Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mama la 18 ani... cum o putem ajuta


Freia

Recommended Posts

saptamana trecuta, m-a sunat o colega rugandu-ma sa nu dau hainutele Alexei la maternitate ci sa i le dau ei pt o fata de 18 ani... proaspat devenita mamica. Istoria ei mi-a dat lacrimile si m-a infuriat de asemeni. Pe scurt, a ramas insarcinata si a parstrat copilul (sarcina a fost descoperita la 20 de saptamani). Tatal copilului nu a vrut sa fie implicat si nu vrea sa stie nimic de copil. Mama fetei a dat-o afara din casa cand a aflat ca este "bortoasa", iar tatal ei in acest moment se afla in spitalul Pantelimon internat la sectia de oncologie (din cate am inteles de la colega mea este pe moarte). In sfarsit, fata a nascut un baietel superb (tot la Pantelimon a nascut, dar tatal ei nu stie - a vrut sa plece din spital cu tramvaiul si copilul in brate). Mama ei ia recomdat sa arunce copilul lanag un cos de gunoi in parc daca doreste sa revina acasa. In prezent fata locuieste la matusa ei cu bebele. Pana acum am reusit sa strangem hainute, pampersi (majoritatea hainutelor provin de la fetitze). O alta colega de la noi de la servici i-a dat patutzul ei de cand era bebe cu rugamintea sa il returneze peste trei ani. Ce mai avem nevoie si apelez la totzi cei care pot si doresc sa o ajute: -carucior de care numai aveti nevoie sau pe care il puteti imprumuta pt o perioada, sau la un pret mai accesibil. - marsupiu -biberoane -salteluta de pat si un asternut v-am spus pe scurt ce am prins de la matusa ei. Colega mea si cu sotul ei ii vor face botezul bebitei dupa ce strangem niste bani cu ajutorul colegilor nostri de la servici. Ce incercam sa mai facem este sa o inscriem intr-un program sa beneficieze de niste bani sau ajutor social pt ca nici matusa ei nu sta pe roze, iar ea anul asta trebuie sa-si termine liceul si sa dea bacul. Daca mai aveti intrebari sau sugestii va rog sa imi spuneti. Va multumesc in numele ei si al bebeului, Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Freia, E impresionanta povestea mamicii de 18 ani si din pacate nu singulara pentru Romania. E deasemenea admirabil gestul tau si al celor din jurul tau hotarati sa ajute. Noi am daruit deja toate hainutele mici si accesoriile necesare unui bebeu din pacate, fetita noastra are acum patru ani si jumatate. As vrea sa contribui si eu cumva, insa singura posibilitate ar fi sa va dau niste bani din care sa cumparati lucrusoare sau pampers sau ce credeti voi. Contacteaza-ma pe MP sau pe adresa de mail ca sa vedem cum putem sa ne intalnim. Cu drag, Silvia si Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Freia
-carucior de care numai aveti nevoie sau pe care il puteti imprumuta pt o perioada, sau la un pret mai accesibil. - marsupiu -biberoane -salteluta de pat si un asternut Va multumesc in numele ei si al bebeului, Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Draga Freia eu am si marsupiu si carucior pe care initial m-am gandit sa-l vand apoi m-am razgandit! biberoane nu prea avem pt ca am folosit numai 2, dar si alea au ramas fara capace cat despre saltea si lenjerie de pat, le mai folosim acum partea mai grea, cum sa le trimit si unde? esti din Bucuresti? saptamana viitoare tatal lui Danut va pleca in Ro, dar la CT Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250 http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Freia, Am foarte multe hainute, incaltaminte, marsupiu, de iarna am ceva....haine, toate de la Razvan, am si patut dar fara saltea.Biberoane nu am dar cred ca se pot cumpara, asternuturile le mai folosesc, dar cred ca mai am niste scutece...problema este ca nu stiu cum voi face cu ele , nu detin autoturism....Apoi cred ca asta-i o solutie de moment....sper sa fie sanatoasa si puternica....sa le duca pe toate. Eu stau in Militari, zona Orsova...si chiar langa mine este un centru pentru mama si copil...daca credeti ca pot sa ma interesez cum poate ajunge acolo....Cam atat pe moment.... gaby
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E cuplit ce se intampla cu saraca fata. Sa-i dea Dumnezeu sanatatea si putere sa depaseasca aceasta situatie si sa se bucure de micutul ei. Eu Nu mai am lucrusoarea de bebelusi. Eu le-am dat pe toate. Ar trebui sa mai am un carucior sport, dar este pentru copii care deja stau in fundulet. O sa mai uit sa vada daca nu cumva l-a dat deja soacra-mea. Am gasit pe net niste fundatii si centre maternale care ar putea s-a ajute: Centre maternale de pe raza Bucurestiului (pe sectoare) http://www.hrmedia.ro/copii/hrm/b.php In afara de cele de acolo am mai gasit: -proiecul casa Blue ( sensiblu in colaborare cu primaria sect 3 ) http://www.sensiblu.com/proiectul_casa_blu.html Freia, sa ne tii la curent cu situatia fetei. Iulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa o felicit pe fata ca nu a aruncat copilul asa cum a fost "sfatuita" de mama ei. Eu chiar stau si ma intreb cum a putut sa dea un asemenea sfat, o asemenea idee criminala. Imi pare nespus de rau ca nu o pot ajuta decat moraliceste. Si eu astept un copil si va dati seama ca am si eu nevoie de foarte multe. Sa speram ca vor fi oameni binevoitori care o vor ajuta. Multa sanatate si mult noroc in continuare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Freia, N-am lucruri disponibile pentru ca am un bb de aproape o luna dar pot sa ajut cu niste bani cu care se pot cumpara lucruri. Apoi fiecare Directie(DPC) de sector ar trebui sa aiba centre maternale, sectorul 2 are sigur,unde sunt primite mamici aflate in dificultate pentru perioade de 6 luni din cate am inteles eu, timp in care au acolo tot ce le trebuie si sunt ajutate sa-si gaseasca un servici, etc.Eu stiu pe cineva la 2 dar week-end-ul asta nu e in Bucuresti asa ca daca pana Luni nu rezolvati voi nimic da-mi un semn si vedem cum putem ajuta.La fel pentru bani. toate bune piticului si voua care aveti asa un suflet mare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danza, ti-am raspuns pe PM. multumim mult pt ajutor. in ceea ce priveste centrele maternale, nu vrea sa mearga la ele, ii este frica ca o sa ii ia bebele. Sincer, o inteleg. Dar o sa mergem noi la ele sa vedem exact despre ce este vorba si cum se implica ei. liliana daca nu rezolvam (si sincer nu cred ca vom rezolva altceva pana luni) am sa te contactez. multumim, Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...