Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Întrebare de principiu si de procedurá


Girasol

Recommended Posts

Buná, tocmai am náscut cel de-al doilea copil. :) Sunt în prezent în CIC (concediu de îngrijire al primului copil), concediu care se va încheia pe 4 Decembrie 2003 (adicá luna viitoare). 1. Întrebarea de procedurá: As vrea sá stiu care sunt pasii de urmat pentru a intra în CIC pentru cel de-al doilea [copil], dar detaliat pentru cá nu má pricep si deasemeni pentru cá este posibil ca patronul sá încerce sá-mi facá sicane. Má gândeam ca întâi sá fac o cerere de concediu de lauzie, apoi (dupá 1 Ianuarie 2004, pentru cá m-ar avantaja) sá fac cererea de intrare în CIC. Nu stiu ce acte trebuie anexate si la ce articole din lege sá fac referire. Deasemeni în ce intervale de timp trebuie sá má încadrez cu cererile respective. 2. Întrebarea de fond: Dacá intru în CIC dupá 1 Ianuarie 2004 primesc tot 85% din salariul brut, ca pâná acum, sau beneficiez de mai multi bani? (în prezent sunt încadratá cu salariul minim pe economie, respectiv 1.500.000 lei) Pun aceastá întrebare deoarece acum ceva timp (cca 2 sáptámâni) am vázut la TV un talk-show de unde am înteles cá de majorári vor beneficia numai cele care nasc dupá 1 Ianuarie 2004, nu si cele care au náscut deja si intrá în CIC dupá 1 Ianuarie. Multumesc pentru ráspuns si pentru forumul acesta care este grozav si mie personal mi-a fost de mare folos [cool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
1. Pentru concediul de lauzie, faci o cerere la angajator, in care invoci art.122 din Legea 19/2000, si atasezi certificatul de concediu medical de la medicul de familie. 2. Vei primi cu mult mai mult: 85% din salariul mediu net utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pt anul 2004 (care se preconizeaza a fi 6.800.000 lei).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...