele inainte de intrarea intr-un examen, sau cum daca eram prea emotionata, mi se urca pulsul,incepea sa-mi tremure vocea, de ma facea sa ma simt si mai penibila, si mai timorata. Pina cind am invatat sa scot profit din starea asta, chiar daca pare un pic aiurea ce spun. Pur si simplu, imi trageam forta din starea asta, incercam sa-mi controlez vocea pina ajungea la un timbru ceva gen tenor, dar parea cu atit mai convingator, paream stapina pe mine si pe ideile mele, si dadeam inainte ca "porcul", zicindu-mi ca nu o sa ma omoare nimeni. Si ca nu se sfirseste viata acolo. (Scuze daca pare putin dezlinat ce scriu, nu m-am gindit inca pina acum sa-mi descriu experienta asta si nici vreo "scriitoare" prea talentata nu sint [V]) Cu persoanele necunoscute continui si acum sa adopt politica tacerii, sau a unor conversatii banale, pina cind imi dau seama cam cu cine am de-a face. Nu ma bag niciodata in subiectele care ar suscita polemici, chiar daca sint convinsa ca eu am o parere mai justa asupra subiectului. Prefer sa tac si daca chiar ma intereseaza problema, o reiau apoi cu prietenii, a caror parere sigur ma intereseaza si in fata carora pot sa vorbesc nestingherita. Dar si daca esti in cercul meu de prieteni, sa te fereasca domnul de limbarita mea cind ma dezlantui [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, si mai era ceva. La un interviu pt slujba nu acceptam niciodata o cafea (mai ales ca venea si cu farfiriuta aferenta si in miinile mele s-ar fi auzit un clantanit infiorator), si nici macar un pahar cu apa, ca si ala m-ar fi dat de gol doar incercind sa-l ridic la gura[8)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by champi
Draga Micosi, iti inteleg foarte bine problema, pt ca am trecut si eu prin ea. In plus ca sint rac, si prin natura zodiei sint timida si un pic introvertita [8D]. Sa vezi cum imi tremurau picioarele inainte de intrarea intr-un examen, sau cum daca eram prea emotionata, mi se urca pulsul,incepea sa-mi tremure vocea, de ma facea sa ma simt si mai penibila, si mai timorata. Pina cind am invatat sa scot profit din starea asta, chiar daca pare un pic aiurea ce spun. Pur si simplu, imi trageam forta din starea asta, incercam sa-mi controlez vocea pina ajungea la un timbru ceva gen tenor, dar parea cu atit mai convingator, paream stapina pe mine si pe ideile mele, si dadeam inainte ca "porcul", zicindu-mi ca nu o sa ma omoare nimeni. Si ca nu se sfirseste viata acolo. (Scuze daca pare putin dezlinat ce scriu, nu m-am gindit inca pina acum sa-mi descriu experienta asta si nici vreo "scriitoare" prea talentata nu sint [V]) Cu persoanele necunoscute continui si acum sa adopt politica tacerii, sau a unor conversatii banale, pina cind imi dau seama cam cu cine am de-a face. Nu ma bag niciodata in subiectele care ar suscita polemici, chiar daca sint convinsa ca eu am o parere mai justa asupra subiectului. Prefer sa tac si daca chiar ma intereseaza problema, o reiau apoi cu prietenii, a caror parere sigur ma intereseaza si in fata carora pot sa vorbesc nestingherita. Dar si daca esti in cercul meu de prieteni, sa te fereasca domnul de limbarita mea cind ma dezlantui [8D]
Hehehe, champi, m-ai descris exact, pe mine ! [;)] Doar ca, eu sunt "scorpion", tot semn de apa, ca "racul", insa. Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 10 luni) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micosi, ne luam de manutza [:D][;)]...tot o "inadaptata" sunt si eu [:D] Inainte de a-l cunoaste pe sotul meu eram ceva de speriat, acum mi-am mai revenit, insa tot timida am ramas...si am multe de pierdut din cauza timiditatii asteia nesuferie [bang] [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, va multumesc din nou pt raspunsuri dar observ ca voi imi descrieti numai situatiile extreme, cum ar fi sustinerea unor examene unde marea majoritate dintre noi au emotii, dar ce te faci cu sexul opus? In orice imprejurare ai fi, barbatii care observa ca au in fata lor o timida isi inchipuie ca datorita farmecului lor te manifesti asa si au impresia ca esti usor de cucerit. Asta ma enerveaza cel mai mult, sa las o impresie gresita si eventual sa suport avansuri din partea unor masculi care nu-mi fac nici o impresie.[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu de felul meu sint tot o timida, insa daca m ai vedea nu ai spune asta, dincontra...[:)] ma inarmez in asemenea momente cu un tupeeeuuuu mama doamne, de ma mir eu insami de propria mi persoana la inceput nu mi prea iesea, insa am tot exersat si acum reusesc sa mi maschez cu brio emotiile... tremura camasa pe mine, am un gol in stomac, ce mai sint moarta... da i dau din gura si ah, da, gesticulez mult pentru a mi masca tremuratul... recunosc, uneori frizez chiar nesimtirea... mi se mai spune ca sint cu nasul pe sus, aiurea! in acele momente sigur imi este teama... doar prietenii si nici aia in totalitate isi pot da seama de sentimentele mele, restul este teatru pur... aaaa... si la examene... acolo devin brusc muta precum pamintul, am o fatza atit de importanta si nu scoti un cuvint de la mine... deja colegii ma "citesc", cu ei nu tine faza cu teatrul... la examene cred ca in final este chestie de exercitiu... din moment ce nu ti poti stapini emotiile, macar fardeaza le
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...