Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

30 de ani - petrecere mare!


Recommended Posts

...dragele mele, mai e putintel si implinesc 30.Drept pentru care, voi organiza o petrecere maaare.Rugamintea mea e sa ma ajutati cu orice fel de idei practice ,nonpractice,dar traznite, orice sa iasa cat mai bine.Dispozitie am cat pentru toti invitatii!..restul trebuie sa cumpar.Marturisesc ca nu intentionez sa gatesc decat semipreparate , nu vrea sa petrec ore in bucatarie, deoarece nu imi place.Nu vreau sa faca asta nici sotul meu.Vreau sa fiu odihnita in ziua petrecerii si totul sa fie ok.As vrea fetele din US in special sa ma sfatuiasca ce as putea sa cumpar si sa asez pe masa( va fi bufet suedez)...adica, ce semipreparatese ar merge sa pun la masa.Eu una nu manac prea des de-astea si nu stiu ce sa aleg in afara de niste placinte la tavita care se baga la cuptor si sunt gata repede -repede.In zona nu am magazine romanesti ca ma pot inspira ...asa ca totul trebuie luat de aici.Cu alcoolul ma descurc...o sa iau de toate neamurile! ...mancarea e problema ,dar nu va mai fi deoarece stiu ca voi primi ajutor de la voi...Muzica este...petrecerea va fi intr-o sala speciala pentru asa ceva..deci spatiu este...va multumesc mult si abia astept sa ma trezesc maine si sa citesc raspunsurile[:D]...pupici...Orice idee e binevenita... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In primul rand La multi ani, Laura![cheers] Si eu ma pregatesc de petrecere, ca-i ziua la sot!Sambata![:D][:D][:D] Invitatii si cu noi, total 10 persoane, plus 3 copiii. Nu te pot ajuta, ca eu o sa gatesc. Meniu: Niste entreuri: rosii umplute cu branza frecata, sau eventual salata de vinete, oua umplute, ciuperci cu maioneza, salata de telina, branza, niste salamuri, branza, icre, ridichi, ceapa verde samd. Ciorba de burta, sarmale din foi de varza. Mititei si pastrama (preparate de noi) plus mamaliguta de riguare. Tort si placinta de branza dulce. Bauturi: bere, vin (productie proprie), coniace, cockteiluri si de toate pentru toti. Invitatii nostrii sunt numai romani, cu o exceptie, o amica japoneza, sotia unuia dintre oaspeti. Ii place bucataria noastra si gateste si ea romaneste. Masa, muzica si dansul se vor desfasura la noi acasa. Voie buna avem din plin.[cheers] Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eh, nici io nu te pot ajuta prea mult... ca si Garo, gatesc la astfel de ocazii sau merg la resto (romanesc, desigur - nici acum nu m-am obisnuit cu fripturile astora cu gem de caise deasupra...:)). da' pana vin fetilii cu meniurilii, iata niste idei de backup: - mergi la groserie, la raioanele cu semipreparate, si ia-le pe rand - vezi ce-ti face cu okiu'; le si poti incerca, timp este, nu? zisesi 24 daca nu ma insel... - restaurant romanesc ai prin preajma? daca da, poate vorbesti cu ei sa-ti faca multe aperitive sau, ma rog, mancaruri potrivite pt. un bufet suedez o sa ma mai gandesc la noapte si, daca-mi mai sticleste ceva, iti spui maine...:) pupici. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LAura draga, in primul rand LA MULTI ANI! cu bucurie si realizari depline in continuare! Ne intrebi de semipreparate pentru bufet suedez. Cu toate ca mie imi place sa-mi rasfat invitatii cu multa mancare gatita, care ma cam tine la bucatarie in ajunul petrecerilor am sa-ti dau cateva idei.. In fine, pentru retete rapide as putea sa-ti recomand: ciuperci cu maioneza si usturoi, ardei umpluti cu branza de vaci frecata ci marar si un pic de unt, care poi sunt taiati rondelute de un deget de groase, si ceva cu care am avut succes la ultima petrecere, si anume Paine umpluta!!!! Se poate face in mai multe variante. Ori folosesti paine de aia un pic mai maricica, dar nefeliata, sau bagheta. Pentru bagheta este mai simplu o tai pe lind scoti miezul, il pui la muiat in lapte, freci pateu cu unt, cubulete de cascaval, masline,sare si marar, adaugi cam jumatate de miez muiat si stors de lapte , faci o pasta cu care umplii cojile de paine, le unesti si ungi paine un pic cu unt, o strangi bine cu folie d plastic si o dai la rece. Se taie felii si este super.se mai garniseste cu un pic de gogosar murat !Pentru painea mai groasa se poate indrazni sa se umple cu aspic di bucatele de carne si legume. DAr este mai multa munca si migala. Mai sunt cunoscutele aperitive din mezeluri, oua umplute, gogosele cu peste .Sau efectiv mergi ma supermarketurile alimentare si la raionul de mezeluri unde se mai gasesc si semipreparate, iti alegi de acolo ce-ti face cu ochiul. Au salate de fel de fel, si mai ales paste pentru tartine, si de astea care cet totusi timp/ MAi poti cumpara de la magazinele grecesti un fel de pateuri cu branza si/sau spanac. Le pui doar la cuptor si sunt bestiale si alea. De la sam's Club, sau Costo poti gasi fel de fel de semipreparate de astea congelate care trebuie doar sa le lasi la dezghetat, si sunt foarte bune si arata si bine tare. Legume crude,o gama mai mare de branzeturi asezonate cu mai multe feluri de masline, si o idee foarte ingenioasa, penntru desert sau fruncte. In mai multe mere infingi scobitori, iar in fiecare scobitoare fruncte taiate sau boabe de struguri, capsuni, bucati de ananas si tot ce mai vrei. Doar sa ai grija sa ramana un pic din scobitoare la capat sa poate fii luate din mar, acele mici "frigarui "de fructe. Nu stiu daca sunt de ajutor , dar daca mai vrei sugestii , striga!!!!! Succes la alegerea meniului in primul rand si a reusitei petrecerii. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TREBUIE SA FIE UN COSTCO ACOLO PE LINGA TINE ...LA RAFTURILE FRIGORIFICE DIN MIJL MAGAZINULUI GASESTI TRAYS CU SANDWICHES,CU ROLLS(ARATA CA SUSHI),CU ROLLS(CHEESE,HAM,SALATA VERDE) ..TOT ACOLO GASESTE PESTE MURAT,DIP(5 LAYERS CU SALSA,GUACAMOLE,CHEESE,BEANS SI MAI ERA CEVA)SI POTI LUA CIPS-URI ''TOT ACOLO GASESTI SWISS CHEESE GATA TAIAT FELII DOAR SA-L PUI PE PLATOU,SALAMURI LA FEL TAIATE,CANADIAN BACON UN FEL DE MUSCHI FILE GATA TAIAT..DOAR LE PUI TU PE PLATOURI ..GASESTI TOT PARTY TRAYS CU SALATA VERDE,OUA FIERTE FELII,SHRIMPS PLUS COCKTAIL SAUCE ..TOT ACOLO GASESTI STRUGURI SI BERRIES..POTI FACE UN PLATOU SI ADAUGI BRINZA..AU TOT FELUL DE BRINZETURI LA COSTCO TOT IN MIJLOC LA RAFTUL FRIGORIFIC ..AU PUI LA ROTISOR(RAIONUL DE ROTISERIE)..POTI LUA CITIVA SI II TAI ACASA SI II ASEZI FRUMOS PE FARFURII ...GASESTI(DAR AM UITAT CUM SE NUMESTE)O SALATA CU MINI CHEESE BALLS,CIUPERCI,OLIVE OIL,ROSMARY..GEN ITALIAN DAR UITE CA NU-MI AMINTESC...ESTE LA TRAYS TRANSPARENTE, ..LA FRIGIDERELE DE PE PERETE GASESTI HAMS,AMERICAN CHEESE..FELII ..GASESTI TARTINE CU SPANAC,CREMWUST,BRINZA(INTR-O CUTIE SINT VRE-O 40 DIFERITE)..QUICHE.. ..GASESTI ECLERE SI PUFFS CU VANILLA CREAM ..FROZEN FOODS TREBUIE SA LE PREGATESTI ACASA ..MINI PIZZAS,SINT SKIN POTATOES CU BRINZA DAR TREBUIE PREGATITE ACASA..SINT MULTE TE POTI ORIENTA SI IN FUNCTIE DE TIMP POTI ALEGE...POTI CUMPARA POTATO SALAD,POTI CUMPARA O BUCATA DE HAM SI-L INCALZESTI SE GASESTE SI SEMITAIAT..INVITATII POT SA-L TAIE SINGURI CIND SE SERVESC,POTI FACE O SALATA VERDE CU FASOLE ROSIE-KIDNEY BEAN DE LA CONSERVA,CASTRAVETE,ROSII MICI SI POTI PUNE CITEVA SOSURI LINGA..FIECARE SA ALEAGA..APOI DULCIURI,TORT,POTI LUA FURSECURI VARIATE,POTI LUA TRAYURI CARE MENTIN MINCAREA CALDA(CARE STAU PE FLACARA DE SPIRT)...ALTE IDEI NU MAI AM ACUM...NU STIU UNDE STAI DAR LA SUPERMARKETURI UNDE SINT SI BUFETE POTI LUA SI MINCARE GATITA CA MEATBALLS,PANEURI DE PUI..SALATE DE TOT FELUL..CRAB SALAD,POTATOE SALAD,..ETC..LA MULTI ANI SI DISTRACITE PLACUTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Garofitza , bubilica si petra , ce mi-ati facut....am apa in gura! fix acus inainte de culcare!...nu am talent deloc la gatit..desi am tras cu ochiul la retetele voastre....mai ma gandesc , i le arat maine sotului si sa vedem ce zice si el...nu am magazin romanesc...probabil o fi vreunul prin Indianapolis dar aici sigur nu e!Dar bubilica, ai dreptate ,nici mie nu imi plac produsele lor deloc...nu prea am insa de ales, la ce lipici am la bucatarie. Floryna, nu am Costco in zona, dar o sa ma duc la altele(Sam'S Club) cu datele pe care mi le-ai furnizat si o sa caut...multumesc mult de informatii si de rabdare ... astept in continuare sugestii ...pe voi ma bazez... pupici multi la fetele mele Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca ai un sam's club in apropiere (sau un costco) sfatul meu e sa te duci si sa te uiti la raioanele lor de semipreparate (frozen) si de dulciuri (frozen sau proaspete). au tot felul de chestii bune (eu le-am incercat aproape pe toate) care sint gata in 15-20 minute. ps. acum am vazut ca cineva a mai sugerat asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi cam place sa incerc orice bucatarie (daca nu contine tiritoare sau animale simpatice). Sint inebunita dupa salate de alge (seaweed salad) de la japonezi, pui cu curry thailandez, bufetele indiene cu mirosuri patrunzatoare, salatele evreiesti, ce mai imi place sa incerc lucruri noi si mai ales la petreceri. La una din petreceri am luat meniul de catering de la magazinul Wegmans si l-am facut eu: shrimp la gratar pe o felie de mango, salmon cu castane, struguri invelitzi in brinza de capra si tavalitzi prin fistic zdrobit (desert la vin!!!). Am facut pui fricasse dupa reteta unui chef din NY Daniel Boulud (on line are mai multe retete excelente: http://starchefs.com/DBoulud/home.html ) si tocanitza pakistaneza cu mirodenii cumparate de la grocery store. Deci incearca magazinul tau local grocery store, sau alte restaurante micutze, pizerii etc si vezi ce meniu de catering au. Intreaba si preturile, daca-i prea scump incearca sa le faci tu, daca e convenabil n-are sens sa te zbati. Poti incerca si on-line. Am niste prieteni aici care comanda on-line si le vine masina in ziua si la ora stabilita cu tavile. La multi ani (sigur faci 30??), Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hehehe, Anda, m-ai citit de fapt fac 18[:D]!( dar numai pentru sotul meu) chestia cu cateringul e bestiala! nu stiu cum sa aflu insa de unde ii culeg pe astia ca sa vedem meniurile,preturile,etc...tu stii unde locuiesc eu,asa ca daca cumva afli vreo adresa de catering locala, eu iti multumesc mult mult...intre timp trebuie sa imi fac temele si sa caut si eu, ca se apropieee! va pup pe toate Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...