Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de nov-dec 2003 (12)


vilma

Recommended Posts

Salut! Ven, m-ar fi interesat sa stiu cum se poarta asistentele, cum faci sa le "stimulezi", le bagi banii in buzunar? Cum se poarta daca le dai ceva... Coditiile de spital...Eu am fost in Stanca o data, la ultimul control si sincera sa fiu, am fost dezamagita...Dar doctorul meu zicea ca fata de Gine1 e lux...Asa ca.. Si apropo de cezariana...Cum sta bebe acum, s-a intors? Si de aceea nu e sigura cezariana? Cat despre burtica, eu tot timpul am avut senzatia ca bebe e situat destul de jos, dar de angajare... in prezentatie pelviana se mai pune problema? [pup]Dana,sapt 36. http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare la toata lume!!!! Eu sunt inca pe aici. Toata ziua de azi am dormit, desi si noaptea, dar asa ca nu am nici un chef de nimic, m-am pus in pat pe la vreo 8.30, am dormit o repriza-am baut ceai, a doua repriza -iarasi ceai.Si uite-ma acum in picioare. Fetelor cred ca imi iese dopul, mi-a aparut o mica pata maro, dupa m-am dus la toaleta, si peste un timp inca o data si am vazut o mica picatura de sange(rosu). Acum nu stiu ce sa cred, ma ganesc ca poate sangele a aparut din alta cauza, poate m-am zgariat?? Nu ma doare nimic. Cel mai nasol e ca ma doare gatul, parca mi l-a zgariat ceva, si am inceput sa tusec. Sunt "fericita"!!!! Ce ma fac daca ma apuca nasterea acum???Am sa nasc evident, dar cu gatul asta cum ramane??? Bine, ma duc sa mai stau in pat, ca iarai nu am chef de nimic!!!! Pupici!!!!!!!!!!!! alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vilma, ai avut dreptate, nu am fixat cezariana, mai am pe 4 programare si atunci vb iarasi. Cat despre burtica joasa: si a mea e f jos, mama chiar mi-a spus de prima data cand m-a vazut (acum 1 sapt.) ca e mai jos decat la prima sarcina, insa cand am intrebat dr. a zis ca bebele nu e coborat, ca nu au o leg f stransa una cu alta, si sa stau linistita. Asa ca asta va zic si voua, burta poate sa fie jos, da' bebe nu e jos! Pupici si sa auzim numai de bine! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut burtici si felicitari proaspetelor si preafericitelor mamici, iaca mai ma bag si eu in vorba ca nu am mai scris de mult, sunt o puturoasa! Nu ca nu as ceti tot ce scrieti voi dar am o stare... dar am o stare...groaznica. La mine dom doctor a zis ca nu mai intram in decembrie si ca delivery va fi curand, dar eu nu mai pot sa astept. Ma misc extrem de greu, elefantul e gratios pe langa mine si cand stau ca acum la calculator parca imi intra burtica in coaste si se storceste de picioare in acelasi timp! Ieri am mers pe jos vreo 4 statii si inapoi (pana la piata+cosmetica sa ma aranjez de nastere) in speranta ca doar doar...in final nimic. Doar dureri in plus de mijloc! [bang] Adevarul e fetelor ca suntem pe ultima suta de metrii si nu mai avem deloc rabdare sa ne vedem bebeii sanatosi si sa ne vedem iar suple ca inainte, sa putem zburda ... sa sfidam gravitatia! La mine nici pomeneala de dop sau ceva de genul asta si mai am nitel si intru in 39 saptamani (sambata), ma intreb daca o sa stiu cand iese? In legatura cu burta coborata pregatita de nastere, profesoara mea de la cursurile Lamaze a zis ca atunci cand burta coboara de nu mai este cuta aceea care se face cand stai jos, adica se unesc cele doua regiuni (reg burta + reg vagin) atunci esti gata! Iar eu acum verific de 1000 ori pe zi![:D]. In legatura cu nasterea m-am hotarat si eu sa o fac cu peridurala, voi vad ca vreti mai mult cezariene! Stiti cam cat se da pe la anestezist in afara de trusa care e in jur de 1 milion am inteles? Cine mai naste cu peridurala? Va pup si va doresc numai bine, Umflatzel saptamana 38, dr. Parvu, ELias
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare toata lumea! Iata ca mi-a venit randul, cu 12 zile mai repede! Apa curge incetisor, contractii deloc sau nedureroase, daca pana maine nu se intampla nimic, voi fi indusa...sper totusi ca voi incepe contractii de una singura pt ca am citit ca nasterea indusa este mai dificila si mai dureroasa ca cea naturala...deci tineti-mi pumnii!!! Sper ca in curand ne vedem toate pe forumul mamicilor :ø)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pentru felicitari:) Astazi m-am intors acasa din spital si am sa incerc sa va povestesc printre picaturi cam cum a fost. M-am gandit foarte mult la voi si la cate as avea sa va spun , dar e greu tare cu timpul.... Deci... Travaliul a fost cam foarte lung a inceput pe 14 noiembrie...pe 15 noiembrie nici nu v-am mai scris ca nu am mai fost in stare de atata nesomn si DURERE!! Cam uratica partea cu durerea inainte si dupa ce s-a rupt apa....cel putin pe 15 noiembrie de pe la 3 dimineata m-au luat niste dureri ...nu ca pe 14 "ca de menstruatie"..nuuuuuu.....mult mai rele[bang] Dar fara sa fie contracite totala a uterului ca sa ma pot apuca de nastere! In sfarsit pe la ora 18.00 seara am zis ca nu mai suport si ca fac orice sa NAAAASC! Am zis ca nu ma intereseaza sa-mi faca operatie ca practic din acuza oboselii ca nu dormisem de atata timp si nici nu mai mancasem de vrea 20 de ore ma gandeam ca daca asta e inceputul doar si mai trebuie sa sufar alte dureri si mai si pt nu stiu cate alte ore cand o fi nasterea....sigur am sa mor!!!!!! Si m-am dus la spital absolut hotarata sa fac cezariana. Am zis ca mor cu ei de gat daca nu-mi fac ceva. M-au urcat pe masa la 18.55, au constat ca am dilatatie de 4 cm si au spus ca gata acum e timpul sa nasc. Mi-au bagat un anestezic intravenos ca nu a mai fost timp de epidurala si respectivele medicamente care forteaza dilatatia si in 20 min aveam dilatatie de 8 cm!!! Apoi inca ceva puternic au mai bagat ca ii auzeam vorbind, puternic sa-mi mareasca contractiile si dilatatia, si in alte 10 min eram gata de start. Am fost fata FOARTE ascultatoare si in ciuda anumitor dureri(...na fetelor, e normal) am impins "ca la carte" ca m-au felicitat si ei ca am fost asa cooperanta si exact la 19.55 a venit ditamai grasanul de 4090gr si 54 cm ! Am avut asa o ambitie sa nu ma panichez si sa imping aiurea si asa o tarie am mai avut si mai ales in ultimele 10 min cand dr mi-a zis pune mana aici sa-i simti capul(!!!!!!!), de am impins asa cum mi-au cerut ei! De aia nu a fost nevoie de taietura la ...pussy:) Deci fara EPISIOTOMIE! Doar un anestezic local in ultimlele 15 min . Ce sa va spun....o experienta unica fetelor!!!!! M-am indragostit pe loc de el!!!!!!!!! E minunata experienta de a deveni MAMA! Si acum imi dau lacrimile de emotie cand imi amintesc. Sotul a stat cu mine tot timpul, m-a ajutat enorm lucrul asta! A fost extrem de impresionat sa vada cum vine pe lume un copil si mai ales fiul sau! Dr i-a dat lui sa taie cordonul ombilical...ce mai! A fost extrem de impresionat! Si nu am avut nici un stres ca s-a uitat "acolo", e baiat destept si intelege el ce si cum! Ar mai fi asa de multe de povestit....dr care nu era al meu, ca era plecat si a trebuit sa nasc cu altul, cand il vezi zici ca-i Mos Craciun: mare, burtos, la vreo 55 de ani, cu barba si parul carunt....exact ca Mos Craciun!!!! Iar moasa, o doamna la vreo 50 de ani cu ochii albastri gri de otel cu o coafura si machiaj impecabil de aducea asa cu o contesa din picturile alea vechi! M-am simtit foarte in siguranta in mainile lor, asta a contat foarte mult! Sunt multe de zis, sper sa am timp in viitor sa scriu si eu o povestioara si sa o pun la "prima pagina", dar sunt asa de multe lucruri poate marunte dar care as fi vrut sa vi le impartasesc si voua poate v-ar putea ajuta, mai ales pe fetele care nasc prima oara. dar...nu am timp. Trebuie sa dorm printre picaturi, am invatat sa rezist cu cate 2 ore de somn cand si cand, nu am ajutor in casa dar cred eu ca o sa ma descurc. Numai cand imi vad puiul si am puterea unui leu in mine!!!!! Va pupic pe toate si sunt cu sufletul langa voi:) Curaj si nasteri usoare! Si chiar daca aveti nenoroc de un travaliu asa mai lung ca al meu macar sa fiti puternice sa va dominati durerea si sa cooperati cu dr si sigur totul va fi mult mai usor! Eu una nu am ramas cu o amintire traumatica, ba din contra stiu ca nu e chiar asa de greu chiar su in cazul unor femei cu travaliu lung si bb mare. Nu mi-e frica deloc acum pt o nastere viitoare. PS: Daca vreti sa stiti cate kg am lasat, tre sa ma rugati frumos:))) sa ma invitati la o cafea ceva:)))si poate va mai dau amanunte, stiu ca va streseaza problema. Dar nici o grija ori cate ori fi extra, mai ales la mamele fara ajutor, sau la mamele ce mai au un bb, va asigur ca le pierdeti fooooarte repede....!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo][flo][flo]Vikinga felicitari si bine ai revenit[flo] [flo][flo]...sa iti traiasca grasanul si sa se faca mare frumos si sa fie sanatos...dupa cite am citit din ce ai povestit eu zic ca ai nascut usor fata de alte mamici de pe forum...[:D]... O zi placuta si multa putere de leu in tine[:D] Elena cu burtica [gravi]37 saptamini http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...