Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003 (12)


vilma

Recommended Posts

Cristinuta, deja programezi cezariana?? Pai noi doua parca aveam acelasi termen!!! La mine lucrurile se desfasoara destul de normal, am 100 de cm in talie si vreo 10 kile luate. Locatarul este foarte mishcacios, impacheteaza si despacheteaza prin burta cand ii e foame (banuiesc...) iar miscarile pe care le face sunt foarte robuste. De luni Anca, fetita mea de 2,7 ani merge la gradi. Se cunoaste deja!!! Cam astea-s noutatile pe aici. Sa auzim numai de bine. Felicitari la toate mamicile care au nascut, sa fie intr-un ceas fericit si sa aiba bebei super sanatosi!! Vilma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
imi cer scuze ca intru peste voi...eu fiind mai mica(26sapt)...vreau sa va rog ceva...de o jumatate de ora simt bb foarte jos...parca undeva aproape de iesire...se misca prea jos zic eu.Sa ma ingrijorez sau sa stau linistita poate isi schimba pozitia?Mi-e frica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vilma, a doua cezariana se face la 38 sapt., si cum suntem cam in sapt. 36 ... uite ca o programam deja. Eu o programam de acu' 1 luna, ca sa-mi iau de-o grija:))) noroc de dr. ca e mai cu capul pe umeri (ca doar de aia ma si duc la el, nu? sa ma coboare cu picioarele pe pamant). Eu habar n-am cat am in talie ca nu am metru in casa, dar chiar am sa ma masor cu o ata si pun pe rigla:))) asa, de curiozitate...Nu am ajuns la medicul de familie aici, iar asta ginecolog nu face masuratori din astea. Sarcina usoara! si nasteri usoare la mamicile&bebeii mai grabiti! PS: acuma am vazut mesajul lui amelie: stai in patut la caldurica, pe o parte, in asa fel incat sa nu preseze burta in jos. E o senzatie care probabil o sa ramana multa vreme, poate pana la nastere, cu prima ocazie sa-i spui si dr. tau. In orice caz, relaxeaza-te si stai pe o parte, preferabil pe stanga. Pupici! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Ven, imi pare bine ca esti acasa si totul e in regula. Stai linistita, nu te mai stresa, citeste, uita-te la TV...Da-te pe Internet. Inca un pic si scapam...Sa vezi ce bine va fi.[:)] Poate imi scrii pe PM mai multe despre spitalele din Cluj, iti dai seama ca ma intereseaza...[:)] Amelie si eu il simteam tot asa jos, am fost la doctor la control si totul era in regula. Nu am explicatie de ce... Cristina, spuneai ca a doua cezariana se face la 38 de saptamani. Dar prima? Sunt curioasa ca ma cam arde la fund sa nasc inainte de 21 decembrie cand e DPN-ul meu...si fiind la prima cezariana... [pup],Dana, saptamana 36. http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by amelie
imi cer scuze ca intru peste voi...eu fiind mai mica(26sapt)...vreau sa va rog ceva...de o jumatate de ora simt bb foarte jos...parca undeva aproape de iesire...se misca prea jos zic eu.Sa ma ingrijorez sau sa stau linistita poate isi schimba pozitia?Mi-e frica
Amelie eu cred ca nu ai nici un motiv de ingrijorare. Poate ca bebe s-a pregatit deja de nastere si s-a intors cu capul in jos... acum nu face decat sa se dezmorteasca si el un pic. Si eu il simt asa jos de tot, nu mai tin minte insa cand am inceput sa simt miscarile... E aproape de "iesire" si il simt cand intr-o parte cand in alta.. aproape de ovare, cred... Motiv de ingrijorare nu ai, decat daca nu misca [:D] Numai bine Adriana si [hippi] de 39 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amelie, eu zic sa nu-ti faci inca griji. Daca apar si dureri in partea de jos, se inrautateste situatia, dar daca doar el misca asa...Incearca sa stai linistita, intinsa in pat, eventual cu o pernuta sub fund si ai sa vezi ca urca. Si mie mi s-a intamplat si de cand stau linistita misca bb pe sub coaste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor cu burtici si proaspetelor mamici!!! Vikinga sa-ti traiasca feciorul, sa fiti sanatosi!!![bis][cheers][flo] Ven bine ai revenit acasa. Eu zic sa stai linistita si sa nu te mai gandesti la ce s-a intamplat. Trebuie sa ai grija de tine si de bb . Stai linistita. Sunt convinsa ca totul o sa fie bine. Si cand o sa vina bb o sa uiti de tot ce ti s-a intamplat.Sanatate maxima! Amelie si eu subscriu la ce ti-au spus fetele. Stai linistita. Porbabil s-a intors bb si se aranjeaza si el intr-o pozitie mai comoda. Noi asteptam. Suntem din ce in ce mai nerabdatori, dar se pare ca fetita noastra se simte tare bine la mami in burtica. Sa fie ea sanatoasa si sa vina atunci cand vrea. Noi abia o asteptam. Asteptare usoara. Manuela si fetita ei va pupa pe burtici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetele!! mersi de sfaturi, cam asta si fac, ma relaxez printre ceaiurile cu miere s lamaie pe care trebe sa le beau pentru raceala groaznica pe care am adus-o cu mine de la spital!![bang] sper sa-mi treaca asa, sa nu iau antibiotice, ca mi-am stresat destul copilul cu Nifedipin (vreo 7-8 pastile in total) DEGEABA, am venit acasa si ieri am avut tensiune 130 cu 80, iar azi 120 cu 70!!! :) si n-am stat numai in pat, ca am fost si prin oras cu soacra-mea, am cumparat hainute la bebe (am aproape tot ce ii trebe), iar azi am fost la Tg.Mures la Selgros, dupa aspirator si alte alea...... :) ca sa vezi ce-nseamna "tensiune indusa de spital", nu "tensiune indusa de sarcina", cum au zis ei....... :) ma rog, poate a fost sa fie asa, sa vad si eu cum e in spital, sa nu ma sochez prea tare camd o sa nasc!! fetelor, dupa experienta asta, asa da orice sa pot naste ACASA!!! pe cuvant de onoare!!! :) in tot cazul, miercuri merg la control (voi avea 36 sapt.) si daca dr. nu-mi GARANTEAZA ca imi face cezariana dupa cateva zile de internare, imi bag piciorul (scuzati expresia!) in Clinica lor universitara si nasc la Bistrita, oricat m-ar costa sa conving un dr. de-aici sa-mi faca cezariana........ dr. a zis ca ea , in ceea ce o priveste, e dispusa sa-mi faca cezariana, dar politica spitalului (sia asta asa e, ca m-am convins stand acolo si auzind tot felul) e ca TOTUL SA SE DESFASOARE CAT MAI NATURAL!!! dl.Profesor (seful clinicii) nu lasa medicii sa induca nasterea la gravide de 42 sapt. si PESTE 42 sapt.!!! stateau femei acolo de cate 1-2 sapt. internate, si "D-l Profesor" nu permitea medicilor lor sa le faca nimic....... va dati seama ca o cezariana asa.....ca vreau eu, e cu atat mai putin posibila.......dr. a zis ca doar daca pleaca profu undeva cateva zile, sau poate candva cand e ea de garda sa vedem daca poate sa faca ceva cu mine........ anyway, daca nu-mi PROMITE ca ma rezolva, eu renunt la ea.........asta e...... Dana Pintilie, iti scriu un PM cu detalii cand prind mom., acuma ti-am zis ca e venita soacra-mea si vine rar (de 2 ori pe an - din Germania), si mi-e tarsa eu sa stau pe net, iar ea sa faca si tot prin casa, si-apoi nici sa nu stau de povesti cu ea..... :) tot ce pot sa-ti zic acuma e ca fetele de prin spital ziceau ca la Stanca nu sunt incubatoare asa meseriase ca la Gine 1, dar conditiile sunt mult mai bune......acuma, Doamne fereste sa ai nevoie de asa ceva, pe ele le preocupa pb. pt. ca multe erau in sapt. destul de mici, si erau in periscol sa nasca prematur...... dar te rog sa ma intrebi EXACT ce vrei sa-ti zic de prin spital, ca sa, am vazut multe (prea multe [bang]), si nu stiu ce sa-ti spun.......OK?? va pupam pe toate! azi avem 35 sapt!! Doamne ajuta inca 3 macar!!! :) Ven si [bb] Markus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...