Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

pt parintii din SUA, cu copil cetatean american


allya

Recommended Posts

Eu si sotul meu suntem in SUA cu vize de studenti, deci nu suntem nici cetateni, nici rezidenti americani. Copilasul nostru este insa nascut in SUA. Daca am vrea sa iesim din SUA cu copilasul, am avea probleme sa-l luam cu noi? trebuie sa fie si cetatean roman neaparat? Stiu ca pare curioasa intrebarea mea, dar o prietena de a mea mi-a spus ca as putea avea probleme din cauza aceasta (copilasul fiind minor?!...), asa ca as vrea sa verific. O alta intrebare ar fi: am sa primesc acasa un certificat de nastere oficial pt copil sau trebuie sa il cer eu de la Bureau of Vital Statistics in 60 de zile de la nastere? eu am complectat un formular pt acest certificat la spital. Daca participam la loteria vizelor si avem doar un copil care e american, trebuie sa il trecem la numarul de copii, fara a mai trece si datele personale ale copilului, sau punem 0 la numarul de copii? Va multumesc anticipat, [mamica] allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Allya, Nu cred ca vom avea probleme , in cazul in care dorim sa parasim USA ,chiar daca copilul nu are cetatenia romana. De primit eu am primit certificatul de nastere acasa in aproximativ 3 luni. Dupa parerea mea, eu cred ca, copilul trebuie trecut in formular , chiar daca el este cetatean american. Eu am s-o trec pe Rachel. Rachel si Carmen http://www.babiesonline.com/babies/s/spetco
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Certificatul de nastere al copilului il obtii de la primaria (City Hall)orasului in care a fost nascut copilul.Daca ai completat hartiile in spital ei elibereaza certificatul automat acolo si in circa doua saptamani poti merge sa-l scoti. Copilul poti sa-l scoti din tara fara nici o problema,indiferent ca e si cetatean roman sau numai american,iar la loterie trebuie trecut si copilasul (trebuie fotografie si pt. el) chiar daca este deja cetatean american. Succes![:)] [gravi]Irina & Vevemica & margica(19) din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie pasaport pentru copil. Mai intii iti trebuie certificatul de nastere de la primarie nu cel care ti-l da din spital. Uite un link care iti spune unde ii faci pasaportul si ce iti trebuie. Tine minte ca atunci cind aplici pentru pasaport american pentru copil, ambii parinti trebuie sa fie de fata: http://iafdb.travel.state.gov/ A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Veve, tu stii precis daca trebuie puse si detalii despre copil pt DV Lottery 2005, de unde ai informatia asta, sau asa trebuia pana acum la DV Lotteries anterioare? (iti multumesc f mult pt raspuns), caci ei zic sa nu atasezi poza copilului rezident permanent sau cetatean american, cel putin asa inteleg eu de aicea: "The entry will be disqualified if all required photos are not attached. Recent photographs of the applicant and his/her spouse and each child under 21 years of age, including all natural children as well as all legally-adopted and stepchildren, excepting children who are already U.S. citizens or Legal Permanent Residents, even if the child no longer resides with the applicant or is not intended to immigrate under the DV program, must be submitted electronically with the Electronic Diversity Visa Entry Form. Group or family photos will not be accepted; there must be a separate photo for each family member. " si din formular eu inteleg ca totusi nu ar trebui pus nimic la nr de copii (caci pt ei acestia reprezinta membrii ai familiei aplicanti deci care ar avea acelasi statut ca si parintii), in cazul in care ei sunt nascuti in SUA, dar totusi am si acum dubii: "12. NUMBER OF CHILDREN THAT ARE UNMARRIED AND UNDER 21 YEARS OF AGE 13. SPOUSE INFORMATION - Name, Date of Birth, Gender, City/Town of Birth, Country of Birth, Photograph 14. CHILDREN INFORMATION - Name, Date of Birth, Gender, City/Town of Birth, Country of Birth, Photograph NOTE: Entries must include the name, date and place of birth of the applicant’s spouse and all natural children, as well as all legally-adopted and stepchildren, who are unmarried and under the age of 21 years, excepting those children who are already U.S. citizens or Legal Permanent Residents, even if you are no longer legally married to the child’s parent, and even if the spouse or child does not currently reside with you and/or will not immigrate with you. Note that married children and children 21 years or older will not qualify for the diversity visa. Failure to list all children will result in your disqualification for the visa." [bang] sper sa ne "dumirim" cum e de fapt, daca am noutati am sa va zic fetelor, si va multumesc f mult pt toate informatiile! cu drag, [:D] allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

certificatul de nastere il iei dupa 2-3 saptamini de la health district de la vital statistic si costa cam 16$$ dar poti sa scoti mai multe.noi i-am luat si certificat de nastere romanesc d e la consulatul romaniei din los angeles.poti sa il iei si tu de la consulatul aproape de tine.ca sa pleci cu copilul iti trebuie pasaport iar cind ajungi in rom.ii arati si certificatul rom.ca sa nu platesti taxa de 30$$ parca si dupa aceea poti sa ii scoti si pas.rom.certif. rom de la consulat poti sa il scoti pina la max un an de la nastere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by calina73
certificatul de nastere il iei dupa 2-3 saptamini de la health district de la vital statistic si costa cam 16$$ dar poti sa scoti mai multe.noi i-am luat si certificat de nastere romanesc d e la consulatul romaniei din los angeles.poti sa il iei si tu de la consulatul aproape de tine.ca sa pleci cu copilul iti trebuie pasaport iar cind ajungi in rom.ii arati si certificatul rom.ca sa nu platesti taxa de 30$$ parca si dupa aceea poti sa ii scoti si pas.rom.certif. rom de la consulat poti sa il scoti pina la max un an de la nastere.
Bodan a avut pasaport american si nu am platit nici o taxa cand am intrat in Ro cu el. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by allya
as mai vrea sa va intreb ceva, daca ati castigat la loterie si ati fost deja in SUA, a trebuit sa mergeti in Romania la interviu sau se poate schimba statutul in SUA direct? va multumesc inca odata din inima, cu drag, allya
Stiu vreo 2 cazuri in care s-a putut. S-ar putea insa sa fie mai usor sa te duci in Romania, A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...