Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

AJUTOR, Mamici din Canada (si nu numai)


monyk

Recommended Posts

Salut la Toata lumea, Am stat si m-am gandit ce titlu sa pun ca sa fie la obiect, si nu am gasit sincer. Dar important este ca am mare nevoie de ajutor, poate este cineva care a trecut prin asa ceva si ma poate sfatui. Sunt insarcinata in 7 luni, nu am inca cetatenie canadiana, sotul meu este in schimb cetatean canadian. Problema este ca trebuie sa vin neaparat in tara si mai mult ca sigur ca voi naste in tara, deci stie cineva, a trecut prin asa ceva, de ce acte am eu nevoie ca sa ma pot intoarce cu BB care probabil va avea cam 1-2 luni, in Canada. Am sunat la Ambasada Canadei din Bucuresti si o doamna foarte intepata si total neecooperanta nu m-a lamurit absolut deloc, chiar nu mi-a venit sa cred ca un functionar poate fi asa de rauvoitor. Aici in Canada tot sun la Immigration si in continuu suna ocupat sau ascult doar roboti. Orice informatie, sfat, este foarte binevenit, ca sincer nu stiu ce sa mai fac. Va multumesc, Monyk.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Cristina, Iti multumesc ca mi-ai raspuns, nu vreau, dar am o mare urgenta si trebuie sa fiu acolo si numai am timp apoi sa ma intorc in Canada. Stiu de optiunea O si acolo tot incerc si numai numai ocupat imi suna. Oricum asta ramane unica solutie, sa incerc si intr-un final poate prind sa vorbesc cu o fiinta:)) Te sarut, Monyk.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Monyk ... Felicitari ptr bebe!!! La immigration cind suni, timpul de asteptare e cam 10-15 minute ... La Ambasada din RO - ai dreptate - sunt niste acrituri, de-ti vine sa le tragi pumni in falca prin telefon ... parca ar fi surori cu alea de la Consulatul din Toronto ... dar, sunt compatrioatele noastre, so ... ... daca intr-adevar vrei sa vorbesti cu un reprezentant canadian, atunci sotul tau trebuie sa dea telefon si sa se prezinte ca fiind cetatean canadian, sau trimiteti un fax sau email ... daca are nume romanesc si un pic de accent, n-are sanse sa vorbeasca cu un reprezentant canadian, trebuie mai intii sa treaca de tanti aia romanca care raspunde la telefon si da legaturile si care decide daca interlocutorul merita sau nu onoarea de a discuta cu un canadian ...ideea faxului sau emailului e cea mai buna: fax: 40-21-307 5014 email: bucst@dfait-maeci.gc.ca attn: Mr. K Lawrence - consilier emigrari (counsellor immigration) Mr. D. Barr - prim secretar emigrari (first secretary immigration) Dar, asta e ceea ce stiu eu : - bebele va avea cetatenie romano-canadiana (ptr ca tatal are cetatenie canadiana) - cetatenia romana este legalizata automat prin nastere si certificatul de nastere romanesc - sotul tau- cetatean canadian, va trebui sa inregistreze copilul la Ambasada Canadei in RO, ca si cetatean canadian, ei ii vor face un pasaport canadian copilului ... conform legislatiei canadiene, certificatul de nastere si de casatorie romanesc este recunoscut in CA, spre deosebire de romani care nu recunosc nici un act decit daca-i transcris legal in romaneste. - ca sa scoti copilul din RO, ai nevoie de pasaportul romanesc sau canadian - ca sa intri cu copilul in CA, ai nevoie de pasaportul canadian al copilului, pe care asa cum ti-am zis, numai parintele-cetatean canadian il poate obtine de la Ambasada Canadei - daca trebuie sa va intoarceti inainte de a obtine pasaportul canadian, atunci trebuie sa obtii de la Ambasada un fel de viza -permis ptr copil, pe baza faptului ca are dubla cetatenie ... si asta tot prin intermediul parintelui - canadian se poate face, el trebuie sa recunoasca copilul la Starea Civila si la Ambasada CA. Actele ptr inregistrarea copilului ca si cetatean canadian: - certificatul de nastere romanesc al copilului - actul de identitate al mamei (pasaport si/sau buletin) - actul canadian de identitate al tatalui (pasaport canadian si actul de cetatenie) - certificatul de casatorie - daca exista - o declaratie a tatalui - iti zic ei la Ambasada ce trebuie sa scrii in ea - o cerere-format - pe care tot cei de la Ambasada ti-o dau. - taxele de rigoare - nu stiu exact suma, dar ti-o spun ei ( in jur de 150-200cad) Ti-am dat aceste informatii presupunind ca sotul tau va fi si el in RO in momentul in care se va naste bebele ... daca sotul tau nu va fi, atunci se schimba lucrurile si vei avea nevoie de multa alergatura ptr a obtine actul cu care poti sa intri cu copilul in CA ... sotul tau va trebui sa trimita toata documentatia tradusa si legalizata ca-si recunoaste copilul si ptr obtinerea actelor a caror procesare va dura in jur de 4-6 luni. Mai este varianta de a obtine viza ptr copil pe baza actului tau de rezident canadian, dar nu stiu exact procedura, cred ca totusi aceasta varianta se aplica numai in cazul in care nici un parinte nu are cetatenie canadiana ... mai trebuie intrebat. Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sofie, Sarumana mult de tot, esti nemaipomenita. Nici nu stii cat de mult m-ai ajutat. Sotul meu va fi si el in Romania cand se va naste bb, asa ca va merge la Ambasada. Inca o data iti multumesc din suflet, nu am cuvinte sa iti multumesc, ca m-ai linistit, Monyk.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti suna si la consulatului din Toronto Telephone: (416) 585 5802; 585 9177; Fax: (416) 585 4798 Email: cgrt@bellnet.ca OR infocons@romaniacanada.com Website: www.RomaniaCanada.com vezi ei ce-ti spun dar ai grija sa nu te puna cumva sa-ti sponsorizezi copilul ca sa-l poti aduce in Canada ca-i o procedura lungaaaa. Dana si bb Joshua
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...