Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003 (12)


vilma

Recommended Posts

Felicitari mamicilor si multa sanatate bb-lusilor! Astept cu nerabdare sa nasc, probabil se va intampla miercuri (marti merg la control). Desi am DPN pe 12 dec imi provoaca pt ca am contractii aproape tot timpul si colul dilatat de la 6 luni. Nu pot sa dorm, cu toate antispasticele, ma doare burta continuu. Imi pare rau ca bebelusa mea nu o sa fie asa dolofana- avea 2,5 kg acum o saptamana Baiatul l-am nascut la 36 de sapt dar a avut 3,100. Acum are 3,6 ani si abia o asteapta pe surioara lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
FELICITARI TUTUROR MAMICILOR DAR SI VIITOARELOR MAMICI pentru ca mai au inca puterea de a astepta. Eu aproape ca mi-am pierdut rabdarea cand pe 1 noiembriemi-a venit in sfarsit "sorocul", o fetita minunata de 3,800 gr. cu par blond si ochi plamanii si lunguta de 54 cm. A fost greu dar a trecut eu mi-am "terminat treaba" am doua fete si sunt foarte fericita. Treaba cu prenatalul este obligatoriu de luat numai incepand cu legea noua deci fetelor puteti sa va luati CIC imediat dupa nastere chiar daca nu ati efectuat tot concediul pre si post natal. Si eu voi face cerere pt a intra in CIC cam pe la mijlocul lui decembrie. Daca avem o sansa, fara a periclita viata bb-ului nostru, atunci de ce nu ? Va pup si mai revin, bebelusa mea isi cere dreptul la... papa. Pupici ! :-)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burticutzelor si celor fara burticutza, dar cu scumpei de bb-i acasica! Felicitari Kokolina, sa va traiasca puiutul, sa va bucurati de el, sa fie sanatos, frumos si norocos![flo][bis][cool][pk] Ai vazut ca vine bb, Alina?[pk] Probabil la ora aceasta deja ai nascut, dar noi iti tinem pumnii sa mearga totul ca la Julia si Vikinga! Si te asteptam cu vesti proaspete despre puiut, sa va traiasca si sa fie sanatos![pup] Dana, cam tarziu raspunsul meu, deja vad ca ti-au raspund fetele-oricum, intr-adevar, conform ordonantei 96 / octombrie 2003, obligativitatea efectuarii concediului obligatoriu postnatal de 42 zile se introduce incepand cu 01.02.2003. Concediul pre-si post natal se calculeaza ca 85% din media veniturilor pe ultimele 6 luni si este in total de 126 zile(daca le vrei pe toate). CIC se calculeaza ca 85% din media veniturilor pe ultimele 10 luni, si poti beneficia de el,pna la 01.02.2003, de cand vrei(in cazul meu, daca vrea bb sa vina in decembrie, imediat de a doua zi dupa nasterea lui bb, exact cum spunea si Simona).Deci, daca ai mariri de salariu pe ultimele 6 luni, te va dezavantaja putin CIC, dar nu cred ca pana la 6 mil si ceva cat vor dragutii nostrii de guvernanti! Eu nu vreau sa stau acasa 2 ani, dar nici nu vreau sa fiu obligata dupa doua luni sa vin la munca ca nu ma ajung cu banii(concediu postnatal se acorda maxim 63 zile dupa data nasterii copilului). Ei si sa va spun, ca astazi nu am fost deloc cumintei si am bantuit prin oras dupa una alta. Daca mai sunt viitoare mamici care nu ati cumparat pentru bb(ca mine, de exemplu), merita sa vizionati si www.chicbebe.ro - noi am fost la magazinul lor si am comandat patut bleu cu galben, 1.40*70 cm cu sertarase dedesubt care se poate folosi pana la 3-4 ani, se dau jos gratiile,cand ai nevoie mai tarziu, salteluta din iarba,lenjerie cu aparatori cu tot, tot bleu cu galben(cred ca va fi cu ursuleti, sau iepurasi...), masa de infasat care se aseaza la capatul patutului, tot asortata, ca de suntem cocheti...totul ne va costa in jur de 5.5 mil lei si sunt foarte dragute si bine lucrate(am vazut cum arata, era expus un patut acolo). Daca mai colindati inca prin Bucuresti, au si magazin de desfacere cu multe lucrusoare dragute -mie imi venea sa cumpar tot de acolo!,langa Stadionul Olimpia, pe Vitan, dar se poate comanda si on-line. Apoi am fost la Obor si i-am gasit lui bb un fel de nu stiu cum sa va spu, ca o bucata de material, dublat, cu multe buzunarase(si bineteles bleu si cun niste ursuleti, roz si ...evident galbeni!), de atasat la patut, sau de agatat - foarte draguta si numai buna de pus cosmeticalele lui)- si cred ca si utila- a fost 195.000 lei. Ei, si nu ne-am lasat si am dat si o fuga la Carrefour Orhideea-sa luam cadita dar si papa pentru mami si tati, dar pana la urma nu am luat cadita ca in Obor era mai ieftina si mai draguta - 220.000 lei, nici mare, dar nici mica, in forma putin de 8, in Carrefour era 260.000 si nu aveau decat galbene, dar eu vroiam bleu![:D] Si radeam cu tati, poate puiutul este puiuta, si va fi o puiuta imbracata in bleu?![:D] Si mi-am luat o perna sul mare, pe care sa-mi odihnesc onorabila burtica, si picioroaiele, ca habar nu mai am in ce pozitie sa dorm,[V] asa de elefantel ma simt! Si cam atat...M-am intins cat o zi de post...Hai fetelor cu bb-i, spune-ti-ne si noua ce faceti ca proaspete mamici, sa ne pregatim si noi, chiar daca suntem mai micute...Saracele, de parca de asta va mai arde voua acum, intre reprize de alaptat si schimbat...las' ca mai e putin si ne ajunge pe toate-mie a inceput sa-mi fie putin teama de moment, desi il astept cu nerabdare. Va pupicim cu drag si pe burtici, si pe bb afara din burtici, Carmena[gravi] si bb[bibe] 35 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...