Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003 (12)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Felicitari proaspetelor mamici! Ce fericite trebuie sa fiti. Refacere grabnica si sa ne vedem curand la forumul de bebelusi. Va multumesc si eu pt urarile voastre, n-am mai prea intrat pe internet in ultimavreme. Bebe e cuminte, mananca de sparge la fiecare 3 ore, doarme bine. Peste zi e mai pisicher si sta treaz sic ate 3-4 ore, dar ma bucur ca noaptea cel putin nu avem probleme. Sanatate la toate si le asteptam si pe celelalte fete sa vina cu bebeii. Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de la mamici de iulie-august 2004 si am intrat ca sa va felicit pentru bebeii vostrii, iar pentru cele ce n-au nascut inca, nasteri usoare. Alina, mai tii minte, in primavara eram si eu prin lista voastra, dar din pacate am pierdut sarcina (acum sunt din nou insarcinata, sper sa fie cu noroc de data asta, desi mi-e cam teama ca iar am sangerari maro). Vroiam sa-ti spun ca am mai intrat din cand in cand aici pe la voi ca sa vad ce faci si mai ales acum la sfarsit dupa ce ai anuntat ca ti s-a rupt apa am tot intrat sa vad cum ai nascut. Ma bucur foarte mult pentru tine, sa iti triasca baietelul si sa fiti toti sanatosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Imi cer scuze daca vei considera ca ma bag in vorba neinvitata, insa poate te ajuta un pic si experienta mea. Tocmai am nascut prin cezariana la Municipal ( pe 7 noiembrie) si intradevar dupa 3 zile iti da drumul acasa. Eu am plecat chiar mai repede, dupa 2 zile pt ca nu am avut lapte decit foarte putin, bebe il manca repede si apoi se punea pe plans. Nici una din asistente nu si-a pus problema ca poate datorita cezarienei nu am lapte, toate ziceau ca a mancat suficient si acum are colici - niste proaste. Asa ca dupa 2 zile de plans isteric de foame si refuz de a-i da lapte praf l-am rugat pe doc sa-mi semneze foaia de externare. (Norocul meu ca desi era duminica, doc a fost foarte de treaba si a trecut special pe la spital sa vada daca ma simt bine, ca altfel mai statea puiul meu nemancat inca o zi). Am facut anestezie totala, pt ca citisem despre anestezisti care incercind sa-ti faca injectie in sira spinarii nu nimeresc locul din prima, te inteapa de mai multe ori si mi s-a zburlit parul pe mine la gindul ca mi s-ar putea intimpla asa ceva si mie. Pina a doua zi am cerut un singur algocalmin pt ca n-am vrut sa abuzez de calmante si am amortit zona cu pungi cu gheata la greu. Din pat m-am ridicat a doua zi, m-a ajutat mult mama. Trebuie sa te misti incet cu rabdare si sa nu te gindesti tot timpul "aoleo acum incepe sa ma doara". Pe mine m-au durut mai mult coastele si spatele decit taietura in sine ( mi s-a spus ca m-au apasat pe burta si din cauza asta simteam durere in coaste) . S-ar putea sa ametesti un pic prima data. Eu n-am ametit insa le-am vazut pe alte fete. In primele 24 de ore poti sa bei apa plata, a doua zi incepi cu compot fara zahar, supa de legume strecurata, branza de vaci, iaurt normal (fara Cremoso, fara iaurt cu fructe), FARA dulciuri, fara sucuri din comert. Mare grija sa nu te balonezi, daca stii vreun fruct care chiar si fiert iti face gaze, evita-l acum. Eu am cotizat 200$ la doc si 100 la anestezist. N-am avut nici o problema, nici durere de cap, nici ameteli, nici greata, doar un somn toropitor. Am mai dat 150000 la o tipa care mi-a pus o sonda si a fost foarte draguta, a vorbit cu mine si m-a incurajat si 250000 la alta care m-a atentionat discret ca ea o sa se ocupe de bebe imediat ce-l scoate, adica o sa-l curete o sa-i lege buricul etc. La restul echipei n-am dat nu pt ca n-as fi vrut ci pt ca n-au venit in sala de operatii la timp (eu deja eram pe masa cu niste ace in vena si ei inca nu se adunasera toti). Vezi ca or sa te lege de masa, sa nu te sperii ( iti trece o fasa de tifon peste picioare si o innoada dedesubtul mesei), doc isi pune un sortz de cauciuc, se pregatesc instrumentele etc. Sunt lucruri normale, insa mie imi venea sa plang si sa zic ca un copil mic ca vreau acasa. Si vezi cu laptele ca s-ar putea sa nu ai in prima zi, sa aiba cineva grija sa-l hraneasca totusi cu altceva. Eu nici acum nu am lapte cit ar vrea el si-i dau in completare NAN Hipoalergenic pe care il accepta foarte bine. Am mai cotizat ulterior cite 50000 la fiecare schimb de asistente ( am prins 4 schimburi, programul lor este 12 cu 24) pt toaleta, pt schimbat camasa, pt ca sa treaca si in timpul noptii pe la tine (punga cu gheata tine vreo 3 ore si dupa aia trebuie sa-ti dea alta). I-am mai dat 200000 la asistenta de la copii sa-i taie unghiile (baietelul meu s-a nascut cu unghiute mari si incercand sa-si manance manutele de foame s-a zgariat nasol pe fatza) sa-l inveleasca bine pt ca de fiecare data cind m-il aducea avea mainile si picioarele reci, sa-l bata pe spatic, sa nu-l lase sa planga etc. Cam asta a fost, in mare. Orice vrei sa mai stii intreaba-ma si iti zic daca stiu. Te-am pupat! Alina, eu as avea ceva intrebari...ti-am zis ca ma intereseaza ca aproape sigur si eu nasc cu cezariana(bebe in pozitie pelviana). M-am uitat pe paginile anterioare...tu te-ai internat in 22 si in 25 ai venit deja acasa.Practic ai stat 3 zile in spital. Asa de putin le tin pe cele cu cezariana?Sau ai tras niste sfori sa vii mai repede(si eu vreau sa plec repede din spital, riscul de tot felul de infectii e mai mare acolo, oricat de absurd ar suna). Ce as mai vrea sa stiu e ce fel de anestezie ai avut, cat de repede ai putut sa te ridici si ce ai avut voie sa mananci.A, si la cine a trebuit sa cotizezi. Ma rog, am eu multe intrebari, dar cu bebe mic acasa ma indoiesc ca poti sa raspunzi. Sunt convinsa ca mai sunt si alte fete care vor sa afle detalii(Ven cu siguranta :)) asa ca daca poti sa ne spui, eu cel putin iti multumesc din toata inima. In rest, iti doresc sa fie bebe mancacios si somnorici..si fara colici...Sa te odihnesti si tu cat poti si sa-ti revii repede.A, si felicitari pentru sot...[:)]. Multumesc, [pup],Dana. http://community.webshots.com/user/dpintilie [/quote] SIMONA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, iti multumesc din toata inima pentru detalii.Am primit mai mult decat asteptam..[:)]. Si bineinteles ca nu ma supar daca altcineva decat persoana intrebata imi raspunde ...Dimpotriva, cu cat mai multe sfaturi/impresii cu atat mai bine. Sunt genul de om caruia ii place sa stie in ce se avanta, ca altfel ma sperii si ma panichez si nu mai reactionez cum ar trebui. De aceea vreau sa stiu ce ma asteapta, sa privesc lucrurile cu calm. Iti multumesc inca o data pentru ajutor(sa stii ca e un ajutor mare sa ti se spuna cam cum se deruleaza evenimentele) si iti doresc multa sanatate si tie si celui mic. Sa pape bine, sa creasca mare si sa-ti umple viata de fericire. [pup][pup]Dana. http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor, eu de aseara bantui, am incercat sa dorm dar cred ca ft putin am atipit din cauza ca de pe la ora 20 au inceput niste contractii care nu se mai opresc, parca sunnt continue fara pauza dar cu intensitate constanta. Am facut baie cu apa calda, am pus us supozitor scopantil si tot nu au cedat! Sa fie oare inceputul de travaliu? AM stat toata noaptea sa ma intreb si in sfarsit cred ca m-am hotarat sa plec la spital. Am pregatit din bagaj si acum mai astept putin sa il las pe sotior sa mai doarma o ora si apoi il trezesc sa mergem sa vedem despre ce e vorba! Dar totusi asa fara apa rupta fara dopulete si altele de genul asta? In fine fetelor, tineti-mi pumnii si sper sa nu fie totusi travaliu fals ca abia astepts sa imi vad bebeul sanatos si mancacios! Va pup si vorbim cand ma intorc Umflatzel 39 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bafta multa Umflatel! Daca nasti, sa ai parte de o nastere "a la Julia", ca e super! Si bb sa fie sanatos si frumos! Iti tinem pumnii, si apoi sa ne povestesti cum a fost... Julia, cred ca la sfarsit de saptamana, daca nu va deranjam, ca eu impart masinuta cu Marian, si el vine seara pe la 6. Dar te sun, ca tot zic ca te sun, si mai iau cu altele...Am zis ca o sun si pe Kokolina, si pe Milana, si am uitat. Ei, sunt inca gravida, uituca, si aiurita-las, ca mai am putin si ma fac si eu mamica... Azi doctora nu era la spital[bang], maine ma duc din nou, sa vedem ce zice... Si colac peste pupaza, trei zile nu am apa rece...[bang]Si apa calda frige de mori. pupicei la burticutze, la mamici si la bb-i, Carmena[gravi] si bb [bibe]sapt 36
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, mai aveti careva lista cu ce trebuie sa contina bagajul pentru maternitate? Ca m-am hotarat sa-l fac si eu....[:D], nu de alta, dar ar cam fi timpul! Nu-mi dati linkul de pe forumul "Nasterea pe glob", ca pe ala deja l-am vizionat, dar mi se pare incomplet. Daca aveti alta lista, va sunt recunoascatoare. Vilma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu asta am pus: MAMICA - bagajel pentru spital - adeverinta de plata a contributiei la asigurari sociale de sanatate vizata de casa de sanatate - buletin (copie dupa buletin) - certificatul de casatorie (sau cel de nastere pentru cele necasatorite) - 3 camasi de noapte cu nasturi multi in fata - halat - 3-4 perechi de sosete flausate cu elastic mai moale - 2 sutiene speciale de alaptat(Jolidon) - 6 perechi de chiloti mai mari - papuci caldurosi si neaparat foarte comozi - slapi pentru dus - trusa cosmetica personala(sapun, gel de dus, sampon,balsam de par,crema de corp, crema de fata, perie, periuta+pasta, deo stick, hartie igienica daca este cazul si nu este la spital etc.) - 5 aparate de ras de unica folosinta - prosoape:2 mari+2 mici - tacamuri(lingurita, cutit, furculita, lingura) si cana si farfurie - servetele simple si servetele umede - servetele Domestos(pentru colac la baie) - medicamente: -fiole de calciu -algocalmin-fiole+pastile -pansamente sterile -tampoane ultra sau night-done -tampoane 3 mm normal - done -2 pachete de vata mari si numai de la farmacie -Rivanol -supozitoare cu glicerina -Proctolog -Garmastan -ceai de galbenele -Pompa de lapte -Tampoane pt. sani Pentru bebe,pentru spital, am cumparat un pachet mic de Pampers(24 de bucati) marimea 2 si servetele umede Pampers. Haine pentru el doar cand ies din spital. [pup]Dana. Sper sa fie de folos lista. http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...