Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003 (12)


vilma

Recommended Posts

buna fetelor multumesc Simona si iti doresc si tie nastere usoara. vad ca bebei vostri sint cam puturosi cum a fost si la mine.haideti si voi mai repede cu baietei ca vad ca fetita mea e cam singurica pe aici ca restul mamicilor nu mai intra. Vikinga eu cind m am dus la spital aveam contractii la 10 min,dilatatie 3,mi au pus o perfuzie pt ca in 15 min deja aveam 8-9 dilatatie si dupa aceea am nascut in 30 min,perfuzia era ca aveam contractiile prea usoare si eram dilatata,mie mi au rupt ei membranele ca tot asa asteptam si eu sa se rupa apa dar nimic.eu iti doresc sa nasti cit mai repede ca stiu ca sint f ingrozitoare contractiile dinainte. Laura de descurcat ma descurc bine cu puiuta dar am invatat o in brate,in rest e f cuminte,maninca f bine,doarme cite 3-4 ore,a luat 525 de gr in 8 zile.azi ia cazut buricu,iar de miine o sa facem baita.lasa ca e mai bine sa ti bebitu pina la 40 sapt ca e mai bine pt el. Alisa nastere usoara si un bebe sanatos. hai fetelor poate stiti sa mi spuneti unde sa depun actele pt alocatie si ce acte imi trebuie,nu ca ar fi cine stie ce suma dar ii iau si decit sa i las lor mai bine ii iau bebitei ceva. va pupic si va astept cu bebei mai repede ca sa mai am si eu cu cine vb.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor!!! M-am intors si eu de la doctor, si mi-a spus sa vin ata viitoare cand ma vor apuca contractiile. Si a spus ca daca voi avea contractii macar la 15-20 de min, si vor fi deja dureroase atunci sa vin. Si nu inteleg Vikinga de ce te-au trimis acasa, ce vor sa te tarasti la spital de durere????Nu puteau sa-ti pun vreo perfuzie(cum a zis si Julia) ca sa grabeasca contractiile??? Sau asa se procedeaza acolo??? Ok, ma retrag. Acum tre sa vina nasii nostrii pe la noi(nasa e insarcinata in 18 saptamani) si vom avea de povestit!!!!!!!!! Va pup!!! Alisa nastere usoara, sa nu ne uiti!!!!!! Si tie Vikinga inca o data nastere usoara!!!!!! A da, azi ma voi ocupa de sporturi extreme, poate ma vor ajuta[:D]([xinpat][dus]) Sa-mi tineti pumnii!!![:I][hop][:D][:D][:D] alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu noile stiri : nimic concludent inca, asteptam ziua de luni care probabil va clarifica lucrurile. Pratea mai nasoala este faptul ca Ven are in continuare tensiune, i s-a prescris nifedipin la nevoie. S-ar putea ca medicii sa hotareasca chiar o cezariana in situatia actuala, daca tensiunea nu vrea sa scada. Speram ca totusi nu se va intampla, e destul de devreme pentru bebe si parca nu sintem inca pregatiti cu adevarat. Din pacate, ea isi va petrece week-end-ul la Cluj, dar maine am s-o vizitez. Lucruri destul de neclare s-au intamplat pe acolo, inca nu stiu cum sa le cataloghez. Doctorita atat de apreciata de Ven nu a catadicsit sa-i faca o mica vizita. Poate ca nu era cazul. Poate ca asteapta ziua de luni, ca sa ia o decizie . Sau poate, pur si simplu, cotizatia nu a fost platita la timp. Desi ea a fost cea care a sfatuit-o pe Ven sa se interneze, nu a cerut nimeni in mod expres acest lucru....... Ma rog, odata cu mine va pleca la Cluj si un Chanel No 5, a carui miros sper ca o va binedispune pe distinsa d-na prefesoara astfel incat sa-si miste fizicu pana in preajma iubitei mele sotii. (si asta e doar inceputul, bineinteles ca mai primeste ceva dupa nastere) Asta e viata, nu credeam ca si la acest nivel se poate intampla asa ceva. Poate ca exagerez io, dar e normal ca medicul tau curent sa decida internarea, iar apoi sa nici nu te viziteze timp de 2 zile ??? Sanatate la toate burticile si la bebeii ce le populeaza ! [8D] Ven si [bb] Markus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, inca nu sunt la spital. E mai bine sa stau acasa. Cica contractiile care le am sunt un fel de antrenament pt ce urmeaza. Eu simt durere de spate si de burta, cam cum sunt cele de menstruatie si se repeta cam la 8-10 min si tin vreo 35sec. Cand am fost la dr si mi-a pus la aparatul ala de asculta inima la bb si urmareste toate miscarile ce se petrec s-a vazut clar ca sunt contactii. Dr le-a numit contractii, dupa ce a citit el pe chestiile alea a zis ca sunt "foarte frumoase" adica puternice dar ma asteapta cu contractii din alea totale adica sa simt durerea de sus pana jos in uter. Eu nu simt durere in partea de sus deocamdata. Si daca se repeta timp de vreo 2 ore la intervale de vreo 5min cam at ar trebui sa plec la spital. Mi-a zis sa ma realxez, sa incerc sa dorm daca pot pt ca ma asteapta o perioada cam grea si lunga cand o sa am nevoie de multa energie. Daca am apetit si pot manca(ceea ce am, bine nu marele apetit ca din cauza durerii nu am chef de nimic dar oricum mi se face foame!) a zis ca inseamna ca nu sunt inca f aproape de eveniment si pot chiar manca. Mi-a zis ca sigur nasc pana max maine noapte dar deocamdata nu poate interveni cu nimic. Mi-a zis sa stau cu o paturtica in jurul mijlocului sa-mi fie cald si cam atat. Aah si sa am rabdare... Pana acum am stat in pat, m-am mai obisnuit cu durerile astea, sunt enervante dar suportabile, intre contractii mi se inchid ochiii de oboseala ca nu am dormit bine azi noapte, si asa printre dureri si senzatia de somn puternic...cum sa zic sunt asa cam ametita de cap...Parca zic ca nu e adevarat ci un film cu mine... Ma gandesc ca mi-e greu sa suport durerile astea "ca de menstruatie" pt ca le-am cam uitat cum sunt si mi-am pierdut din "antrenament"! Eu nu am dureri deloc inainte de menstruatie. Am avut numai pana la vreo 18 ani cand din cauza unei raceli durerile deveneau absolut insuportabile dupa care mi-a dat bunica un leac babesc cu niste bai de ceaiuri si alte nebunii timp vreo 3 luni si nici pana in ziua de azi nu am mai avut absolut nimic. Ei uite ca mi-am adus aminte[:D] Pupic fetelor:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand citesc ce se intampla cu Ven ma ia o sttare de mare tristete...pai in situatia asta, cu dureri, cu stres cu toata oboseala fizica si psihica adunata in lunile de sarcina numai grija "spagilor" sa o mai ai....[:(]. Doamne! De ce trebuie sa mai sufere femeile din Romania si de indiferenta medicilor..pe motive de "spaga" cand si asa e greu si dureros.. Ce chestie sa nu se uite la ea timp de 2 zile?! Cand ea a chemat-o sa se interneze... Si sunt convinsa ca stie ca-si va lua "portia" de la Ven, dar de frica sa nu cumva sa o scape trage la maxim de bunul simt! Multa bafta fetelor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burticutzelor(care mai sunteti inca...) Ne imputinam numarul de [grasa]! Eu cred ca voi ramane printre ultimele grasunici...dar stiam de la inceput ca asa va fi! Of, Vikinga, imi pare rau pentru tine, trebuie sa fie cumplit sa ai un travaliu asa de lung...Julia, mare norocoasa, dar se pare ca si metodele adoptate in maternitatile din Romania sunt diferite de cele din afara... Ven, ai mare grija de tine-sincer, asemenea indiferenta din partea doctorilor nici eu nu prea am vazut-eu cand am stat in spital, 4 zile, a venit doctora in fiecare dimineata la mine sa povestim despre cum ma simt, desi "spaga" i-am dat-o la externare. Si mai mult de atat, cand am fost la urmatorul control, nu a vrut sa-mi ia banii, spunand ca am fost prea draguta...Dar important este sa nu te necajesti din cauza asta, sunt oameni si oameni, conteaza de fapt, profesionalismul lor, in final-mai avem putin si apoi poate nu vom mai avea atata nevoie de ei!(stii cum se spune, numai pe mana doctorilor sa nu ajungi!). Asteptam in continuare vesti si iti tinem pumnii! Noi suntem bine, dar suntem si mai mici. Ne plimbam, papam, ne luptam vertiginos cu arsurile de la stomac...ei, de-ale burtoseniei probleme, simpatica chestia ca toata viata o sa avem burtica, si eu ma gandeam odata... Trebuie sa nasca si Kokolina saptamana viitoare. Va anunt, cand voi afla. Julia esti simpatica cu alocatia, dar eu habar n-am- ma interesez la finii mei, dar sper sa nu-ti dau raspunsul tot cand nu-ti va mai trebui..[:D] Pe mine ma chinuie o tuse magareasca de ceva vreme...Ii dau cu sirop de patlagina, ceai, vitamina C, dar nu ma lasa deloc-mi-a spus o cunostinta ca poate fi si de la faptul ca am stomacul prea sus, si ma innec cu mancarea-habar n-am, ca alte simptome de raceala nu am, dar uneori ma innec si in somn. Voi ati avut asfel de probleme? In rest, va tinem pumnii la urmatoarele de pe listuta - sa aveti bbi sanatosi, frumosi si destepti, si voi sa fiti la fel![bis] Va pupicim, Carmena[gravi] si bb[bibe] 34 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Ven, imi pare tare rau pentru ce se intampla.Sper totusi ca nu se ajunge la cezariana acum, macar vreo 3 saptamani sa mai stea cel mic in burtica. Doctorii din Romania!!! Nu spun ca toti sunt asa, cel putin eu am nimerit la un doctor foarte bun(si profesional si la suflet), dar majoritatea sunt interesati doar de bani. Si chiar daca le dai, tot te ignora in final. Nu stiu ce sa-ti mai spun ...Sa ai mult curaj, sa nu te sperii, o sa vezi ca totul va fi bine. Asteptam ca luni sa ne dea vesti bune sotul tau...Te pup si iti doresc multa, multa sanatate si tie si la cel mic. Vikinga, iti doresc nastere cat mai usoara. Am vazut ca inceputul nu e prea grozav, dar iti doresc ca atunci cand "se ingroasa gluma" sa treaca cat mai repede, sa ai parte de o nastere "a la Julia". De acum incolo asa o sa ma refer la naterile usoare. Azi mi-am terminat cumparaturile, am gasit saltea pentru cel mic. Mi-am calcat camasile de spital si de acum incolo o sa ma menajez un pic, nu de alta dar cred ca se apropie momentul mai repede decat credeam. Am inceput sa am ceva scurgeri usor roz. Nu mult, cantitativ vorbind, dar sunt acolo. Semn ca dopul incepe sa se scurga incet, incet. Si inca nu e timpul, abia intram in 36 de saptamani.In plus de asta, datorita prezentatiei pelviene a bb-ului, va trebui sa nasc cu cezariana si nu stiu cat e de bine sa se declanseze un travaliu... Abia astept sa mai treaca inca 10 zile sa ajung la control fara nici o problema. Va doresc week-end placut in continuare celor care inca asteapta, nastere usoara celor ce sunt la rand. Ven, inca o data, ai mare grija si nu te speria, totul va fi bine. Doamne ajuta! [pup],Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...