Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003 (12)


vilma

Recommended Posts

Salutare mamici si burtici, Sper din suflet Vikinga ca ai scapat de travaliul acesta lung si ca acum esti cu bebe in brate. Sanate multa iti doresc Ven. Numar zilele, ca deja saptamanile sunt putine, pana la termenul meu si, natural, am emotii. La prima nastere, doctorii mi-au estimat data nasterii un pic diferit spunandu-mi ca nasc de Craciun dar eu am nascut de Sf. Ioan. Dupa calculele mele, simple da' traditionale si verificate, data nasterii nu putea fi decat 7 ianuarie (la termen). Asa ca va spun tuturor mamicilor care intrati in prelungiri sa nu va agitati prea mult. Evitati pe cat intrebarile celor din jur daca nu aveti chef de interogatii; tin minte ca pe mine ma sunau toti, fiind si perioada sarbatorilor de iarna, si in loc de urarile traditionale ma intrebau : da' nu mai nasti? Desi sunt destul de calma chestiile astea ma enervau. E un moment dificil pentru noi. Mitzi, cum te simti? Imi inchipui ca esti pregatita pentru marele eveniment de joi. Poate reusim sa vorbim miercuri la medic. Te sun oricum marti. Eu mi-am luat vineri G2 asa ca voi putea sa-mi deplasez mai usor burta asta mare cu mine cu tot. sanatate, Z 37s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[alcool][bis]Felicitari Laura!!!!!! Sa-ti traisca baietelul!!!! M-ai dat gata, sunt cu nervii la pamant.[bang][:D][:D][:D]Glumesc!!! Maine(dupa eco-3 mi-au confirmat) fac 40 de saptamani, dar dupa ciclu 40 de sapt fac vineri(21 noiembrie). Dupa ce sa ma vighez???? Ca sa stiu, intru sau nu in prelungiri??? Voi dupa ce v-ati calculat DNP??? Ce frumos e, vin si baietii!!!!!!![cool] [pup] alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Laura, numai bine tie si feciorasului tau. Sa creasca mare si sa va umple viata de fericire![flo][flo][flo]Si sa ne spui cum a fost nasterea.[:)] Alina, si eu am o problema cu calculul asta...Eu stiu perioada in care a fost conceput bebe, si ultima zi posibila ca zi a conceptiei e cam cu 1 saptamana(5 zile) inaintea mijlocului ciclului(zi pe care o considera doctorii). Asa ca dupa prima zi de ciclu DPN =21 decembrie, dupa ziua conceptiei DPN=16 decembrie. Acuma eu nu cred ca voi ajunge in prelungiri pentru ca voi naste cel mai probabil cu cezariana(prezentatie pelviana, pupe-l mama de lenes). Prin urmare e posibil sa ma cheme cu 1 sapt, 2 mai repede. Vedem saptamana viitoare. Daca tu stii cand a fost conceput bebe e bine sa-i spui la doctor. Si voi aveti dureri pelviene? Ma dor oasele de si innebunesc, si muschii abdominali si ligamente...toate. Am pus pana acum vreo 15 kg, poate de asta ma dor toate. Am o intrebare...De vreo 3 zile am vazut pe chilot niste pete de culoare roz foarte deschis...Poate fi dopul? De fapt am vazut vreo 3 zile petele alea,dar acum in week-end nu am mai vazut...Nu stiu daca sa il sun pe doctor sa-i spun sau sa astept pana saptamana viitoare la control. Mi-e un pic frica, am doar 35 si 1 zi(sau 36 dupa data conceptiei).Voi ce ziceti? [pup],Dana, saptamana 36.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!!! Felicitari Laura!!! Sa-ti traiasca bebe-ul!!! Sa fiti sanatosi amandoi!!![cheers][flo] Presimtirea mea de saptamana trecuta nu s-a adeverit. Am fost si azi dimineata la dr. Colul s-a scurtat, dar nu e deloc deschis. Asta e. Mai asteptam. Mai naspa e ca el nu e aici pe 22 nov. Sper sa nu ma apuce chiar atunci. In privinta calculului pt. nastere am vorbit azi cu el si el a zis ca il luam in considerare pe cel calendaristic. Nu cel dat de ecograf. Adica, dupa calculele noastre DPN este 24 nov. Asa ca nu intram in panica. Mai avem un picut. Sper insa sa nu ma apuce pe 22. O sa mai merg la el joi sa vada cum stam. Mi-a zis ca nu-mi induce nasterea decat daca colul este macar un picut deschis. Altfel, categoric nu. Doar in caz de depasire neregulamentara si nepermis de mult a DPN. Cam atatica. Sper sa nu mai asteptam mult. Parca vreau s-o vad pe bebita mea mai repede!!! Va pupam. Manuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...