Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

30 de ani - petrecere mare!


Recommended Posts

Dragä Laura, nici pe mine nu mä prea prinzi pe la bucätärie, dar incerc si eu cu 2 sugestii: 1. este furat de la o tipä din Ecuator: a täiat castravetele in felii, groase de 0,5 cm pe care a pus un pateu de lacs ( pestele äla, stii tu!! [:D])...aräta ca o gilmä pe felia de castravete, peste care a pus o rämuricä de märar!! Aräta fff frumos si avea si un gust fff bun!!! Pateul äla, l-am väzut ieri la noi aici, la magazin, dar cred cä-l gäsesti si peste baltä, adicä la voi acolo!!![:D] Cred cä in 10 minute, faci 2 platouri pline cu o astfel de gustare...dacä te gräbesti, faci chiar 3 platouri!![:D][:D][:D] 2. Felii de bananä, scufundate in glazurä de ciocolatä...imi plouä in gurä!!!...e fff simplu...glazura o topesti, dupä care, stii tu!!!...poti sä iei si culori diferite. Nu-ti spun incä "La multi ani!", cä nu e bine...mai astept!!![:D] Dar dacä uit, sä nu te superi!!!...da???...cä eu le cam uit pe ästea!!! Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai ca si eu dau petrecere mare, dar de 25 de ani! [bis] sambata viitoare... 20 de persoane si 4 copii dintre care un neamt si un olandez restul romanasi [8D] Hai sa iti spun ce m-am gandit sa fac eu: -salata de icre, vinete, boeuf, pasta de peste, oua umplute, salata de paste, chiftelute, carnaciori, ardei umpluti cu branza, rosii si castraveti (acuma am vazut ce a scris Cami... buna idee pentru castraveti [cool]), prajitura cu branza si cirese, placinta cu branza, ceva saratele (cumparate nu ma mai complic sa le fac), fructe si cam atata... Cami cum se numeste pateul cu pricina care se pune pe castraveti?! Spor la treaba deocamdata, urarile mai tarziu [;)] Katink Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Katink, se numea "Lachspate´", sau "Lachspastete"...tipa a mai pus si ceva mirodenii prin el...ea a zis cä la preparat ea, dar nu cred. vezi si tu ce gust are si poti sä pui dupä gust si piper, si vegeta ( de la turci ), chiar si verdeatä ( märar si pätrunjel ), tocatä märunt. L-am väzut la Mini-Mal, dar cred cä se gäseste si la alte alimentäri. Mi-am mai adus aminte de altceva...aratä f. misto si este si decorativ...intr-un ananas ( fructul intreg ) se infig scobitori de älea lungi cu tot felul de combinatii pe ele...struguri, cascaval, pepene galben, wiener ( bucätele mici ) etc...dupä fantezia fiecäruia. Aratä ca un arici, cu toate scobitorile älea infipte in el, in virf are frunzele lui. Sau...in coaja unui pepene, se va servi o salatä de fructe!!!...bineinteles, capacul se va pune la loc, sä nu se adune mustele betive si atrage asa si atentia musafirilor, deoarece sint curiosi sä vadä ce se ascunde sub capac!!![:D] Eu sint moartä dupä Antipasti italiene....adicä dovlecei, vinete si ardei grasi ( eventual si ciuperci intregi ), täiati felii si dati pe gril...dupä aia se pun pe un platou märet, tinind cont de culorile diferite pe care le au, se pun cätei de usturoi printre ele( e bine dacä sint si ei dati pe gril), sare, piper si ulei de mäsline. Cu verdeatä se poate decora un pic si vä promit cä le mincati cu ochii!!! Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cami, multam fain de reteta ..daca zici ca se face fain ala cu Lachpaste (nu stiu de zic bine, in fine)o sa caut ..mai intai trebuie sa vad cum se traduce,ca zau de stiu !pare usr de facut si am si o chestie ca o seringa primita cadou de la soacra-mea ca sa ma stimuleze...[:D]retetele pe care le puneti aici eu mi le scot la imprimanta si orice voi face , intr-o zi o sa le incerc cu Adi...el macar mai citeste printre randuri si cand nu are un ingredient ,pac improvizeaza si tine figura![:D]va pupic... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...